Ruským mistrem je Ufa, slovenským Slovan

Jozef Kováčik (vlevo) a Juraj Gráčik, hokejisté Slovanu Bratislava, se radují z vítězství v rozhodujícím finále a tím i zisku mistrovského titulu. | foto: ČTK

11 2008
Praha - Novým ruským mistrem jsou hokejisté Ufy. V rozhodujícím pátém porazili na domácím ledě Jaroslavl 4:1, celou sérii tedy vyhráli 3:2. Slaví vůbec první titul v historii. Naopak na Slovensku slaví stejný tým jako v minulém ročníku, šampionem se znovu stali hráči Slovanu Bratislava.

Rusko

Asistencí u prvního gólu zápasu se na tom podílel obránce Miroslav Blaťák, druhou trefu Ufy a nakonec také vítěznou vypracoval pro Vladimira Antipova na začátku poslední třetiny útočník Michal Mikeska.

Spolu s nimi se z mistrovského titulu radoval i další český obránce Radek Philipp a také gólman Milan Hnilička, který ale v rozhodujících zápasech nebyl v nominaci.

Finále, 5. zápas:
Ufa - Jaroslavl 4:1 (za domácí Blaťák, Mikeska oba 0+1), konečný stav série 3:2.

Slovensko

K triumfu pomohli také čeští obránci Jan Srdínko a Petr Pavlas, který si pamatuje už ligové triumfy z let 2003, 2005 a z loňska.

Košice, které dokázaly srovnat stav finálové série, přestože v ní ztrácely už 0:3 na zápasy, sice prohrávaly do 53. minuty 0:3, pak ale zápas zdramatizovaly a stačily jim k tomu dvě minuty. Nejprve se trefil Faith a v 55. minutě snížil na rozdíl jedné branky Ščurko. Slovan ale závěrečnému náporu hostů odolal a získal sedmý titul za posledních deset let.

Bratislavský celek navíc prolomil smolnou finálovou sérii slovenských mistrů, kteří za posledních šest let ani jednou neslavili triumf na vlastním ledě.

Na straně poražených hráli čeští obránci Miroslav Javín, Petr Mocek a Jaroslav Špelda.

Finále, 7. zápas
Slovan Bratislava - Košice 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
18. Döme, 36. Kapuš (Pavlas), 47. Kuľha (Pavlas) - 52. Faith (Javín), 55. Ščurko. Konečný stav série: 4:3.

Švédsko

Český hokejista Jan Hrdina gólem v prodloužení zařídil výhru HV 71 4:3 nad Linköpingem a pomohl svému týmu snížit stav finálové série švédské ligy na 1:2 na zápasy. Dvaatřicetiletý centr o výsledku duelu na soupeřově ledě rozhodl po 47 vteřinách prodloužení, když využil přesilovou hru.