Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V aréně pro mistrovství světa pobíhali dělníci, přesto v ní Slováci uspěli

Takhle se Slováci radovali z gólu na loňském šampionátu v Německu. Letos hokejové mistrovství světa hostí právě Slovensko. Při bratislavském Slovakia Cupu reprezentace v generálce uspěla. | foto: AP

14 2011
Zatímco čeští hokejisté na Švédských hrách propadli a s jediným bodem skončili poslední, Slováci po čtyřech letech vyhráli mezinárodní turnaj. Na domácím Slovakia Cupu triumfovali po vítězstvích nad Německem a Švýcarskem.

Nad Tatrou se neblýská, ale oblohu nad Slovenskem halí obrovský mrak. Všechno spálí mráz, led pokrývá tatranskou krajinu, bratislavský i spišský hrad. Lidé sledují nebe a když celá země připomíná ledové království, z davu vybruslí hokejisté.

Tak vypadá oficiální trailer mistrovství světa 2011 doprovázený sloganem: "Velká hra přichází do Slovenské republiky, do hokejové republiky." Už jen 12 týdnů zbývá do začátku světového šampionátu, který poprvé v historii hostí Slovensko. Hrát se bude od 29. dubna v Bratislavě a Košicích.

Právě v hlavním městě proběhla generální zkouška, v zrekonstruované hale Ondreje Nepely se hrál Slovakia Cup. Starý stadion se oblékl do moderního hávu, ale k dokonalosti ještě chybí kus. I o víkendu se na tribunách prášilo, tréninky sledovali odpočívající dělníci v helmách. Okolí ani zázemí ještě nejsou hotové. Fotogalerii si prohlédněte na serveru SME.sk.

Podívejte se na oficiální trailer mistrovství světa 2011 na Slovensku


Hlavní hala pro šampionát stála více, než se předpokládalo, zpozdil se i termín jejího dokončení. Organizátoři pilně pracují, provádějí finální úpravy, které mají skončit v polovině dubna. I tak ale návštěvníci bratislavské haly přestavbu chválili. "Musíme si uvědomit, že žijeme na Slovensku. Kdybychom netlačili, že se tu bude hrát Slovakia Cup, stále by se termín posouval. Ale zatím je to perfektní, všichni jsme rádi," řekl ředitel šampionátu Igor Nemeček.

Spokojený byl i primátor Bratislavy Milan Ftáčník. Město teď žádá od státu další dotace. "Kdybychom financovali šampionát z vlastních zdrojů, měli bychom problém zabezpečit chod města. Věřím, že se najde přijatelné řešení," uvedl Ftáčník. Stát už přispěl 40 milionů eur a další peníze dát nechce.

Slováky však může těšit, že hokejový křest v hale Ondreje Nepely národnímu týmu vyšel. Trenér Glen Hanlon povolal všechny hvězdy, které má v evropských ligách k dispozici. Mezi nimi i zkušeného útočníka Jozefa Stümpela.

drahá hala

Stadion Ondreje Nepely v Bratislavě na snímku z 15. listopadu 2010

- odhadovaná cena přestavby Zimního stadionu Ondreje Nepely: 74 milionů eur

- skutečné dosavadní náklady na rekonstrukci: 96 milionů eur

"Stadion je pěkný, ale chtělo by to ještě jedno poschodí. My máme v Minsku halu pro 15 tisíc lidí, šampionát by si takovou halu zasloužil, ale bohužel Bratislava se jí nemůže rovnat," postěžoval si Stümpel. Jeho pocit ještě umocňoval fakt, že kvůli bezpečnosti mohly utkání sledovat jen 
dvě tisícovky diváků.

Stümpel zaznamenal na turnaji dvě asistence. Kouč Hanlon si pochvaloval právě přínos zkušených hráčů. "Potěšila mě disciplína, fyzická hra, soustředěný výkon a produktivita speciálních formací," dodal Kanaďan. Jmenovitě vyzdvihl útočníka Tomáše Surového. Čistým kontem ve finále zaujal také brankář Ján Lašák. "Ale nominací na mistrovství se nezabývám. Vracím se do klubu, kde chci v play-off chytat co nejlépe," tvrdí jednatřicetiletý gólman Jokeritu Helsinky.

Euforii ze Slovakia Cupu však Glen Hanlon trochu krotí. "Nikdy nejsem spokojený, vždycky je co zlepšovat - to je moje filozofie," prozradil. "Filozofovat" může kouč slovenské reprezentace do konce dubna. Pak už na východ od řeky Moravy vypuknou boje o titul. A hokejová slovenská republika doufá v úspěch.

Témata: Morava
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze