Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Rekordní hokejová kanonáda: 82 gólů za zápas

• 21
Jaké je nejvyšší hokejové vítězství na akcích zastřešených IIHF? Od soboty 82:0. Přesně tímhle děsivě vyhlížejícím výsledkem totiž slovenské hokejistky počastovaly v olympijské předkvalifikaci v lotyšské Liepaji Bulharsko.

Bilancovaní takřka šíleného utkání i šíleně vyznívá. První třetinu Slovenky vyhrály 31:0 a v kanonádě pokračovaly i ve zbývajících dvou dějstvích (24:0, 27:0). Bulharky za celý zápas na brankářku Kvakovou nedokázaly vypálit ani jednou, poměr střel byl na konci utkání 139:0. Naopak bulharští trenéři se v 57. minutě rozhodli hrát dvě minuty power play.

O góly se podělilo celkem čtrnáct hráček, nejlepšími střelkyněmi byly Čulíková s deseti brankami a Veličková s devíti. Nejúspěšnější byly Slovenky v šesté minutě střetnutí, v níž se trefily čtyřikrát. Naopak nejdelší časový úsek mezi góly, kromě přestávek mezi třetinami, představoval 2:42 minuty mezi 65. a 66. brankou.

Sobotní dvaaosmdesátka však není nejvyšší vítězstvím v historii. Absolutní maximum patří korejským hokejistům, kteří na mistrovství Asie a Oceánie hráčů do 18 let před deseti lety dali Thajsku ještě o deset gólů víc.

Hokejistky zaznamenaly rekordní výhru se stejným soupeřem, se kterým si své maximum stanovil i mužský výběr. Před 14 lety na mistrovství světa divize C Slováci porazili Bulhary 20:0.

Slovenky na turnaji v Lotyšku nakonec neztratily ani bod a v listopadu budou hrát spolu s Německem, Kazachstánem a Francií o jedno místo na hrách ve Vancouveru 2010.