Ruský útočník Ilja Kuljomin sleduje, zda se puk dostane za záda slovinského...

Ruský útočník Ilja Kuljomin sleduje, zda se puk dostane za záda slovinského gólmana Luky Gračnara. | foto: Reuters

Rusko s novými posilami přehrálo Slovince. Na MS je bez ztráty bodu

• 15
Ruští hokejisté také v druhém utkání na MS v Ostravě splnili roli favorita a porazili Slovinsko 5:3. Ač výsledek není zcela přesvědčivý, sborná měla hru pod kontrolou a srazily ji pouze chyby brankářské dvojky Barulina. Do utkání už naskočily také očekávané hvězdy z NHL Jevgenij Malkin a Vladimir Tarasenko.

Sborná měla vynikající nástup a v páté minutě v rozmezí 36 vteřin dvakrát udeřila zásluhou Kovalčuka a Nikolaje Kuljomina, který se připojil k týmu po vyřazení New Yorku Islanders ze Stanley Cupu.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Slovinci prověřili gólmana Barulina především při přesilovce v končící 14. minutě, jenže místo snížení se ještě před přestávkou prosadil poprvé v duelu při početní výhodě Dadonov.

Zkraje druhé dvacetiminutovky se blýskl gólman Gračnar, jenž zlikvidoval sólo Anisimova. Ve 24. minutě se slovinský kanonýr Kopitar prosadil ranou z kruhu pro vhazování, která propadla Barulinovi přes lapačku.

Jenže před polovinou zápasu znovu vrátil Rusům tříbrankové vedení Šipačov a fanoušci sborné v takřka vyprodaném hledišti se začali radostně bavit „mexickými vlnami“.

Ty slovinské však zanedlouho potěšil Pance, po jehož ráně znovu přepadl puk Barulinovi přes lapačku a skončil v brance. Vzápětí mohl Muršak v obrovské šanci duel ještě o trošku více zdramatizovat, ale tentokrát neuspěl.

Povzbuzení ze snížení si Slovinci dokázali přenést i do startu třetí části, při němž hned několikrát ohrozili Barulina. Rusy však povedenou ranou po ledě z mezikruží uklidnil Dadonov a bylo definitivně rozhodnuto. Další šance na ruské straně už stavem nepohnuly, rozdíl ve skóre však na druhé straně ještě ponížil Sabolič.

Rusko - Slovinsko 5:3

Branky a nahrávky: 5. Kovalčuk (Dadonov, Barulin), 5. Kuljomin (Antipin), 19. Dadonov (Panarin, Šipačov), 30. Šipačov (Panarin, Dadonov), 46. Dadonov (Šipačov, Panarin) - 24. A. Kopitar (Pretnar, Kranjc), 35. Pance, 55. Sabolič (Tičar, Jeglič). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Třetiny: 3:0, 1:2, 1:1. Diváci: 7557.

Rusko: Barulin - Bělov, Čudinov, Birjukov, Medveděv, Antipin, Kulikov, Jakovlev - Dadonov, Šipačov, Panarin - Plotnikov, Anisimov, Kovalčuk - Mozjakin, Malkin, Kuljomin - Širokov, Tichonov, Tarasenko. Trenér: Oleg Znarok.

Slovinsko: Gračnar - Pretnar, Kranjc, Gregorc, Robar, Kovačevič, Vidmar Štebih, Pavlin - Razingar, A. Kopitar, Muršak - Jeglič, Tičar, Sabolič - Ograjenšek, Mušič, Pance - Verlič, Rodman, Goličič. Trenér: Matjaž Kopitar.