Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rap a disco. Na Slovensku se vyrojily skladby k hokejovému šampionátu

Slovenští hokejisté smutní po prohraném zápase. Jejich fanoušci jsou rozhořčení z oficiální hymny mistrovství světa. | foto: AP

19 2011
Každý ví, že slovenská národní hymna je píseň Nad Tatrou sa blýská, jejíž slova na melodii lidové písně napsal Janko Matúška. Ale jaká je oficiální hymna letošního mistrovství světa v hokeji, které se koná v Bratislavě a Košicích? V tom dlouho nebylo jasno.

Pokud by organizátory mistrovství světa na Slovensku už žádné další zmatky nepotkaly, mohou si říct, že tohle byla jen taková malicherná kapitola. Přesto obyvatelé země na internetu v posledním týdnu horlivě řešili, jak to vlastně je.

Na Facebooku se mezi fanoušky začala šířit skladba Hej, Slovensko, která však byla jen legrací tvůrců Fun rádia, které jako hlavní mediální partner dostalo zadání složit oficiální píseň propagující hokejový šampionát.

"Od této skladby se distancujeme. Oficiální hymnu představíme v pátek," vysvětlovala pro SME.sk Michaela Grendelová z organizačního výboru mistrovství. V pátek ráno skutečně Fun rádio představilo pravou hymnu šampionátu. Stejně jako předchozí skladbu Hej, Slovensko ji nazpívala populární zpěvačka Kristína, vítězka Eurovision Song Contest 2010.

Poslechněte si oficiální hymnu mistrovství světa na Slovensku...


"Je to jedna z nejtalentovanějších slovenských zpěvaček. Posluchači na její tvorbu reagují pozitivně. Věříme, že hymna bude mít úspěch," dodala Grendelová.

Jenže zatím jsou ohlasy na anglicky zpívanou skladbu Life Is A Game spíše negativní. Hnus, odpad, trapas, to nemyslí ta holka vážně. Přesně takhle reagují lidé v internetových diskuzích.

... ale také její slovenskou recesistickou verzi, mylně vydávanou za oficiální.


Mnozí z nich by si přáli, aby se hymnou stala píseň Nech bože dá, která vznikla v roce 2002 na počest slovenských mistrů světa. "Chtěli jsme něco nového, nemůžeme hrát písničku starou deset let," řekla Grendelová.

Podle ní tým Fun rádia spolu s Kristínou splnil účel. Hymna musí mít mezinárodní i slovenské prvky a měla by být hratelná na stadionech i v rádiu. "Bryndza se těžko přenáší do hudby, zvolil jsem fujaru. Chtěl bych, aby si lidi tu píseň pouštěli i po šampionátu," řekl producent Martin Kavulič.

"Hymna je pro všechny hokejisty, ale já držím palce našim, aby to vyhráli," řekla interpretka písně.

Aby toho nebylo málo, tak původně mělo být mediálním partnerem mistrovství světa rádio Expres. Připravená skladba Za náš tým hiphopové skupiny A.M.O. tak bude jen fanouškovskou hymnou. A navíc za 14 dní mají organizátoři představit další oficiální hymnu, tentokrát reprezentační.

Podívejte se na videoklip fanouškovské hymny s názvem Za náš týmTémata: Hymna

Najdete na iDNES.czmobilní verze