Rangers famózně otočili skóre a vybojovali Victoria Cup

Brankář New York Rangers Lundqvist v akci. | foto: Profimedia.cz

1 2008
Bern - První vítěz hokejové trofeje zvané Victoria Cup je na světě. Po senzačním obratu skóre z 0:3 na konečných 4:3 triumfovali nad ruským týmem Metallurg Magnitogorsk hokejisté New York Rangers. Utkání bylo vrcholem oslav stého založení Mezinárodní hokejové federace.

O premiérový Victoria Cup se ve švýcarském Bernu za NHL utkali hokejisté Rangers, přičemž Evropu reprezentoval vítěz turnaje Super Six 2008 Metallurg Magnitogorsk.

Pro následující ročníky již ovšem bude platit, že se o trofej utká vítěz Stanley Cupu s vítězem Hokejové ligy mistrů.

Předzápasové rozbruslení provázela kuriózní situace v podání hokejistů Magnitogorsku, jehož barvy hájí také Češi Karel Pilař, Tomáš Rolinek, Jaroslav Kudrna a Jan Marek.

Gólmana Andreje Mezina totiž dostával úvodní dvě minuty do tempa pouze jeden z hráčů ruského mužstva, přičemž zbytek se seřadil na modré čáře a pozoroval rozcvičující se Rangers. Až po chvíli se na pokyn Mezina zapojil také zbytek mužstva.

Namotivovaní hráči Magnitogorsku do utkání vstoupili aktivně, což se záhy také projevilo na skóre. Metallurg poslal do vedení ve 2. minutě Denis Platonov. Útočník, jenž se do NHL nedokázal prosadit přes organizaci Nashvillu, v pravém kruhu pro vhazování zasekl puk a skrytou střelou za obráncem Girardim překvapil Lundqvista.

V 19. minutě potrestal vyloučení Paula Mary tvrdou ranou od modré čáry Vladimir Malenkich - 2:0 pro Magnitogorsk. Zhruba v polovině zápasu se dalším zbytečným faulem provinil pro změnu Petr Průcha a ruské mužstvo slavilo třetí branku. Těsně před Lundqvistem změnil směr puku Nikolaj Zavaruchin. Asistenci si připsal Jan Marek, kterého do NHL draftovali shodou okolností právě "Blueshirts".

Rangers tak prohrávali již o tři branky. Útočník Chris Drury však těsně před druhým odchodem do kabin proměnil po přihrávce Žerděva přesilovou hru a dal New Yorku naději na zvrat.

V třetí třetině šance zámořského klubu ještě přiživil dravý forvard Dan Fritsche, který za asistence Michala Rozsívala prostřelil gólmana Magnitogorsku Mezina z pravého křídla střelou mezi betony.

Vyrovnání na 3:3 obstaral svým druhým gólem skvěle hrající Chris Drury. V čase 50:13 se prosadil se během další početní převahy poté, co jej obránci Metallurgu trestuhodně neuhlídali v prostoru před brankou.

Vítěznou trefu pak zařídil Ryan Callahan krásným gólem ze samostatného úniku. Do konce řádné hrací doby scházelo pouze 21 vteřin, když Callahan vybojoval puk ve středním pásmu a po rychlém brejku rozsvítil za Mezinem červené světlo počtvrté.

New York Rangers - Metallurg Magnitogorsk 4:3 (0:2, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 40. Drury (Žerděv), 46. Fritsche (Rozsíval), 51. Drury (Gomez, Näslund), 60. Callahan - 2. Platonov (Čistov), 19. Malenkych, 31. Zavaruchin (Aťjušov, Marek). Rozhodčí: OúHalloran (Kan.), Rönn - Fonselius (oba Fin.), Cameron (Kan.). Vyloučení: 7:10. Využití: 2:2. Diváci: 13.794.