Rozhodnutí Pittsburghu je nefér, říká Lener

  • 8
Praha - Hlavním důvodem odvolání Ivana Hlinky z postu hlavního kouče hokejistů Pittsburghu je neúspěšná série klubu na začátku letošního ročníku NHL. Shodli se na tom přední čeští hokejoví trenéři a odborníci. Ostatní údajné Hlinkovy slabiny - nedostatečná komunikace s hráči kvůli nedokonalé angličtině, napjaté vztahy s útočníkem Jaromírem Jágrem v průběhu uplynulého ročníku, nevydařený pokus o změnu herního projevu týmu či jeho postavení jako evropského trenéra v kontextu letité zažité tradice zámořských koučů - se jeví jako vedlejší a zástupné.

Lener: Bylo to nefér
"Trenér sice může čekat konec každým dnem, ale osobně se domnívám, že rozhodnutí Pittsburghu bylo předčasné a rozhodně nebylo vůči Ivanu Hlinkovi fér. Postup do finále konference byl rozhodně úspěchem. Kdyby se jednalo o kanadského nebo amerického trenéra, projevili by více trpělivosti," pravil Hlinkův někdejší reprezentační asistent Slavomír Lener, který si slovutnou NHL sám vyzkoušel sedm let na vlastní kůži. Nejprve působil jako asistent v Calgary a později na Floridě, nyní pracuje pro druhý klub jako skaut.

"Jistě, komunikace je ohromně důležitá a hráči jsou navíc od trenérů zvyklí na hodně dynamické a emotivní projevy. Také jako Evropanovi vám nic nedarují, ale na druhou stranu vám dají šanci ukázat co umíte. My jsme na Floridě také jeden rok zkoušeli systém s bránícím levým křídlem, a než to soupeři prokoukli a připravili se na nás, měli jsme s ním úspěchy," poukázal Lener. "Můžete si experimentovat, ale všichni očekávají výsledky. V Pittsburghu si snad mysleli, že poté, co se vrátil Mario Lemieux, hned vyhrají Stanley Cup."

Sýkora: Jágrův odchod uškodil
Václav Sýkora, kouč pražské Sparty a bývalý Lenerův kolega ze střídačky holešovického celku, strávil pět let ve finské lize, kde vedl SaiPu a Lukko Rauma. "Úspěchy jsou alfou a omegou našeho povolání a při zahraničním angažmá to má trenér ještě mnohem těžší. Domácí kouč má výhodu rodného jazyka, lépe zná mentalitu a prostředí a je na něho obecně vyvíjen menší tlak než na cizince. Od toho se očekávají jen dobré výsledky. A Ivan prožil na začátku letošního ročníku v Pittsburghu sérii jak z černého snu," řekl Sýkora.

Trenér úřadujících vicemistrů extraligy připustil, že z hlediska komunikace s hráči nebyl ve Finsku s Hlinkou ve srovnatelné situaci. "Já s nimi mluvil anglicky, to pro ně nebyla mateřská řeč. A navíc, asi jsem u klubového manažmentu našel víc pochopení a trpělivosti. Přesto si myslím, že semifinálová účast Pittsburghu v loňské sezóně byla úspěchem, a je jasné, že po Jágrově letním odchodu do Washingtonu bude celému týmu chvíli trvat, než se s tím srovná," dodal.

Vejvoda: Trenér z Evropy to má těžké
Absenci plynné angličtiny odmítl jako důvod k Hlinkovu propuštění také Otakar Vejvoda, bývalý kouč extraligového Kladna, jenž v současnosti řídí hokejisty prvoligové Kadaně. Vejvoda má za sebou pětileté angažmá v japonské Furukawě. "Jazyk podle mého rozhodně nebyl tou rozhodující překážkou, ale když už chcete nějaké rozhodnutí objasnit, hledáte, jak ho zdůvodnit," pravil bývalý vynikající obránce a otec mistra světa z roku 1996.

Vejvoda spíš spatřil problém v rozdílném tuzemském a zámořském myšlení. "Když v Japonsku přišel trenér a ukázal kanadský pas, bylo jim hned jasné, že je to odborník," poukázal na zbožné vzhlížení k NHL. "Ale abych jim nekřivdil, oni někteří opravdu dobří byli. Jenomže opačným směrem už to tak nefunguje. Evropští trenéři to mají a budou mít nadále složité, protože zavedené věci v NHL se těžko mění. My nejsme zvyklí prosedět denně čtyři nebo pět hodin u videa, nebo mít s hráči tříhodinové mítinky. Možná se prosadí až takoví jako třeba Fetisov, kterého budou respektovat i jako hráče, jenž také v zámoří hodně dokázal," odhadl.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.