Slovenský hokejista Peter Smrek (vlevo) bojuje s Čechem Markem Kvapilem před brankářem Jánem Lašákem. | foto: ČTK

Slovenskou hokejovou oslavu nabourali Češi, vyhráli po nájezdech

• 264
Čeští hokejisté pokazili Slovákům jejich oslavu výročí 80. let organizovaného hokeje v zemi. Reprezentace, která se kvůli přípravě na moskevský Channel One Cup představila v Košicích bez opor i hlavního kouče Růžičky, vyhrála 3:2 po samostatných nájezdech.

Český tým se představil se sedmi nováčky, naopak slovenský trenér Filc měl k dispozici prakticky všechny hvězdy působící v Evropě včetně útočníka Pálffyho, který se do reprezentace vrátil po čtyřech letech.

"Moc šancí nám někteří nedávali. Potvrdilo se to, co ve sportu obecně platí. Někdy soupiska neznamená vítězství," podotkl po utkání trenér Josef Jandač. Zápas rozhodl František Lukeš, o další branky českého mužstva se postarali Jakub Černý a Marek Kvapil.

"Myslel jsem, že budeme trochu spokojenější, protože v rámci oslav jsem si přál uhrát lepší výsledek," uvedl slovenský kouč Ján Filc. "Výkon mužstva nemohu hodnotit negativně, protože jsme měli převahu a vytvořili si víc gólových šancí, ale nedokázali jsme dát víc gólů než soupeř. Češi hráli obětavě, nedávali nám prostor v jejich obranném pásmu," doplnil.

Slovensko - Česko 2:3 SN

Ústřední postavou první třetiny byl brankář Štěpánek, jenž si počínal výborně a zlikvidoval všechny slovenské šance. Domácí hrozili zejména po přečísleních dva na jednoho, kterých v úvodní dvacetiminutovce měli hned několik. Hossa, Nagy, Zedník ani Pálffy však nedokázali vítkovického gólmana překonat.

Češi přečkali bez újmy i tři oslabení a v 18. minutě z ojedinělé příležitosti udeřili. Černý, jeden z debutantů, ukázkově vyjel z rohu kluziště a překvapil Lašáka v brance Slovenska. Následně zahrozil i dobře hrající Kašpar, druhou branku ale nepřidal.

Hosté poté srovnali se soupeřem krok, pomohla jim k tomu i série přesilových her. Zvýšit své vedení však Češi nedokázali, i když hráli krátce v pěti proti třem a poté měli klasickou výhodu pět minut. Hossa nesmyslně fauloval Langhammera ve středním pásmu a rozhodčí jej poslali předčasně do sprch.

Brankově se prosadili naopak domácí. Vyrovnal Zedník, jenž se trefil přesně pod horní tyčku. Zápas následně skončil pro Štěpánka, kterého podle plánu vystřídal v polovině Schwarz. I mladoboleslavský gólman rychle poznal, že Zedník hraje ve velké pohodě. Dvě jeho příležitosti však zlikvidoval.

V závěru druhé třetiny se ale Slováci radovali podruhé, když první formace dostala českou pětici pod tlak a Pálffy oslavil svůj comeback do národního týmu gólem.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

"V první třetině bylo klíčové, že jsme ubránili tři oslabení po sobě jdoucí a rychle jsme neinkasovali. Hráči se rozkoukali a ve druhé třetině byla škoda, že jsme neodskočili. Měli jsme dlouhou pětiminutovou přesilovku, ale ta nám paradoxně uškodila," popisoval Jandač, jenž vedl tým společně s Ondřejem Weissmannem.

Slovenští hráči mohli své vedení zvýšit, Šterbák ani Radivojevič však neuspěli a Češi je za to potrestali. Vampola forčekingem obral o puk Smreka a připravil gól pro Kvapila. Inkasovaná branka domácí ještě více nabudila, i díky přesilovkám si vytvořili tlak, Schwarz však navázal na Štěpánkův výkon a odolával.

Zápas tak dospěl do prodloužení. I v něm měli více ze hry Slováci, třetí gól však přidat nedokázali. O vítězi proto musely rozhodnout samostatné nájezdy a ty patřily Čechům. Schwarz si poradil s pokusy Pálffyho i Lintnera, Lukeš s Markem naopak Lašáka překonali. Český tým si tak z Košic odvezl nečekanou výhru.

"Neměli jsme co ztratit a po vyrovnávacím gólu se hrálo nahoru dolů. V prodloužení měl více ze hry soupeř, ale odbránili jsme si to a v penaltách jsme rozhodli," poznamenal Jandač, jenž ocenil výkony obou brankářů. "Mužstvo ale nezklamalo celkově," dodal.

Branky a nahrávky: 29. Zedník (Pálffy, Graňák), 40. Pálffy (Stümpel) - 19. Černý (Kubiš, Birner), 50. Kvapil (Marek, Kůrka), rozhodující nájezd Lukeš. Rozhodčí: Baluška, Kubuš - Tvrdoň, Novák (všichni SR). Vyloučení: 4:7, navíc Marcel Hossa (SR) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 8340. Třetiny: 0:1, 2:0, 0:1 - 0:0.

Slovensko: Lašák - Lintner, Obšut, Graňák, Štrbák, Podhradský, Smrek, Slovák - Pálffy, Stümpel, Zedník - Radivojevič, Cibák, Sejna - Marcel Hossa (36. Š. Růžička), Kukumberg, Kolník - Bartovič, Zagrapan, Nagy. Trenér: Ján Filc.

Česko: Štěpánek (31. Schwarz) - Krstev, Gulaši, Hunkes, Derner, Drtina, Hrabal, Kolář, Lučka - Kůrka, Marek, Lukeš - Kašpar, Vampola, Kvapil - D. Květoň, Langhammer, M. Růžička - Černý, Birner, Kubiš. Trenéři: Josef Jandač a Ondřej Weissmann.