Brankář Sparty Tomáš Pöpperle likviduje šanci plzeňského útočníka Tomáše Vlasáka. | foto: Eret Petr, ČTK

Plzeň porazila Spartu a má šest bodů, Slavii začíná strašit baráž

• 51
Hokejistům Plzně se v úterý 3. ledna 2012 povedl nevídaný kousek: získali šest bodů. Ne, nedivte se, opravdu je to možné. V ten den totiž nejprve vedení extraligy kontumovalo páteční zápas v Třinci v jejich prospěch, večer pak svěřenci trenéra Mariána Jelínka porazili Spartu 5:2.

Západočeši tak rázem nasadili k frontálnímu útoku na první místo, které v současné chvíli okupuje právě Sparta. Ta ještě dopoledne vedla před Českými Budějovicemi o luxusních osm bodů, po kontumaci (více o tématu čtěte ZDE) a dohrávce 27. kola je už z toho jenom polovina. A to má tým kolem kapitána Martina Straky ještě zápas k dobru.

Opačné starosti má Slavia, kterou po domácí dohrávce 28. kola s Karlovými Vary (prohrála 2:4) dělí od posledního místa pouhý bod. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky přitom doufali, že se jim podaří v závěru základní části vybojovat postavení v první desítce zaručující postup do předkola play-off. Místo toho se pomalu musí soustředit na to, aby se vyhnuli baráži.

Plzeň - Sparta 5:2

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Když šestnáct vteřin před druhou sirénou snížil hostující útočník Tenkrát na 3:2, dalo se ještě čekat drama. Jenže necelé tři minuty po změně stran vyrazili domácí do brejku, Pitule přihrál Johnsonovi, jenž udělal rychlou kličku a bekhendem zasunul puk k levé tyči. Plzeň se definitivně uklidnila a dovedla zápas k vítězství, jehož základ vznikl v prvních šesti minutách. To skórovali Andrašovský s Havlíčkem, kteří si zároveň na své trefy přihrávali.

Marian Jelínek (Plzeň): "Zápas měl opravdu slušnou úroveň. Sparta hrála velmi dobře. Měla rychlý přechod do útoku a nebezpečné přesilovky. V naší hře si cením především dvou aspektů. Že jsme hráli aktivně ve třetí třetině, jako bychom prohrávali. Splnili jsme v ní přesně to, co jsme si řekli. A také si vážím toho, že o čtyři branky se dnes postarala třetí a čtvrtá lajna."
Josef Jandač (Sparta): "Vůbec jsme nezachytili úvod utkání a to bylo pro jeho vývoj klíčové. V závěru jsme byli nedisciplinovaní a ve třech jsme nemohli udělat dostatečný tlak. Byla tu bouřlivá kulisa a to je pro oba týmy jenom dobře. Plzeň dohrává souboje a hraje aktivně. Navíc má sílu v individualitách. Hlavně Martin Straka má úplně všechno a je radost se na něj dívat."

Branky a nahrávky: 2. Andrašovský (Havlíček), 6. Havlíček (Andrašovský, Dvořák), 33. Dvořák, 43. Johnson (Pitule, Stránský), 59. Jiří Hanzlík (Marušák, Duda) - 15. Philipp (Pacovský), 40. Tenkrát (Broš, Milam). Rozhodčí: Fraňo, Kalivoda - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:8, navíc Philipp (Sparta) do konce utkání. Využití: 1:2. Třetiny: 2:1, 1:1, 2:0. Diváci: 5 832.

Plzeň: A. Svoboda - Vykoukal, Jiří Hanzlík, St. Pierre, Kaberle, Marušák, Kinrade, Dan Růžička - Vostřák, Martin Straka (17.-20. M. Heřman), Vlasák - Duda, Jan Kovář, Pletka - Dvořák, Havlíček, Andrašovský - Stránský, Pitule, Johnson. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.

Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Kučný, Krstev, Philipp, Husák - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Žálčík, Lapšanský, Forman. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.

Slavia - Karlovy Vary 2:4

Zlomové okamžiky přišly na začátku třetí třetiny. To nejprve ve vyložené šanci selhal veterán Jan Alinč, jemuž Kůrka naservíroval puk před prázdnou branku, zkušený útočník však trefil pouze boční síť. Místo aby Slavia otočila duel na 2:1, vzápětí inkasovala a zase prohrávala. V signalizované výhodě nahazoval od modré Mocek a puk lehce tečoval Gřegořek mimo dosah gólmana Kopřivy. Vary tak pod novým trenérem Vladimírem Kýhosem okamžitě zabraly.

Jiří Čelanský (Slavia): "Z našeho pohledu to bylo nevydařené utkání. Bohužel, neplníme si věci, které si řekneme v kabině. Je trošku nepochopitelné a neomluvitelné, že takový výkon předvedeme v téhle fázi sezony, kdy hrajeme každý zápas o bytí a nebytí. Nemám pro to vysvětlení."
Martin Pešout (Karlovy Vary): "Měli jsme dobrý vstup do utkání a vytěžili jsme z toho gól. Ve druhé třetině měla malinko navrch Slavia, ale postupem času jsme hru vyrovnali. Ve třetí části z mého pohledu rozhodlo to, že jsme měli větší vůli po vítězství, šli jsme za tím hlava nehlava. Po druhém gólu jsme se uklidnili. A nebýt zbytečného vyloučení v závěru, tak jsme to v klidu dohráli."

Branky a nahrávky: 14. Kůrka (Vondrka, Alinč), 60. Vondrka (Micka, Kadlec) - 5. Pech (Gründling), 46. Gřegořek (Mocek, Dej), 54. Košťál (Kumstát), 60. Kumstát. Rozhodčí: Hribik, Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Třetiny: 1:1, 0:0, 1:3. Diváci: 2 629.

Slavia: M. Kopřiva - Kadlec, Valach, Kuboš, J. Krejčík, Roth, Kolařík, Šulc - Kůrka, Alinč, Vondrka - Micka, Krenželok, Kalus - P. Jelínek, V. Růžička ml., Tomica - Žejdl, Sklenář, J. Doležal. Trenéři: V. Růžička st., Čelanský a Beránek.

Karlovy Vary: Salfický - Mocek, Gulaši, Gřegořek, Gawryletz, Prošek, Grünling, Prošek - Dej, Skuhravý, Skladaný - Kumstát, Pech, Košťál - Zaťovič, Mikeska, Kotrla - Zucker, Vachovec, Kuběna. Trenéři: Kýhos, Pešout a Kněžický.