Slovensko - Norsko: Marcel Hossa před norským brankářem Andrem Lysenstoenem

Slovensko - Norsko: Marcel Hossa před norským brankářem Andrem Lysenstoenem | foto: AP, ČTK

Slovák Petrovický: Bylo to důležité vítězství

Úspěšný vstup do mistrovství světa mají za sebou hokejisté Slovenska. Ve svém prvním zápase porazili Norsko přesvědčivě 5:1. V jejich kádru chybí řada hvězd ze zámořské NHL, které na šampionát nepustily zejména zdravotní problémy. I proto fanoušci ani odborníci Slovensku moc nevěří.

Kapitán Róbert Petrovický si ale mohl po nedělním úvodním duelu pochvalovat, že mužstvo vstoupilo do turnaje správným způsobem.

"Bylo to důležité vítězství. Už před turnajem jsme si řekli, že musíme postupovat krok po kroku, a první maličký krůček máme za sebou. A jdeme dál. Čeká nás den odpočinku, lehce potrénujeme a připravíme se na Němce," řekl Petrovický novinářům po utkání.

Ocenil, jak se on i jeho spoluhráči vyrovnali s premiérou na MS a pauzou od posledního duelu.

"Minulý zápas jsme hráli před sedmi nebo osmi dny, takže už jsme se těšili, až si zase zahrajeme. Víme, že tady nemáme nejsilnější možný tým, ale všichni kluci na střídačce jsou ochotni tvrdě pracovat a udělat vše pro vítězství," uvedl účastník tří olympijských her a mistr světa z roku 2002, jenž na MS startuje poprvé od zlatého šampionátu ve Švédsku.

Zkušený čtyřiatřicetiletý centr byl proti Norsku členem elitní formace, která se postarala o tři branky. Petrovický jeden dal a na dva přihrál.

"Uznávám, že jsme nepodali dokonalý výkon, ale jednalo se jen o první zápas a šlo hlavně o body. Důležité bylo, že nás v první třetině podržel výborný Jano Lašák a pak nám vyšly úvody druhé a třetí třetiny. Ty góly přišly v
pravou chvíli a posadily nás na koně," pochvaloval si Petrovický, že se jeho tým střelecky prosadil ve 21. i 41. minutě duelu.

Bývalému hráči Hartfordu, Dallasu, St. Louis, Tampy a New Yorku Islanders v zámořské NHL se hlavně líbil kolektivní výkon mužstva.

"Nezáleží na tom, komu se dařilo v tomto utkání. Taháme za jeden provaz a tak to musí být až do konce," řekl útočník, jenž za začátku této sezony působil v extraligových Vítkovicích. Poté ale odešel do druholigového švédského Leksandu, kterému neúspěšně pomáhal v návratu mezi elitu.

Příští soupeři Slovenska Němci na úvod MS prohráli s Finskem 1:5. Seveřané ale duel rozhodli až ve třetí třetině, kdy zlomili odpor protivníka.

"Bude to druhý krok. Němci jsou posílení o hráče z NHL a nechybí jim sebevědomí. Vypadá to, že se utkáme o druhé místo ve skupině. Dáme do toho všechno a uvidíme, jaký výsledek to přinese," dodal Petrovický pro hokej.sk.