Slováci si na potvrzení postupu musí počkat

5 2001
Kolín nad Rýnem - Úřadující vicemistři světa ze Slovenska si musí na definitivní potvrzení postupu do čtvrtfinále hokejového šampionátu ještě počkat, v sobotním utkání se Švédskem totiž prohráli 1:3. Vítězové naopak se sedmi body vévodí osmifinálové skupině F a postup mají jistý také Američané, které na druhé místo ve skupině posunula výhra nad Finskem 4:1. Finové naopak utrpěli vůbec první bodovou ztrátu na šampionátu.

Švédsko - Slovensko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Slováci, kteří nastoupili bez odpočívajícího útočníka Hossy, prohrávali od 19. minuty, kdy využil přesilovou hru při vyloučení Andreje Nedorosta Ottosson. Na začátku druhé části ještě zvýšil náskok Axelsson.

Slovensko se snažilo a v polovině závěrečné části snížilo kuriózní brankou. Nagy nahodil puk, který se odrazil od Olssonovy brusle, na Salovu branku, odkud ho sklepl Zedník a dokonale švédského brankáře zaskočil.

Sudí Vajsfeld gól po poradě s videorozhodčím uznal, ale další branky, která by znamenala pojistku postupu, se Slováci nedočkali. Naopak v 55. minutě po vyloučení gólmana Rybára za
zdržování hry využil další početní převahu obránce Öhlund. Ke snížení nepomohla Slovákům ani padesátisekundová power play.

Branky a nahrávky: 19. Ottosson (D. Tjärnqvist, Salomonsson), 22. Axelsson (Johnsson), 55. Öhlund (Jönsson, A. Johansson) - 30. Zedník (Nagy, Cíger). Rozhodčí: Vajsfeld - Kulakov (oba Rus.), Blümel (ČR). Vyloučení: 7:7. Využití: 2:0. Diváci: 8321.

Švédsko: Salo - Rohlin, Öhlund, D. Tjärnqvist, Johnsson, Andersson, Nord, Olsson - Jönsson, Renberg, A. Johansson - Ottosson, Axelsson, Salomonsson - Math. Johansson, Modin, Alfredsson - Zetterberg, H. Sedin, Huselius.
Slovensko: Rybár - Chára, Rich. Pavlikovský, Sekeráš, Štrbák, Lintner, Droppa, Mezei - Zedník, Nagy, Cíger - Orzságh, Pucher, Róbert Petrovický - Gáborík, A. Nedorost, Somík - Pardavý, M. Hlinka, Bartoš.

Finsko - USA 1:4 (0:3, 0:0, 1:1)
Hráči Spojených států měli skvělý vstup do utkání a již v šesté minutě vedli 2:0. Po třiašedesáti sekundách hry otevřel skóre Gionta a poté se trefil obránce Eaton. V poslední minutě úvodní části přidal třetí branku devatenáctiletý Connolly.

Do druhé třetiny nastoupil místo finského gólmana Miikky Kiprusoffa jeho náhradík Nurminen. Ten ve druhé části neinkasoval, přestože Američané měli třikrát výhodu přesilové hry, a čisté konto držel až do 53. minuty také na druhé straně Esche. Toho pak překonal Sihvonen, ale naděje Finů ukončil v 57. minutě Halpern, který upravil na konečných 4:1.

Branky a nahrávky: 53. Sihvonen (Virta, Niemi) - 2. Gionta (Hendricksson), 6. Eaton (Connolly, Legwand), 20. Connolly (Legwand), 57. Halpern (Brown, Connolly). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) - Odinsch (Lotyš.), Staniforth (Brit.). Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci:  10 097.

Finsko: Miikka Kiprusoff (20. Nurminen) - Timonen, Grönvall, Nummelin, Väänänen, Salo, Marko Kiprusoff, Niemi - Ruutu, Sihvonen, Lind - S. Kapanen, Ylönen, Virta - Kallio, Helminen, Rintanen - Hentunen, N. Kapanen, Pärssinen - Laaksonen.
USA: Esche - Quint, Eaton, Hedican, Weinrich, Housley, Gill, Tanabe - Knuble, Halpern, Brown - Kraft, Hendricksson, Gionta - Darby, Legwand, Connolly - Wilson, Plante, Campbell.