Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Snažil jsem se po nehodě pomoci, tvrdí Lubina

Ladislav Lubina zavinil nehodu, při níž zemřel otec fotbalisty Vratislava Lokvence | foto: Koláž iDNES.cz

26 2008
Ladislav Lubina vzkazuje: Snažil jsem se u havárie pomoci. Bývalý hokejový reprezentant a asistent trenéra Pardubic je považován za viníka čtvrteční hromadné nehody u Holohlav na Královéhradecku, při níž zemřel otec fotbalisty Vratislava Lokvence.

Krátce po ní zmizel a až po šesti hodinách se přihlásil na policii ve Dvoře Králové nad Labem. Z místa nehody však utekl až po příjezdu lékařské záchranné služby.

Do té doby se snažil těžce zraněnému řidiči poskytnout pomoc. "Je to tak," napsal včera Lubina v mailové odpovědi na dotaz MF DNES.

Žádost o rozhovor však odmítl. "Teď nemohu. V pondělí se ozvu!" uvedl. Telefon má stále nedostupný.

Jeho verzi potvrzují i lékaři a policisté. Nemělo by mu tak hrozit obvinění z trestného činu neposkytnutí pomoci.

"Při příjezdu záchranářů byl pan Lubina na místě. Lékař z vrtulníku ho viděl obcházet účastníky nehody, jestli nepotřebují pomoc," uvedl Jiří Mašek, lékař Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

"Svědci potvrdili, že zraněnému muži chtěl poskytnout první pomoc, ale pak utrpěl šok a z místa nehody odešel," dodala hradecká policejní mluvčí Anna Pešavová.

Lubina při výslechu přiznal, že se plně nevěnoval řízení. Nyní je na svobodě. Zůstal mu i řidičský průkaz. Je však podezřelý z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti, za který hrozí až pět let vězení. "Obviněn zatím nebyl," řekla Pešavová.

Zatím není jasné, zda před nehodou požil alkohol. Dechová zkouška po příchodu na policejní služebnu ve Dvoře Králové dopadla negativně. "Výsledky rozboru krve budou nejdříve v pondělí," uvedla Pešavová.

. Kusý: Lubina má volno

Ladislav Lubina se v příštích dnech na tréninku pardubických hokejistů určitě neobjeví. Bývalý reprezentant ve čtvrtek ráno zřejmě zavinil hromadnou dopravní nehodu u Holohlav na Královéhradecku, při níž zemřel otec fotbalisty Vratislava Lokvence. Od pardubického klubu, kde pracuje jako asistent u extraligového týmu, dostal volno až do vyřešení případu.

"Je to strašný průšvih. A především obrovská tragédie pro všechny účastníky nehody. I pro Láďu," říká Zbyněk Kusý, generální manažer klubu.

Krátce po nehodě jste s Ladislavem Lubinou hovořil telefonicky. Byl ještě na místě?
Láďa kolem půl osmé kontaktoval vedoucího našeho mužstva Bohuslava Šťastného. Ten mi volal a já hned Láďovi. Řekl mi, co se stalo. Ptal jsem se ho, kde je. Odpověděl mi, že tam nějakou dobu zůstal, ale teď už je někde jinde. Krátce poté mu došel signál. Okamžitě jsem odjel na místo, byl jsem tam zhruba padesát minut po nehodě. Shodou okolností jsme měli sponzorskou akci nedaleko od místa nehody. Láďa tam už nebyl. S policisty jsme se ještě snažili ho najít nebo se mu dovolat. Ztratili jsme s ním kontakt až někdy do večera do sedmi hodin.

Pak se vám znovu ozval?
Volal navečer. Oznámil, že se přihlásil na policii ve Dvoře Králové, že byl na výslechu a že dechová zkouška na alkohol byla negativní. Říkal, že byl i na krevním testu. O výsledku ale nic nevím.

Jak bude nyní klub postupovat?
Láďa má volno. S přípravou týmu bude pomáhat Vladimír Martinec. Je to dočasné řešení. S dalším budeme muset počkat na výsledek vyšetřování. Teď nechci vynášet soudy.

Sejdete se s Lubinou brzy?
Momentálně s ním nemáme žádné spojení, jeho telefon je nedostupný. Počítáme s tím, že do vyřešení případu bude komunikace obtížnější. Ale příští týden se s ním spojíme. Musíme tuto záležitost řešit.

Před necelým rokem při autonehodě zahynul váš obránce Martin Čech. Tragédie tým hodně poznamenala. Jak hráči nesou Lubinovu havárii?
Setkávám se s tím potřetí v životě – podruhé tady a jednou u národního mužstva. Fakt nevím, co na to říct. Je mi strašně líto, co se stalo. Ráno jsem byl za hráči v kabině. Samozřejmě to není jednoduché, protože to je jejich trenér.

DUŠAN KOREL


  

Autoři: ,
Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

Najdete na iDNES.czmobilní verze