Poznámky ke Stanley Cupu: den poté

Smutní hráči Anaheimu - Kapitán týmu Anaheim Mighty Ducks Paul Kariya (9) se spoluhráči Stevem Rucchinem (20), Martinem Gerberem a Kurtem Sauerem (R) smutně sledují radující se vítěze Stanleyova poháru z New Jwrsey. | foto: Reuters

11 2003
New Jersey - Prvních několik hodin po pondělním vítězství New Jersey v sedmém zápase finálové série nad Anaheimem vládly oběma táborům jen emoce. Čistá radost a obrovské zklamání. Hráči byli příliš vysílení na to, než aby novinářům byli schopni podat výklad, kde stála hranice mezi vítězem a poraženým. Až s odstupem času začaly názory jednotlivých aktérů grandiózního finále skládat dohromady jeho příběh. Anaheim neprohrál sérii v sedmém utkání, ale už v pátém, kdy nedokázal udržet vedení a podlehl vysoko 3:6.Dále čtěte: O 7. zápasu x Eliáš nevěřil x Sýkora měl zlomenou ruku

Jak napsala agentura Associated Press, výhoda domácího prostředí nebyla pro vítěze Stanley Cupu nikdy tak důležitá jako tento rok.

Tým v bílých dresech vyhrál každý zápas série. Anaheim byl schopen klání dvakrát vyrovnat, i když si z East Rutherfordu přivezl dvě porážky 0:3 v prvních dvou zápasech a zničující debakl 3:6 v utkání č.5.

Právě ten byl zřejmě pro osud Mighty Ducks klíčový.

„To byl asi zlom v celé sérii,“ přiznal veterán Anaheimu Steve Thomas. „Bylo by skvělé vyhrát ten pátý zápas, protože jsme věděli, že vyhrajeme doma ten šestý. Pevně věřím, že kdybychom výhodu domácího ledu měli ve finále my, vyhráli bychom Stanley Cup."

Petr Sýkora v onom utkání poslal Mighty Ducks do vedení už po 42 vteřinách, když střelou zápěstím propálil Martina Brodeura okamžitě po bully. Mighty Ducks vedli ještě 2:1, ale nakonec podlehli 3:6. Brankáři Jean-Sebastienu Giguerovi spadly do branky dva puky tečované od brusle a jeden vlastní gól.

„Páté utkání bylo dlouho velmi vyrovnané,“ řekl obránce Keith Carney. „Drželi jsme se, ale nedokázali dát další gól, který by nás vyhoupl do sedla.“

Tváří v tvář vyřazení Anaheim zvítězil v šestém utkání doma 5:2 a vynutil si sedmý zápas. Tentokrát už k zisku Stanley Cupu musel stůj co stůj nadvládu domácích týmů prolomit. Nepovedlo se. Po vyrovnané první třetině tečoval nečekaný hrdina Michael Rupp ve 23. minutě střelu Scotta Niedermayera mezi Giguerovy betony a pak asistoval u dalších dvou branek. Devils zakončili sezonu výhrou 3:0.

Nový rekord

New Jersey překonalo rekord Edmontonu Oilers z roku 1988, když v průběhu

Slováci mají prvního vítěze

Prvním slovenským hráčem, který vyhrál Stanleyův pohár se stal košický rodák, útočník Jiří Bicek. V základní části odehrál 44 zápasů, dalších pět pak v play-off.

letošního play-off vyhrálo v Continental Airlines Areně 12 zápasů a prohrálo jen jeden. Devils se navíc stali prvním týmem od roku 1974, který vyhrál Pohár, aniž by se mu dařilo venku (4 výhry, 7 porážek). Doma měli Devils famózní skóre 15:3 s tím, že všechny branky dostali v utkání č.5.

Brodeur tišil diváky

Když komisař NHL Gerry Bettman předával cenu pro nejlepšího hráče play-off (Conn Smythe Trophy)  do rukou Giguerea, ozvalo se z ochozů Continental Airlines Areny nesouhlasné bučení. Jak může cenu získat hráč z týmu, který odejde s prázdnou? Nevychytal snad Brodeur ve finále třikrát nulu? V tu chvíli však sám Brodeur zvedl ruce, aby neuctivé gesto utišil.

Giguere jen nešťastně těkal očima, vytrpěl nutné focení a pak rychle zmizel v útrobách haly.

„Tu cenu si Giguere zaslouží,“ řekl Brodeur. „Celé play-off byl fantastický.“

Trenér Burns konečně vyhrál

Přesně 144 zápasů v play-off musel odkoučovat Pat Burns, než se dočkal svého prvního Stanleyova poháru.

„Během posledních dvou minut jsem se nedíval na hodiny,“ řekl Burns deníku Star-Ledger. „Pořád jsem se ptal asistenta Bobbyho Carpentera, kolik zbývá. Zbývala asi minuta, když mi útočník Turner Stevenson řekl, že už dál nemůže. Musel jsem se tedy ještě trochu soustředit a míchat řady. Byl jsem překvapený, že nejsem nervózní. Ptal jsem se Bobbyho: ´Mám být ?´, a on řekl: ´Ne´.“

Nejdéle čeká na Stanleyův pohár trenér Toronta Pat Quinn, který v play-off odkoučoval 170 zápasů.

Kdo je Michael Rupp ?

Třiadvacetiletý Američan, rodák z Clevelandu. Muž, který významně přispěl k zisku Stanleyova poháru, i když se do sestavy dostal až v 4. finále. Rupp po většinu play-off vůbec s týmem netrénoval, jenom se spolu s dalšími hráči z farmy připravoval po skončení tréninku A-týmu.

V základní části odehrál 26 utkání, povětšinou ve čtvrtém útoku. Vsítil 5 branek a na další 3 nahrál. Ve finále mu cestu do sestavy umožnilo zranění Joe Nieuwendyka a stažení Slováka Jiřího Biceka.

V 7. zápase ho trenér Burns postavil na pozici centra mezi hravá křídla Friesena a Langenbrunnera. Ve 23. minutě vsítil Rupp vítězný gól, když tečoval střelu od modré čáry mezi Giguerovy betony. Deset minut nato pomohl vytvořit před brankou zmatek, ze kterého padl druhý gól. Tři minuty před koncem utkání se ve středním pásmu dotkl puku těsně předtím, než Jeff Friesen pojistil na konečných 3:0.

„Asi vás, pánové, zklamu, ale já opravdu nevím, co mám říct,“ culil se před novináři. „Snad jen to, že ještě před 14 dny by mě ani ve snu nenapadlo, že se něco takového může stát.“