Mladí Slováci udrželi neporazitelnost

• 1
Pardubice, Hradec Králové - Slovenští hokejoví reprezentanti do 20 let remizovali na juniorském mistrovství světa v Pardubicích s týmem Švédska 2:2 a zůstali v čele skupiny A. Navíc tak nepřímo pomohli českému týmu, jemuž případné zítřejší vítězství nad Švédy může pomoci k odpoutání ze čtvrté příčky ve skupině A. V utkání královéhradecké skupiny B zdolali Kanaďané celek Ruska 5:2 a vedou tabulku bez ztráty bodu.

Ani ve třetím utkání na turnaji slovenský celek neprohrál a navíc ho od vítězství dělilo pouhých 22 vteřin. V utkání, které bylo poznamenáno oboustranně nečistou hrou, zachránil poslední soupeř domácího výběru ve skupině A bod až v samém závěru.

Obě mužstva začala utkání s velkým nasazením a v rychlém tempu. Oba brankáři se v úvodních minutách vyznamenávali při nebezpečných akcích protihráčů. Více štěstí měl slovenský Hamerlík, který potvrzoval výbornou formu dvojice slovenských gólmanů.

Slovenští hráči v první polovině úvodní třetiny několikrát vystupňovali bojovnost až za hranici pravidel, přesilovky však přestáli bez úhony a tvrdostí se jim podařilo
otupit hru soupeře. Ten ve 13. minutě chyboval v obraně a Kopeckého přihrávku Svatoš chladnokrevně proměnil ve vedoucí gól.

Druhá třetina měla podobný ráz. Švédové ale přidali na důrazu, a to se jim nevyplatilo. V 26. minutě se Slovákům naskytla šance zvýšit vedení při vyloučení Grasberga na pět minut a Sundqvista na dvě minuty, ale tuto výhodu nevyužili. Švédové mohli dokonce vyrovnat, ale Erikssonova střela skončila na tyčce. Závěrečná třetina přinesla očekávaný nápor Švédů, kteří ale ve 44. minutě podruhé inkasovali.

Slováci drželi dvoubrankový náskok až do 56. minuty, kdy při třináctém vyloučení slovenského hráče obránce Hedlund od modré snížil. V 58. minutě byl za zdržování hry vyloučen Kopecký a zoufalý tlak Švédů vyústil 80 vteřin před koncem v power play. Dvaadvacet vteřin před koncem zápasu, kdy Kopeckému chyběly dvě vteřiny k návratu na led, Nordqvist z nepřehledné situace před Hamerlíkem šťastně vyrovnal.

Rusové dlouho drželi s Kanadou krok zásluhou dvou využitých přesilovek o dva hráče, v poslední třetině však podobnou výhodu proměnil také Aulin a znovu zajistil zámořskému celku uklidňující dvoubrankový náskok. Vzápětí kanadské vítězství potvrdil pátou brankou Kobasew.

Výsledky
Skupina A
Švédsko - Slovensko 2:2 (0:1, 0:0, 2:1)
56. Hedlund (Nordqvist), 60. Nordqvist (Hedlund) - 13. Svatoš (Kopecký), 44. Svatoš (Jurčina). Rozhodčí: T. Favorin (Fin.) - Brunen (Kan.), Stricker (Švýc.). Vyloučení: 8:15, navíc Grasberg (Švéd.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 3093.
Švédsko: H. Lundqvist - Jonsson, Ejdepalm, Andersson, Sundqvist, Hedlund, Helmersson - Grasberg, Nordqvist, Samuelsson - Eriksson, Backer, Widing - Karlsson, J. Lundqvist, Sjöström - Hagos, Öberg, Jamtin.
Slovensko: Hamerlík - Velebný, Frühauf, Jurčina, Stehlík, K. Sloboda, Hudec, R. Svoboda, Malec - Skladaný, Macho, Kristín - Svatoš, Gajdoš, Holečko - Pohanka, Kopecký, Oravec - Jaško, Koložváry, Kolařík.

USA - Bělorusko 5:2 (0:1, 2:1, 3:0)
24. Johnson, 36. Vernarsky, 48. Higgins, 50. Globke, 54. Ballard - 3. Harbavij, 29. Karšunov. Rozhodčí: Poljakov - Zajcev (oba Rus.), J. Favorin (Fin.). Vyloučení: 7:12, navíc Hollweg (USA) 5 min. a do konce utkání - Šarapa (Běl.) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 1275.

Kanada - Rusko 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)
5. Stoll, 15. Weiss, 28. Cammalleri, 49. Aulin, 50. Kobasew - 21. Kňjazev, 39. Polušin. Rozhodčí: Homola - Bádal (oba ČR), Goculja (Běl.). Vyloučení: 12:10, navíc Taratuchin (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 4600.

Švýcarsko - Francie 8:0 (3:0, 4:0, 1:0)
20. a 38. Nussli, 22. a 38. Raffainer, 3. Gerber, 9. Monnet, 24. Camenzind, 54. Bartschi. Rozhodčí: Looker - Feola (oba USA), Bláha (ČR). Vyloučení: 7:5. Využití: 2:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 856.

1. Kanada      3 3 0 0 26:3 6
2. Švýcarsko  3 2 0 1 12:6 4
3. Finsko        3 2 0 1 10:4 4
4. Rusko         3 1 0 2 8:8   2
5. Francie       4 0 0 4 1:36 0

Slovák Marek Svatoš střílí první gól brankáři Švédska Henriku Lundquistovi.

Semifinále MS 2024 v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.