Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Růžička o Ručinském: Je to nejlepší hráč v lize. Je tím, koho hledám

Trenér Vladimír Růžička | foto: Michal Doležal, ČTK

3 2015
Nejspíš to nebude jen ojedinělá pozvánka na dva zápasy proti Rusku. Martin Ručinský se do reprezentace vrací hlavně proto, neboť figuruje v plánu kouče Vladimíra Růžičky pro světový šampionát v Praze. Však i trenér přiznal: "Jsem o něm přesvědčený. Věřím, že i proti Rusku ukáže, že je to jeden z nejlepších hráčů v extralize."

Vážně?
Já ho v sezoně neviděl jen jednou, ale hodněkrát. Když se na něj jedete podívat, tak je vždycky nejlepší na ledě. Má vynikající formu, tak věřme a doufejme, aby zůstal zdravý. Vidím v něm obrovského tahouna. Je výborný do kabiny, hráče může stmelit, dát je dohromady. To bude na mistrovství hodně důležité.

Předbíháme, ale může být náhradou za Jágra?
Je to předčasné, šampionát je daleko. Ale co se týče hry a kabiny, tak je tím, koho hledáme.

Jaká bude sestava na Rusko?

Čeští reprezentanti v úterý dopoledne v pražských Letňanech poprvé trénovali. Na ledě chyběl obránce Martin Ševc, kterému ze Švédska nedorazila výstroj. Později se připojí k týmu také dvojice z KHL - brankář Salák a obránce Jan Kolář.

Veterán Martin Ručinský trénoval v prvním útoku vedle Vladimíra Sobotky a mladíka Dominika Simona. Plzeňský útočník je o 23 let mladší než Ručinský.

Složení formací na tréninku: Hrubec - Němec, Krejčík, Nakládal, Klesla, Zámorský, Čáslava, Kempný - Simon, Sobotka, Ručinský - Adamský, Novotný, Smoleňák - Radil, Jan Kovář, Zaťovič - Gulaš, Koukal, Vondrka - Svačina, Roman, T. Zohorna.

Může motivovat i mladé, ne? Když na ledě dře 44letý Ručinský, přidají se i oni.
Nemám problém, že by se někdo nesnažil. Martinovi nebudou chtít něco dokazovat, on se bude soustředit na své výkony. Ale bezesporu ostatní strhne, navíc v kabině musí být někdo, kdo tam taky něco řekne. Pro mě je neskutečné, jak může v těch letech hrát.

Přitom se pořád bojí, jestli bude na mezinárodní scéně stíhat. Bude?
Myslím si, že jo. Je na něm vidět, že pořád tu rychlost má. Tu rychlost neztratil, vlastně on je ještě rychlejší, než byl. Je první vpředu a první vzadu. Jeho pohyb neskutečný.

Kde se to v něm bere?
Prostě to v sobě má. Je hodně výjimečný bruslař. Má výborný skluz, na ledě se nenadře. Bruslí lehce, má silné nohy. Je to hráč, na kterého by se všichni měli chodit dívat, jak se bruslí. Mohl by to vyučovat. Je to nejlepší hráč v extralize, a to nekoukám na body, ale jak je důležitý na ledě. On je celoplošný hokejista.

Zkušenosti v týmu potřebujete, že? 
Pořád dokola opakuji, že tím, jak je šampionát v Praze, musí to být mužstvo zkušenější. Nervozita by mohla rozhodnout. Do mistrovství světa je to ještě dlouhá doba, ale představu o hráčích z Evropy už máme.

KHL nepřerušila svůj program. Na zápasy proti Rusku tak nepřijel třeba obránce Krajíček či brankář Kovář. Je to problém?
Já to nijak neřeším, máme jiné dobré hráče. Nedělal bych z toho vědu. Chápu kluby KHL, že ty hráče chtějí mít u sebe. I proto možná bude oba zápasy chytat Salák.

Ten naopak z Novosibirsku v úterý večer dorazí.
Vážím si toho. Ale všichni hráči, kteří jsou nominovaní, tak chtějí reprezentovat. O to jsem přesvědčený. A platí to i u hráčů z NHL. Věřím, že pokud je oslovíme, tak do Prahy přijedou.

Autor:
BMW Řada 7 3.0 740d xDrive
BMW Řada 7 3.0 740d xDrive

r.v. 2016, naj. 25 000 km, diesel
3 071 064 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze