Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovensko truchlí nad ztrátou Demitry: Zemřel hokejový génius

Pavol Demitra v dresu ruské Jaroslavle | foto: Profimedia.cz

7 2011
Na jaře stovky slovenských fanoušků brečely, když se Pavol Demitra loučil při posledním zápase světového šampionátu v Bratislavě s jejich národním týmem. Teď jich pláčou tisíce. Jeden z největších hráčů slovenské hokejové historie už na tomto světě brusle nikdy neobuje.

"Zahynul hokejový génius," píše titulek listu Nový čas. "Ze slovenského hokeje odešel velký gentleman," připomíná deník Pravda.

Demitra se narodil 29. listopadu 1974 v Dubnici nad Váhom, hokeji se vyučil v Trenčíně. Jako jeden z velkých předrevolučních talentů odešel hned začátkem 90. let do zámoří. Hrál za Ottawu, St. Louis, Los Angeles, Minnesotu a Vancouver, v NHL nastoupil v 847 zápasech, v nichž nasbíral úctyhodných 768 bodů.

Před rokem se z Kanady vrátil do Evropy, upsal se ruskému celku Lokomotiv Jaroslavl a stal se jeho největší hvězdou. Ve středu 7. září se chystal načít s ním svou druhou sezonu v KHL. Do Minsku však už nedoletěl, s celým týmem zahynul při letecké havárii.

"Je to hrozné, strašné... Nemám k tomu co říct, nechci tomu věřit. S Paľom dlouho hrávali, byl to jeden z mých nejlepších kamarádů," řekl deníku SME Demitrův reprezentační kolega Ľubomír Višňovský. "Je to obrovská tragédie. Kdyby se dal tento den vymazat a byl by to zlý sen, to by bylo nejlepší."

O tom, že smutné zprávě z Ruska nemohou uvěřit, hovoří skoro všechny oslovené osobnosti slovenského hokeje. "Je to obrovská tragédie nejen pro Jaroslavl a ruský hokej, ale i pro celé Slovensko. Ztratili jsme skvělého člověka, otce, hokejistu. Nemohu se z toho vzpamatovat, je mi těžko," hledal slova kouč Július Šupler, jenž Demitru vedl v Trenčíně i v národním týmu.

HÁČEK. Český útočník Petr Hubáček se snaží přitáhnout slovenského kapitána Pavola Demitru.
Demitra, Vancouver
Slovensko - Kanada: Demitra před Luongem

"Já můžu říct jen tom, že Paľo byl jedním z nejlepších hokejistů, jací se kdy na Slovensku narodili," řekl Miroslav Hlinka, který s Demitrou v roce 2002 vyválčil titul mistrů světa. "Odešel super člověk a fantastický sportovec."

Od půl sedmé večer se před zimním stadionem v Trenčíně začali scházet fanoušci se svíčkami v rukou. Vzpomínat na hokejového velikána budou velmi, velmi dlouho.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze