Přesilové hry rozhodly o vítězstvích domácích mužstev

16 1999
P l z e ň , P r a h a - Hokejisté Plzně porazili v předehrávce 24. kola extraligy Třinec 6:2, když o svém vítězství rozhodli zejména v přesilových hrách, v nichž čtyřikrát skórovali. O výhru domácích se zasloužili všichni čtyři reprezentanti z nedávného poháru Karjala, kteří se podíleli na všech brankách. Plzeň se tak posunula na první místo tabulky. Hokejisté pražské Sparty porazili v předehrávce 23. kola extraligy Karlovy Vary 4:1. U všech čtyř branek byl obránce Nedvěd, jenž se jednou trefil a u tří gólů asistoval. Sparta, která nastoupila již s uzdraveným útočníkem Zelenkou, tak prodloužila svou sérii bez porážky na osm zápasů.

Plzeň - Třinec 6:2 (1:0, 3:1, 2:1)

On-line přenos předehrávky utkání 24. kola extraligy

Plzeň - Třinec 6:2 ( 1:0, 3:1, 2:1)

Západočeši vstoupili do utkání lépe a od úvodních minut dostali Třinec pod tlak. Hosté odolávali náporu jen s vypětím všech sil a za cenu častých faulů. Úvodní početní výhody se domácím nevydařily, přestože hráli dvakrát více než minutu s převahou dvou hráčů v poli. Ve dvanácté minutě ale Špaňhel přece jen poprvé překonal brankáře Lakosila.
Druhá třetina byla hlavně zásluhou zlepšené hry hostí vyrovnanější. Gólové šance si však obě mužstva vytvářela pouze v početních převahách. Hostující Ujčík nejprve srovnal, ale již o minutu později Plzeňští opět vedli, a když se posléze gólově prosadili i obránci Hanzlík a Řezníček, bylo prakticky rozhodnuto.
Závěrečných dvacet minut se již odehrálo v poklidném tempu bez větších emocí, a tak domácí hokejisté místy předváděli exhibici. V té se střelecky vyznamenal Vostřák, autor dvou gólů.

Branky a nahrávky: 12. Špaňhel (Kořínek, Vostřák), 25. Kořínek (Vostřák, P. Kadlec), 38. Hanzlík (Vlček, Straka), 40. Řezníček (Špaňhel, P. Kadlec), 45. Vostřák (Kořínek, Jelen), 53. Vostřák (Kořínek, P. Kadlec) - 24. Ujčík (Zadina, Gřegořek), 60. Jánoš (R. Procházka). Rozhodčí: Haškovec - Kostka, Český. Vyloučení: 6:11. Využití: 4:1. Diváci: 6560.

Sestavy:

Plzeň: Salfický - Dobrovolný (41. Špelda), Řezníček, P. Kadlec, Hanzlík, M. Čech, Vlček - Špaňhel, Straka, Sedlák - Vostřák, Kořínek, Jelen - Volák, Pospíšil, Antoš.
Třinec: Lakosil - P. Svoboda, Gřegořek, Cartelli, Sekeráš, Zetek, R. Procházka - Zadina, R. Král, Folta - Kaděra, Ujčík, Jánoš - Pletka, Havlát (41. Marek), Žůrek

Ohlasy

Radim Rulík (Plzeň): "V první třetině jsme si vytvořili hodně šancí, ale dali jsme pouze jednu branku. Ve druhé třetině měl Třinec více ze hry, ale ubránili jsme se. Utkání však rozhodly přesilové hry."
Alois Hadamczik (Třinec): "Byl to dobrý hokej, ale mohl být vynikající, nebýt chybného výkonu rozhodčího, který nepřispěl ke kvalitě hry. Je tragédií, že takoví rozhodčí pískají extraligu."

Sparta Praha - Karlovy Vary 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)

Hosté, kteří představili obě posily z Vítkovic, obránce Kowalczyka a útočníka Pavelka, naopak počtvrté v řadě venku nebodovali.
Sparta měla od úvodu převahu a zužitkovala ji při přesilové hře v 6. minutě, kdy na konci rychlé kombinace Eiselta a Nedvěda stál Kratěna. Pražané pokračovali v náporu, ale karlovarského brankáře Pejchara nepřekonali Výborný, Kratěna, Žemlička ani Vůjtek. Hosté se zmohli jen na několik závarů před Břízovou brankou. Šanci zvýšit skóre měl v závěru první části Nedvěd, ale trestné střílení za faul na Zelenku v oslabení neproměnil.
Hosté měli v úvodu druhé třetiny dvakrát možnost přesilové hry, ale sparťanskou branku téměř neohrozili. Naopak na druhé straně potrestal Richterův faul Eiselt, který dotlačil puk za Pejcharova záda sekundu před vypršením trestu. Sparta byla při chuti a v polovině utkání přidal třetí gól Benýšek. Vzápětí sice při hře čtyř proti čtyřem Kverka snížil, ale krátkou naději hostů na zvrat ukončil v početní převaze pěti proti třem Nedvěd.
Západočeši se snažili v závěrečné části výsledek alespoň zkorigovat, na pozorného Břízu ale nemohli střelami z dálky vyzrát. Deset minut před koncem si mohl připsat i ve třetím zápase za Spartu alespoň jeden úspěch do kanadského bodování Vůjtek, posila z Atlanty, ale Pejchar mu radost zmařil.

Branky a nahrávky
: 6. Kratěna (Nědvěd, Eiselt), 27. Eiselt (Nedvěd, Broš), 30. Benýšek (Nedvěd, Eiselt), 37. Nedvěd (Žemlička) - 31. Kverka (Pavlas). Rozhodčí: Husička - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:8. Využití: 3:0. Diváci: 3571.

Sestavy:

Sparta: Bříza - M. Sýkora, Kučera, Ptáček, Dobroň, Nedvěd, Benýšek - Výborný, P. Martinec, Vůjtek - Zelenka, J. Hlinka, Žemlička - Kratěna, Broš, Eiselt.
Karlovy Vary: Pejchar - Richter, Polák, Pavlas, Divíšek, Snopek, Kowalczyk, od 50. navíc Macek, Prošek - Kalla, R. Procházka, Metlička - Janků, Kverka, Rousek - Hruška, Filip, Barus - Pavelek, Podlaha, Košťál.

Ohlasy:

František Výborný (Sparta): "Věděli jsme, že Karlovy Vary budou chtít bránit střední pásmo, ale důsledně to hrála pouze Kverkova formace. Utkání jsme měli relativně ve své moci, ale varovali jsme hráče, protože v posledním utkání v Karlových Varech jsme vedli 5:0 a nakonec jsme horkotěžko ubránili výhru 5:4. Cením si toho, že jsme v závěru už nedostali gól."
Miloš Říha (Karlovy Vary): "Nesplnili jsme, co jsme si před zápasem stanovili. Chtěli jsme být aktivní v útočném pásmu, ale Sparta lehce přecházela naše střední pásmo, a z toho pak pramenily zbytečné fauly."