Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Problémy v Bernu: kabina v bunkru, společné sprchy, malé postele

Jaromír Jágr a Patrik Eliáš na prvním tréninku po příjezdu do Bernu | foto: ČTK

5 2009
Bern (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Čeští hokejisté už mají za sebou první trénink v Bernu, kam se přesunuli z Klotenu. Právě v Bernu dokončí svou cestu letošním mistrovstvím světa. Hned první den však narazili stejně jako v Klotenu na problémy. V Bernu jim vadí dlouhá vzdálenost, kterou musí ujít z kabiny k ledové ploše. Nepotěšil je ani špatný led a malé postele na hotelu.

I když se čeští hokejisté od začátku mistrovství světa shodují, že do Švýcarsku přijeli kvůli hokeji a problémy se zázemím šampionátu je nerozhodí, i v Bernu stejně jako předtím v Klotenu se s některými obtížemi jen těžko smiřují.

Malá klotenská šatna už je po dnešku zapomenuta. V Bernu mají čeští hráči sice kabinu daleko prostornější, zlobí je ale dlouhá štreka, kterou musí při cestě na led urazit.

"Je to slušná dálka," podivil se i český útočník Tomáš Plekanec. "Chtělo by to vozíček, jaký mají na převážení lidí na letišti."

Přesto i Plekanec dodává: "Není to nic, co by nás mělo rozhodit."

Bohužel pro český tým je toho však víc. Kromě vzdálenosti je jejich kabina netradiční i tím, že v ní mají společné sprchy a toalety s hráči z Běloruska.

"Ale já myslím, že to bude v pohodě. Moc se na zimáku potkávat nebudeme," říká Plekanec.

Kabina českého týmu daleko od ledové plochy i proto, že je umístěná v prostorách civilní obrany, tedy v bunkru. Po cestě na led tak hráči musí projít například třemi pancéřovými dveřmi.

Čeští hokejisté dnes po příjezdu do Bernu vyrazili rovnou na trénink, ubytovat se do patnáct minut vzdáleného hotelu Ambassador odjeli až poté.

I tam je ovšem čekalo nemilé překvapení - malé postele. Na ně si přitom ve stejném hotelu už dříve stěžovali i hráči Lotyšska.

"Pamatuju si tenhle hotel z mistrovství světa v roce 1990," zavzpomínal český útočník Jaromír Jágr. "Není to příjemné. Máme tady krátké postele, otočit se na nich nemůžeš, protože bys spadnul. Už tenkrát jsem to bral, že to není nic moc. A to  nejsem náročnej, jsem kluk z Hnidous," smála se česká hvězda.

Po zmínce, že ubytování týmů se určuje na základě výsledků z minulých šampionátů Jágr jen povytáhl obočí. "Jo? Tak to bych chtěl vidět, co by se stalo, kdyby postoupili Maďaři. To by byli asi někde v norách..."

Útočníka Omsku překvapil i fakt, že hotel obývají jen výpravy Česka a Lotyšska. "Fakt? Tak to jsme teda kafky. A to řídíme Evropu," usmíval se. "To musím zavolat Topolovi (premiérovi v demisi Topolánkovi). I když jemu taky ne, ten už tam vlastně není..."

Led se do zápasů zlepší, tvrdí Hlinka

Problémy provázely i samotný trénink českých hokejistů, protože v bernské PostFinance Areně nebyl příliš kvalitní led.

"Ideální nebyl, ale byl to první trénink. Do zápasů to bude v pořádku. Určitě byl horší než v Klotenu. Ale myslím si, že to dají do kupy," říkal český útočník Jaroslav Hlinka.

První dva čtvrtfinálové zápasy jsou na programu ve středu. Čeští hokejisté nastoupí proti Švédsku o den později od 20.15.

Mužstvo už opustil zraněný obránce Michal Barinka, jenž kvůli problémům s ramenem dnes ráno odletěl zpátky do Prahy.

Naopak už se s mužstvem naplno připravovali i brankář Martin Prusek a útočník Jan Marek, kteří měli v minulých dnech menší zdravotní problémy.

Marek se zařadil po bok centra Vašíčka a Klepiše do třetí formace. České útoky tak měly podobu:

Jágr - Čajánek - Hemský
Michálek - Plekanec - Eliáš
Marek - Vašíček - Rolinek
Kotalík - Hlinka - Klepiš
Irgl - Červenka - Olesz

Z nácviku přesilovek pak bylo zřejmé, že ve druhé speciální formaci nahradil uzdravený Marek střelce Kotalíka. Vedle obránců Rachůnka a Blaťáka se tak do útoku postavilo trio Marek, Plekanec a Michálek. 

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze