Pittsburgh zabral a vyrovnal stav série

16 2001
East Rutheford - Přestože hokejisté Pittsburghu prohrávali po první třetině druhého utkání semifinále Stanley Cupu v New Jersey o dvě branky, dokázali zápas vyhrát 4:2 a srovnali stav série na 1:1. Za domácí se po přihrávce Patrika Eliáše jednou trefil Petr Sýkora, čtvrtý gól vítězů vstřelil po Strakově asistenci Robert Lang. Hráčům New Jersey se sice téměř dokonale podařilo pokrýt Jaromíra Jágra, ale na Maria Lemiuxe už neměli. Navíc rozhodující góly stříleli hráči ze třetí a čtvrté pětky Alexej Morozov a René Corbet.

Trenéru Ivanu Hlinkovi tak vyšla taktika s přeházením útočných řad, jejímž cílem bylo rozdělení elitních hráčů do tří formací. Pohromadě zůstal útok se Strakou, Langem a Kovaljovem, Lemieux nastupoval po boku Beránka a Morozova, zatímco Jágr hrál s Kraftem a Hrdinou.

Skóre zápasu otevřel v deváté minutě sváteční střelec Jay Pandolfo a na 2:0 zvýšil tři a půl minuty před první přestávkou Sýkora. V oslabení ujel díky Eliášově skvělé přihrávce oběma obráncům a nájezd zakončil střelou mezi Hedbergovy betony. Ani při Sýkorově gólu nebyl švédský gólman bez viny a po nevydařeném zákroku znechuceně mrštil hokejkou o led.

Domácí hokejisty ale zdánlivě bezpečný náskok ukolébal a jejich nasazení polevilo. Hedberg se rozchytal, do konce zápasu už nepustil ani gól a umožnil svým spoluhráčům utkání otočit. "Johan se po inkasovaných brankách nesložil a zápas dochytal ve velkém stylu. Jeho zákroky nám pomohly vyhrát zápas," pochválil brankáře spoluhráč Alexej Kovaljov.

Vedení Devils drželi až do poloviny zápasu, pak ale začal úřadovat Mario Lemieux. Během necelých tří minut majitel týmu Penguins asistoval u dvou branek a postaral se o vyrovnání. První gól dali Tučňáci ve vlastním oslabení. Lemieux se spolu s Morozovem dostal do brejku dva na jednoho a Brodeurem vyraženou střelu ruský útočník bez problémů dorazil do prázdné branky. Při druhém gólu naskočil Lemieux ze střídačky na led, vypíchl při tom Daneykovu přihrávku a posunul bekhendem puk na volného Kovaljova, který z voleje prostřelil Brodeura.

"Je to pořád stejná písnička. Mario nás dokáže v každé sérii v rozhodujících momentech podržet," vyzdvihl Lemieuxovy kvality Kovaljov. "Uhlídat Maria po celou sérii nejde. Je to téměř nemožné. Je to velký hráč a dovede rozhodovat zápasy. Jejich první a druhý gól zařídil on," krčil rameny Brodeur.

Obrat utkání dokonal ještě v druhé třetině Rene Corbet. Pojišťovací čtvrtý gól přidal na začátku třetí části Lang. Poté, co mu Kovaljov z rohu přihrál bekhendem puk, propálil z bodu pro vhazování Brodeurovy betony. Krátce předtím sice Kovaljov ve středním pásmu zahákoval Sýkoru, rozhodčí ale jeho zákrok neodpískali.

Za Hedbergova záda už obhájci Stanley Cupu dostali puk pouze jednou, Eliášovi ale radost pokazil rozhodčí Kevin Pollock, který hru těsně před jeho střelou přerušil. "Rozhodčí se ani nehnul. Stál na místě a vůbec neviděl na tu stranu branky, kde byl puk. Hedberg ho vůbec neměl pod kontrolou," zlobil se domácí kapitán Scott Stevens.

Třetí zápas série se hraje ve čtvrtek v Pittsburghu.

New Jersey - Pittsburgh 2:4 (2:0, 0:3, 0:1)
Branky a nahrávky
: 9. Pandolfo (Corkum, Němčinov), 17. Sýkora (Eliáš, Stevens) - 30. Morozov (Lemieux), 33. Kovaljov (Lemieux), 36. Corbet (Primeau), 46. Lang (Kovaljov, Straka). Střely na branku: 29:23. Diváci: 19 040. Stav série: 1:1.

Český hokejista Jágr v sevření hráčů New Jersey - na záda mu doslova dýchá Scott Stevens, puk se smu snaží vypíchnout Ken Daneyko.