Reichel se podílel na sporném vyrovnání

Tampa - Toronto, rvačka na ledě - Cory Sarich z Tampy Bay Lightning (vpravo) uinkasuje úder od Owena Nolana z Toronta Maple Leafs (vlevo) a sám se musí bránit obránci Jassenu Cullimorovi. | foto: Reuters

11 2004
St.Petersburg - Vydřená remíza Toronta 4:4 na ledě Tampy Bay se točila okolo špatně vyhozených puků. Sporně odpískané zakázané uvolnění vedlo v poslední minutě k vhazování v pásmu Lightning. Robert Reichel si pak připsal asistenci na vyrovnávací gól Garyho Robertse, když se Tampě nepodařilo puk uklidit ze svého pásma.

Sporný okamžik si obě strany vykládaly pochopitelně jinak.

"Ani se mě na to neptejte," uvedl svůj výstup na tiskové konferenci domácí trenér John Tortorella. "Vůbec to nezkoušejte."

O co šlo? Domácí Tampa vedla na začátku třetí třetiny už 4:2. Ve 46. minutě nejprve snížil Owen Nolan a Toronto se odhodlalo v poslední minutě k závěrečnému náporu. Vyhození domácího Pavla Kubiny z vlastní třetiny zvolna klouzalo podél mantinelu a čárový rozhodčí odpískal zakázané uvolnění.

Televizní záznam, který byl k dispozici i v hale,  však ukázal, že se puku dotknul na útočné modré i hostující obránce Bryan McCabe, takže hra měla pokračovat. Místo toho se přesunula zpátky do útočného pásma Toronta a Gary Roberts vstřelil 44.4 vteřiny před koncem řádné hrací doby vyrovnávací gól na 4:4.

"Celý zápas jsem viděl špatně odpískané situace," krčil rameny trenér Toronta Pat Quinn. "Takže vybrat tuhle jednu a říct, že nám rozhodčí darovali bod....s tím bych nesouhlasil."

Obránce Tomáš Kaberle si u vítězné branky nepřipsal asistenci, ale přispěl k ní velkým dílem. Klíčové vhazování v útočné třetině totiž vyhrál domácí Brad Richards. Jeho spoluhráč Martin St.Louis se pak snažil puk vyhodit ven, ale Kaberle ho zachytil na modré čáře. Přes Reichela a Matse Sundina se hra dostala až k Robertsovi, který vstřelil svůj 21. gól v sezoně.

"Ten puk jsem měl dostat ven, jakkoliv," hořekoval St.Louis. "Celý zápas jsme bojovali a pak se vše rozhodne v jediném momentu. Jsem ze sebe velmi zklamaný."

Reichel ve 36. minutě vyrovnával svým sedmým gólem na 2:2. Oba týmy navazály na kvalitní výkony, které předcházely třídenní pauzu spojenou s All-star víkendem. Tampa z posledních devíti zápasech sedmkrát zvítězila. Toronto, hrající bez Joe Nieuwendyka, Alexandra Mogilného a Toma Fitzgeralda, uspělo šestkrát. Ve vzájemném měření sil však Lightning s Maple Leafs prohráli podeváté v řadě.

Brankář Los Angeles Roman Čechmánek přispěl k výhře svého týmu 3:1 nad Minnesotou 22 úspěšnými zákroky. Českému brankáři vydatně pomohli spoluhráči, kteří zuřivě napadali a komplikovali hostujícím střelcům situaci. Jediného úspěchu se dočkal ve 40. minutě v přesilovce Andrew Brunette.

"Snažíme se hrát tak, abychom nedostali více než dvě branky," řekl trenér Kings Andy Murray. "Nestahujeme se do pasti středního pásma, stejnou věc nedělá ani Minnesota. Hraje agresivní forčeking. My jsme ho dnes hráli také."

S ubývajícím časem v základní části začíná být zvláště pro týmy bojující o playoff každý bod důležitý. Tabulka tabulka Západní konference začíná být velmi vyrovnaná. Vítězstvím se Kings posunuli na šesté místo, kde spolu s Calgary mají 62 bodů, o dva více než St.Louis a Nashville. Minnesota je s 55 body na 10. místě.

Aktuální tabulka Konferencí

Útočník Kozlov rozhodl během sedmi vteřin

Svůj díl práce si útočník Viktor Kozlov z Floridy odvedl v utkání proti Montrealu během pouhých sedmi vteřin. Z nepříznivého stavu  0:1 otočil na konečných 2:1.

"U toho druhého gólu jsme měli ale velké štěstí," upozornil kapitán Floridy Olli Jokinen.

Kozlov, jehož tým hrál poprvé pod dočasným trenérem Johnem Torchettim, se na konci 22. minuty nejprve vtěsnal mezi obránce Briseboise a Andreje Markova a prostrčil brankáři José Theodorovi puk mezi betony.

Při následném vhazování ve středovém kruhu získal puk Jokinen a obránce Lukáš Krajíček ho napálil podél mantinelu do útočné třetiny. Theodore vyjel, aby puk zpracoval, ten se však náhle odrazil od nerovnosti v ledu před odkrytou branku, kam právě najížděl volný Kozlov.

"Takový gól jsme mohli vstřelit taky," řekl útočník Montrealu Mike Ribiero. "Tohle nesmíme brát jako omluvu. Je to součást hry. Příště musíme podat lepší výkon," poukázal na 41 střel, které Canadiens vyprodukovali.

Pittsburgh vyrovnal rekord

Nejslabší tým soutěže, Pittsburgh Penguins, dosáhl jednoho z nejhorších momentů ve své historii. Porážka 3:6 od Bostonu, byla jeho dvanáctá v řadě, čímž stanovili nový klubový rekord. Navíc vyrovnal rekord celé soutěže, protože prohrál pojedenácté za sebou doma. V nechtěné kategorii se může osamostatnit, pokud v pondělí doma podlehne Torontu. Mezitím hraje na ledě Floridy a trápících se St.Louis.

Krátce

Marián Hossa, kterého zranění po zásahu pukem do helmy připravilo o účast na All-star game, se při svém návratu prezentoval dvěma góly. Ottawa tak i díky němu rozhodla utkání se St.Louis už v první třetině, ve které vstřelila všechny branky a zvítězila 3:1. Jednu asistenci si připsal obránce Karel Rachůnek.

Dvě branky zaznamenal také Daniel Briere z Buffala, který v měsíci únoru nosí na prsou kapitánské céčko. Sabres vyhráli šestý z posledních osmi zápasů, díky Brierovým gólům tentokrát 2:1 nad San José.

Dvougólových střelců bylo první hrací den po Utkání hvězd požehnaně. Dean McAmmond a Jarome Iginla přispěli k výhře Calgary 5:2 nad Atlantou také dvojím dílem, Iginla dokonce skóroval dvakrát v posledních pěti minutách. Na straně Thrashers si po jedné asistenci připsali František Kaberle a Patrik Štefan.

V brance Calgary nahradil Romana Turka uzdravený Miika Kipprusoff a bude zajímavé sledovat, jak otázku gólmanů v týmu aspiranta na play off vyřeší. Čtyřmilionový Turek je horkým kandidátem na výměnu.

Především skvělí mladí brankáři zařídlili remízu 1:1 mezi Coloradem a New York Islanders. Dvaadvacetiletá naděje Rick DiPietro v brance "Ostrovanů" pochytala 36 střel, o rok staršímu Phillipe Sauveovi v roli náhradníka u Avalanche započítali statistici zápasu o jednu méně. U vyrovnávací branky Islanders z hole Mariusze Czerkawskiho asistoval ve 24. minutě Roman Hamrlík.

Výsledky:

Buffalo - San Jose 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 15. a 41. Briere - 9. Ricci. Střely na branku: 35:28. Diváci: 9381.

Philadelphia - New Jersey 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky: 15. Gagne, 23. D. Markov, 41. Handzuš, 51. Recchi - 44. S. Niedermayer. Střely na branku: 27:36. Diváci: 19.714.

Tampa Bay - Toronto 4:4 po prodl. (0:0, 2:2, 2:2 - 0:0)
Branky: 34. a 43. Lecavalier, 21. St. Louis, 43. Richards - 30. Sundin, 37. Reichel, 46. Nolan, 60. Roberts (Reichel). Střely na branku: 29:29. Diváci: 17.222.

Florida - Montreal 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 22. a 22. Viktor Kozlov (na druhou Krajíček) - 16. A. Markov. Střely na branku: 22:41. Diváci: 17.104.

St. Louis - Ottawa 1:3 (0:3, 0:0, 1:0)
Branky: 50. Danton - 15. a 17. Marián Hossa, 2. Alfredsson (Rachůnek). Střely na branku: 23:31. Diváci: 18.238.

Pittsburgh - Boston 3:6 (2:2, 1:2, 0:2)
Branky: 5. a 19. Malone, 34. Bradley - 12. Samsonov, 14. Lapointe, 30. Knuble, 36. McGillis, 47. Rolston, 60. Thornton. Střely na branku: 33:27. Diváci: 10.741.

Minnesota - Los Angeles 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 40. Brunette - 29. E. Belanger, 49. Klatt, 60. Laperriere. Střely na branku: 23:32. Diváci: 18.568. Roman Čechmánek odehrál v brance Los Angeles celý zápas a zlikvidoval 22 střel.

Calgary - Atlanta 5:2 (1:2, 1:0, 3:0)
Branky: 13. a 54. McAmmond, 56. a 60. Iginla, 25. Lombardi - 2. a 20. Kovalčuk (na první Štefan, na druhou F. Kaberle). Střely na branku: 27:25. Diváci: 16.549.

Colorado - New York Islanders 1:1 po prodl. (0:0, 1:1, 0:0 0:0)
Branky: 22. Kariya - 24. Czerkawski (Hamrlík). Střely na branku: 37:36. Diváci: 18.007.