Švédské hry vyhrála domácí reprezentace

• 2
Stockholm - Švédské hokejové hry vyhrála domácí reprezentace. Rozhodlo o tom závěrečné severské derby, v němž Švédové deklasovali celek Finska 5:1. Tento výsledek odsunul český národní tým na konečné druhé místo v turnaji. Švédové si díky výhře nad Finskem zajistili účast v dubnovém finále Euro Hockey Tour, v němž se utkají s Ruskem.

Po bezbrankové úvodní části se Švédové dostali do vedení hned v úvodu druhé třetiny, kdy Dick Tärnström skóroval při vlastním oslabení.

Druhou branku přidal Ekman a ještě ve druhé třetině využil Zetterberg dvojnásobnou přesilovku.

V úvodu závěrečné části sice snížil Jantunen, ale když v 54. minutě přidal čtvrtou švédskou Hedström, bylo rozhodnuto. V závěru ještě podtrhl domácí výhru v prestižním derby Mattias Weinhandl, střelec rozhodujícího nájezdu v utkání s českou reprezentací.

Švédové si tak zajistili za triumf v turnaji 50 tisíc eur a o další prémii ve výši 75 tisíc eur budou bojovat 22. a 24. dubna proti Rusku. Poražený celek z finálového dvojzápasu získá 30 tisíc eur.

Finové skončili ve Stockholmu poslední a v pořadí EHT se propadli z druhé pozice před Švédskými hrami vinou horšího skóre až na čtvrté místo.

O zápase Česko - Rusko čtěte ZDE

Švédsko - Finsko 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)
Branky a nahrávky:
21. Tärnström (Zetterberg), 29. Ekman (Davidsson, T. Johansson), 37. Zetterberg (D. Tjärnqvist), 54. Hedström (Kahnberg, Zetterberg), 60. Weinhandl (J. Jönsson) - 46. Jantunen. Rozhodčí: Minář (ČR) - Karlsson, Takula (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:5, navíc Väänänen (Finsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 13.320.

Švédsko: Lundqvist - Rhodin, Tärnström, M. Johansson, D. Tjärnqvist, Bäckman, Hävelid, Eriksson - Weinhandl, J. Jönsson, A. Johansson - Kahnberg, Zetterberg, Hedström - Ekman, Davidsson, T. Johansson - Modin, Hagos, Samuelsson. Trenér: Roger Melin.
Finsko: Nurminen - Väänänen, Söderholm, Mäntylä, Puistola, Kiprusoff, Niemi, Luoma - Jantunen, Pirnes, Kallio - Uhlbäck, Louhi, Hagman - Pärssinen, Vuotilainen, Hentunen - J. Ruutu, Pakaslahti, Rita - Filppula. Trenér: Erkka Westerlund.