Prospal má hattrick ze zápasu rekordů

24 2004
Anaheim - Konečně výkon, kvůli kterému ho do Anaheimu přivedli! Útočník Václav Prospal vstřelil v utkání s Minnesotu v závěrečné třetině tři branky, na další nahrál a výrazně se tak podílel na výhře 6:2. Mighty Ducks ukázali nejvyrovnanější výkon sezony: vsítili půltucet gólů a zároveň dovolili soupeří jen 11 střel.

Kdyby někde v hale Arrowhead Pond viselo zvláštní počítadlo, které by zaznamenávalo, kolik rekordů v zápase s Minnesotou padlo, svítila by na něm po závěrečném hvizdu číslice čtyři.

Prospal během dvanácti minut ve třetí třetině vsítil tři branky, nejvíce ve své kariéře v NHL. Obránce Niklas Havelid si připsal čtyři asistence, rovněž nejvíc během svého zámořského působení.

Pět branek během závěrečné třetiny je pro Anaheim nový týmový rekord. Hráči zároveň dovolili soupeři vystřelit na svou branku jen jedenáctkrát. Rekord číslo čtyři.

"Posledních několik zápasů jsme měli spoustu šancí, jen nám to tam nepadalo," řekl Prospal v deníku Los Angeles Times. "Ve třetí třetině nám tam ale spadlo, na co jsme šáhli."

Aby toho nebylo málo: šest vstřelených branek celkově představuje pro Mighty Ducks nejlepší výsledek v této sezoně, stejně jako tři branky z přesilové hry. Tenhle zápas musí prostě zatím tápajícímu účastníkovi posledního finále Stanley Cupu pomoci !

"Je to jeden zápas a rád bych řekl, že se od něj odpíchneme," dodal Prospal, který před sezonou podepsal v Anaheimu lukrativní pětiletý kontrakt. "Ve skutečnosti jsme však jen dělali, co jsme dělat měli. Musíte to jen začít dělat pravidelně."

Anaheim doma zvítězil poprvé po sedmi zápasech. V Západní konferenci mu patří až 13. příčka. Na osmý Dallas ztrácí devět bodů. Jedinou branku "Kačerů", která nepadla v divoké třetí třetině zaznamenal ve 34. minutě Petr Sýkora. Ten zároveň asistoval na poslední Prospalův gól v 58. minuty.

Kronikář Minnesoty sice nemusel přepisovat žádný z týmových rekordů, šest branek za zády Dwaynea Rolosona je však nejvíce v této sezoně. S pohými 11 střeleckými pokusy Wild zároveň vyrovnali své letošní minimum, kterého dosáhli v říjnu proti Dallasu.Oba góly Wild vsítil Alexander Daigle, přihrál mu na ně obránce Filip Kuba.

Eliáš skóroval v oslabení, Brodeur podesáté vychytal nulu

V New Jersey se dařilo Patriku Eliášovi, který gólem a asistencí pomohl k výhře nad Montrealem 2:0. První branku zápasu dal v oslabení Devils - na obranné modré zachytil špatnou přihrávku Saku Koivu a sólový nájezd zakončil střelou zápěstím na lapačku brankáře Joseho Theodora

"Sna
žil jsem se hrát dobře pozičně a puk se ke mně skutečně odrazil," řekl Eliáš. "Věděl jsem, že mám spoustu času. Theodore proti mně nevyjížděl a za mnou nikdo nebyl. Nevystřelil jsem moc vysoko, ale byla to prudká rána," dodal.

"Byla to rychl
á střela," souhlasil brankář Theodore. "Nečekal jsem ji, myslel jsem, že zkusí blafák."

Brank
ář New Jersey Martin Brodeur se desátou nulou v sezoně, ke které potřeboval 21 zákroků, dostal do čela této statistiky. Celkem má na kontě už 74 zápasů s čistým kontem. Montrealský rodák vychytal nulu v šesti z 25 vítězných zápasů proti Canadiens v kariéře.

"Na z
ápasy s Montrealem se vždycky těším," řekl Brodeur. "A dnes jsem se těšil ještě o trochu víc, protože právě hrají dobře a jdou nahoru. Vím, že se doma dívalo hodně mých přátel."

Nepřekonán zůstal Marty Turco a Dallas s jeho přispěním porazil St. Louis 2:0. Turco zneškodnil 33 střel a potvrdil oprávněnost, že si zasloužil nominaci na únorové Utkání hvězd.

Florida zdolala na domácím ledě Washington 4:1 i díky asistencím českých hráčů Lukáše Krajíčka a Pavla Trnky. Hosté hráli poprvé bez Jaromíra Jágra, který byl v pátek vyměněn do New Yorku Rangers. U jediného gólu Capitals asistoval bývalý Jágrův spoluhráč z útoku Robert Lang.

"J
ágr je hokejista světové třídy, jeden z nejlepších vůbec, a takového hráče je vždycky velmi těžké nahradit," komentoval Lang odchod svého kamaráda. "Přišel jsem o přítele v týmu a ztratili jsme velkého hráče. Bude to těžké pro nás všechny," dodal.

Washington nav
íc v utkání s Floridou ztratil další oporu, obránce Sergeje Gončara, který si poranil rameno a bude chybět dva týdny.

Výsledky:

Carolina - New York Islanders 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)
Branky: 16. Hill (Vaší
ček), 44. J.Williams - 4. Papineau, 24. Peca, 40. Hunter. Střely na branku: 27:21. Diváci: 15.606.

New Jersey - Montreal 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky: 17. Eli
áš, 25. Marshall (Eliáš). Střely na branku: 24:21. Diváci: 18.197.

Florida - Washington 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky: 6. a 46. Audette (na druhou Trnka), 22. Ritchie, 32. Koln
ík (Krajíček) - 43. Kwiatkowski (Lang). Střely na branku: 39:29. Diváci: 18.452.

Dallas - St. Louis 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 17. Downey, 57. Boucher. St
řely na branku: 20:33. Diváci: 18.104.

Anaheim - Minnesota 6:2 (0:1, 1:1, 5:0)
Branky: 46., 56. a 58. Prospal (na t
řetí Sýkora), 34. Sýkora, 51. Lupul (Prospal), 54. Niedermayer - 11. a 37. Daigle (na obě Kuba). Střely na branku: 47:11. Diváci: 17.174.

Gólman New Jersey Devils Martin Brodeur (vpravo) zastavuje puk před křídlem Montrealu Canadiens Richardem Zedníkem.

ZPÁTKY NA MÍSTO ČINU. Obsadí hvězdy jako Patrik Eliáš od podzimu opět svá místa v NHL?

Křídlo New Jersey Devils Grant Marshall (vlevo) střílí puk do betonu brankáře Montrealu Canadiens Joseho Theodora.

Václav Prospal z Anaheimu Mighty Ducks' slaví třetí gól do sítě Minnesoty Wild. Jeho tým vyhrál 6:2.

Témata: Patrik Eliáš