Poslední posila? V NHL skončil Havlát

21 2004
Toronto - Možná poslední posilou před začátkem mistrovství světa v hokeji se stane útočník Ottawy Martin Havlát. Jeho tým podlehl v sedmém zápase série s Torontem 1:4 a je ze hry o Stanleyův pohár venku. Vypadli také Radek Bonk, Martin Prusek a Václav Varaďa. Dál postupují naopak Reichel, Tomáš Kaberle a Pilař.

Havlátův tým sedmý zápas nezvládl.

Brankář Patrick Lalime inkasoval již v první třetině tři góly a od druhé třetiny přenechal místo Martinu Pruskovi.

Na druhé straně naopak opět zářil Ed Belfour, který zlikvidoval 36 střel.

"Je to hořká pilulka," řekl obránce Ottawy Wade Redden. Jeho tým ústy kapitána Daniela Alfredssona sliboval, že sedmý zápas vyhraje.

Jedinou branku Senátorů vsítil v 21. minutě Václav Varaďa. Byl to příslovečný "gól naděje". Ottawa snížila na 1:3 a měla před sebou ještě dost času na to, aby se do utkání vrátila. Tlak byl však příliš velký. Ve 48. minutě už jen zvýšil za Toronto na 4:1 z přihrávky Roberta Reichela obránce Bryan McCabe.

"Porazili jsme se sami," řekl Alfredsson, který pro MS může posílit tým Švédska. "Nevytěžili jsme nic z našich šancí. Naše přesilovky vázly. Belfour byl celou sérii vynikající, ale nebyl to on, kdo nás porazil."

Trenér Ottawy Jacques Martin však tvrdí, že rozhodl právě Belfourův výkon. Ottawa vypadla, přestože v sérii měla výrazně víc střel na branku (238 ku 154).

"Eddie byl rozdílovým hráčem," řekl Martin. "Podívejte se na počet šancí, které jsme dneska měli. Bylo jich dvakrát víc, než měli oni."

Válka slov se přenesla i na led. Kromě Alfredssonovy záruky, že Ottawa sérii zvládne, probleskly médii i slova majitele Ottawy Eugene Melnyka, který řekl, že "...jeho tým Toronto v sedmém zápase zabije." Maple Leafs zůstali potichu a nevytvářeli sami na sebe zbytečný tlak. Do dalšího kola postoupili přestože jim poslední tři zápasy chyběl zraněný kapitán Mats Sundin a celou sérii se museli obejít bez útočníka Owena Nolana.

"Výroky pana Melnyka nám moc pomohly," řekl útočník Toronta Tie Domi.

Přestože Ottawa patří k v posledních pěti letech k absolutní špičce v NHL, je pro ní prokletí, pokud v play-off narazí právě na Toronto. Během posledních pěti let s ním v hrála čtyřikrát a čtyřikrát vypadla. Pouze minulý rok se mu vyhnula a postoupila až do finále Východní konference.

"Toronto je pro nás překážkou, kterou nemůžeme překonat," dodal Redden. "Jim se podařilo zvítězit, i když měli zraněné hráče. Nám se to nepodařilo."

Přijede Havlát?

Havlát nasbíral v sérii tři asistence a prožil vynikající základní část, ve které nasbíral 68 bodů v 68 zápasech. Trenér Slavomír Lener na včerejším setkání s novináři řekl pouze, že Havlát je hráčem, se kterým je v kontaktu. Pokud lékařské testy neodhalí nějaká zranění, měli by ho lékaři na MS pustit - Kouč zaplňuje poslední okénka v nominaci.

Úterníh výsledek:

Východní konference:
Toronto - Ottawa 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)
Branky: 8. a 20. Nieuwendyk, 7. Kilger, 48. McCabe (Reichel) - 21. Varaďa. Střely na branku: 26:37. Martin Prusek odehrál v dresu Ottawy 40 minut a chytil 14 střel. Diváci: 19.646. Výsledky předchozích zápasů: 2:4, 2:0, 2:0, 1:4, 2:0, 1:2 ve 2. prodl. Konečný stav série: 4:3.

Ed Belfour, gólman Toronto Maple Leafs, zasahuje před ottawským útočníkem Marianem Hossou.

Český brankář Ottawy Martin Prusek se srazil s pravým křídlem Tie Domim z Toronto Maple Leafs.

Toronto Maple Leafs postoupili pčes Ottawu do druhého kola Stanleyova poháru. Na snímku se radují Chad Kilger (vlevo), střelec prvního gólu v rozhodujícím zápase, s Robertem Reichlem.