Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ručinský, Výborný. Česko oslní třpyt zlaté generace

Martin Ručinský | foto: Michaela Feuereislová

27 2008
Pořád to ještě není jisté, ale k definitivní dohodě už chybí jen kousek – Martina Straku pravděpodobně od nové sezony uvidíte hrát českou extraligu. Bude dalším ze "zlaté" hokejové generace, která se po letech v zahraničí vrací domů. Dalším, ale jistě ne posledním.

Včera se fanouškům nepřímo připomnělo jiné slavné jméno: Martin Ručinský. V souvislosti se Slavií jej na serveru iDNES.cz zmínil kouč posledního mistra Vladimír Růžička.

"Ano, jsem s Růčou v jednání," napsal Růžička v off-line rozhovoru. "Řekli jsme si, že zatím máme čas. Martin si to chce všechno sám srovnat v hlavě. Další schůzku budeme mít někdy začátkem července. Sice chtěl odehrát sezonu i s Petrem Nedvědem, ale o Petra už zájem nemáme a Martin to ví. To bychom měli strašně moc hráčů, a to nejde."

Sám Ručinský se k tomu před časem pro deník Sport vyjádřil takto: "Mám několik nabídek z Česka, z Ruska taky. Nechávám tomu volný průběh, žádný stres. Protože pocházím z Litvínova, je logické, že mi volal i Alby Reichel, bavím se s Jirkou Šlégrem."

. Šampioni v extralize

Vítězové z Nagana doma

Roman Čechmánek (Třinec)
David Moravec (Třinec)
Milan Hnilička (Liberec)
Jiří Šlégr (Litvínov)
Robert Reichel (Litvínov)
Jiří Dopita (Znojmo)
Josef Beránek (Slavia)
Pavel Patera (Kladno)
Martin Procházka (Kladno)
Martin Straka (Plzeň)
Případně Martin Ručinský (možná Slavia, nebo Litvínov) 

Právě Reichel se Šlégrem jsou typickým příkladem hrdinů pozoruhodné hokejové éry, kteří jsou po návratu svému klubu platní nejen na ledě, ale i v jiných funkcích.

Přesně tak si to představuje plzeňský šéf Tomáš Král i v případě Martina Straky. A stejné je to i s útočníkem Davidem Výborným po jeho letním comebacku do Sparty.

"Kolem hráčů, jako je on, chceme budovat silné jádro klubu," prohlásil sparťanský funkcionář Petr Bříza.

Sparta získala Výborného jak na post elitního útočníka, tak i sportovního manažera. K rozhodnutí dlouholetého reprezentačního kapitána vrátit se do vlasti přispělo to, že za sebou neměl zrovna nejlepší sezonu v NHL.

Ale nebyl to jediný důvod. "Už jsem chtěl být doma. Malej dokončil v Americe první třídu, později by měl přechod do české školy těžší," vysvětloval Výborný, který ke "zlaté" generaci bezpochyby patří, ač třeba v Naganu chyběl.

Bez Ručinského a Straky je už nyní v české extralize devět olympijských šampionů (Roman Čechmánek, David Moravec, Milan Hnilička, Jiří Šlégr, Robert Reichel, Jiří Dopita, Josef Beránek, Pavel Patera a Martin Procházka).

Desátý, Jan Čaloun, sestoupil s Ústím do první ligy. A jedenáctý, Libor Procházka, zatím jen vyjednává o novém angažmá, koketoval třeba s Kladnem.

Se stejným klubem bude jednoho dne spojen i návrat nejobletovanějšího ze slavné generace, Jaromíra Jágra. Číslo 68 teď přemítá, zda zvolí angažmá v NHL, či v ruském Omsku. Přistoupí na dvouletou smlouvu. Pak se však chce vrátit domů. Do Kladna.

Nezbývá, než se na tu chvíli těšit.

Autor:
Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

Najdete na iDNES.czmobilní verze