Ruští hokejisté slaví gól proti Spojeným státům.

Ruští hokejisté slaví gól proti Spojeným státům. | foto: Reuters

Rusko rozstřílelo Američany a jasně míří za vítězstvím ve skupině

• 7
Souboj o první místo ve skupině B se proměnil v ruskou exhibici. Sborná na mistrovství světa v Minsku rozdrtila Spojené státy jednoznačně 6:1 a ve třech zápasech ještě neztratila ani bod. Gólem a dvěma nahrávkami se na výhře podílel Alexandr Ovečkin.

Sborná přišla před zápasem o distancovaného Šipačova, na její hře se to ale nepodepsalo. Kouč Znarok se rozhodl nasazovat hvězdného útočníka Ovečkina do dvou formací a opora Washingtonu se mu za to odvděčila třemi kanadskými body.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Rusko otevřelo skóre v 7. minutě, kdy se krátce po skončení přesilové hry prosadil z dorážky Kuljomin. V závěru první třetiny přišla první Ovečkinova chvíle.

V gólové šanci ho fauloval Dekeyser, čeští rozhodčí Jeřábek se Šindlerem dali nejvýraznější postavě ruského týmu šanci zopakovat si nájezd v trestném střílení a Ovečkin jej jistě proměnil.

Hned na začátku druhé části zvýšil na 3:0 Tichonov, a přestože následně odpověděl Abdelkader, sborná v pohodě mířila za další výhrou.

V polovině duelu přidali Rusové další dvě branky a vyhnali Thomase na střídačku. Jeho náhradník Leggio udržel čisté konto osm minut, krátce před druhým odchodem do kabin jej překonal Tichonov.

Američané byli po celý zápas střelecky aktivnější. Gólmana Vasilevského, který nastoupil poprvé na turnaji, již ale překonat nedokázali.

Rusko - USA 6:1

Branky a nahrávky: 7. Kuljomin (Medveděv, Anisimov), 19. Ovečkin z trest. střílení, 21. Tichonov (Ovečkin, Plotnikov), 30. Kuzněcov (Dadonov), 32. Plotnikov (Tichonov), 40. Tichonov (Ovečkin) - 21. Abdelkader (Petry). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler (oba ČR) - Carlson (Kan.), Dehaen (Fr.). Vyloučení: 8:6. Bez využití. Diváci: 14 124. Třetiny: 2:0, 4:1, 0:0.

Rusko: Vasilevskij - Denisov, Orlov, Medveděv, Kutuzov, Jakovlev, Bělov, Zubarev, Čudinov - Plotnikov, Tichonov, Ovečkin - Kuljomin, Anisimov, Širokov - Kuzněcov, Burmistrov, Dadonov - Zaripov, Kalinin. Trenér: Oleg Znarok.

USA: Thomas (32. Leggio) - Trouba, Dekeyser, Jones, McCabe, Petry, Gardiner, Donovan - K. Hayes, Gaudreau, Abdelkader - Johnson, Nelson, Smith - Stapleton, Wingels, Mueller - J. Hayes, McDonald, Shore - Miele. Trenér: Peter Laviolette.