Švýcarský hokejista Simon Moser (vpravo) obchází Maxima Moisanda z Francie.

Švýcarský hokejista Simon Moser (vpravo) obchází Maxima Moisanda z Francie. | foto: AP

Premiéru v Košicích pokazila světla, pak zvítězili oba favorité

• 11
Košická premiéra hokejového mistrovství se nepovedla. Nejenže se diváci v tuhém souboji Švýcarska s Francií v normální hrací době nedočkali gólu, ve druhé minutě třetí třetiny navíc stadion pohltila tma. Úvodní duel skupiny B nakonec strhli na svou stranu Švýcaři, gólem Vauclaira v prodloužení zvítězili 1:0. Druhé utkání opanovali také favorité. Kanaďané přehráli Bělorusko 4:1.

Švýcarsko - Francie 1:0 v prodloužení

Pátý tým loňského šampionátu se proti Francii, která před rokem hájila příslušnost k elitě ve skupině o udržení, dlouho nedokázal prosadit.

Nebezpečnějším mužstvem byli naopak překvapivě Francouzi, podpoření z branky tradičním účastníkem mistrovství světa a svou stabilní oporou Huetem.

V sedmé minutě se vydal v oslabení na výlet Meunier, jenže Stephan byl připraven. Na druhé straně zahrozil Seger, ani on ale neuspěl. V druhé třetině měl obrovskou šanci Sprunger, za Huetovými zády ale nedokázal zasunout kotouč do prázdné branky.

Během třetího dějství, které se protáhlo kvůli potížím s osvětlením a v němž konečně favorit svého soka střelecky převyšoval (13:4), se znovu několikrát vyznamenali oba gólmani.

TMA. Slovenské mistrovství postihly první trable. Košická aréna v úvodním duelu na několik minut zhasla.

A i proto, že Francouzi v závěrečných osmi minutách nedokázali potrestat dva Rüthemannovy přestupky proti pravidlům, se bezbrankový zápas musel prodlužovat.

V druhé minutě prodloužení našlápl k parádní individuální akci Vauclair a rozhodl o druhém bodu pro Švýcarsko.

Branka a nahrávka: 62. Vauclair (Rüthemann). Rozhodčí: Partanen, Rönn - Terho (všichni Fin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 2964. Třetiny: 0:0, 0:0, 0:0 - 1:0.

Švýcarsko: Stephan - Diaz, Bezina, Du Bois, Seger, Vauclair, Furrer, Sbisa - Plüss, Rüthemann, Gardner - Ambühl, Monnet, Lötscher - Trachsler, Bieber, Moser - Stancescu, Lemm, Sprunger. Trenér: Sean Simpson.

Francie: Huet - Auvitu, Besch, Bachet, Hecquefeuille, Moisand, Roussel, Janil - Meunier, Bellemare, S. Treille - Fleury, S. Da Costa, Desrosiers - Tardif, Gras, T. Da Costa - Romand, B. Henderson, Raux - Arrossamena. Trenér: David Henderson.

Bělorusko - Kanada 1:4

Kanaďané o svém prvním vítězství definitivné rozhodli až v třetí třetině. Dvě branky vítězů zaznamenal útočník Edmontonu Jordan Eberle. Zápas řídili čeští sudí Antonín Jeřábek a Vladimír Šindler, který absolvuje jubilejní desáté mistrovství světa.

Kanaďanům vyšel skvěle vstup do utkání a na konci druhé minuty se po Kaneově přihrávce prosadil před Mezinem Eberle. Bělorusové pak v úvodní části přečkali půlminutové oslabení tří proti pěti. Pak se Kanada sice ubránila při Skinnerově trestu, ale 34 vteřin před pauzou vyrovnal Stepanov, který dotlačil puk za Reimerova záda.

V druhém dějství nejdříve nevyužil šanci Tavares, ale pak talent New Yorku Islanders uvolnil dalšího mladíka Skinnera a útočník Caroliny v 31. minutě vrátil zámořskému týmu vedení. Vzápětí mohl vyrovnat Grabovskij, ale trefil jen tyč. Ta pak pomohla i Mezinovi po Phaneufově střele. Další dvě možnosti pak nevyužil Grabovskij.

Hned v úvodu třetí části běloruský kapitán Grabovskij v úniku opět ztroskotal na Reimerovi a v 46. minutě pojistil náskok favorita z úhlu ránou pod horní tyč Tavares. Za tři minuty při Děmaginově vyloučení zvýšil na 4:1 Eberle. V 58. minutě ještě po Korobovově faulu neproměnil Stewart trestné střílení.

Branky a nahrávky: 20. Stepanov (Kulakov, Kitarov) - 2. Eberle (E. Kane, Scalzo), 31. Skinner (Tavares), 46. Tavares (Skinner, L. Schenn), 49. Eberle (Phaneuf, Scalzo). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler (oba ČR) - Hribar (Slovin.), Novák (SR). Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. Diváci: 6025. Třetiny: 1:1, 0:1, 0:2.

Bělorusko: Mezin - Stasenko, Denisov, Kosťučenok, Korobov, Goroško, Kolosov, Rjadinskij - Ugarov, Meleško, Grabovskij - Michalev, Kulakov, Stas - Děmagin, Stepanov, Kitarov - Drozd, Pavlovič, Kovyršin. Trenér: Eduard Zankovec.

Kanada: James Reimer - Phaneuf, Burns, L. Schenn, Pietrangelo, Scalzo, Methot - Zajac, Ladd, Clutterbuck - E. Kane, Eberle, Spezza - Stewart, Nash, Duchene - Tavares, Skinner. Trenér: Ken Hitchcock. Tabulka: