Brankář Sasu Hovi z Komety Brno je ve střehu, před ním číhá Karel Hromas ze Sparty. | foto: Krumphanzl Michal, ČTK

Sparťanští hokejisté poprvé v sezoně porazili brněnskou Kometu

• 33
Sparťanští hokejisté potvrdili vzestup. V předehrávce 32. kola porazili Kometu 3:2. Nad brněnským soupeřem vydřeli první výhru v sezoně. Zvítězit dokázali ve čtvrtém z posledních pěti utkání v extralize.

Sparta však zůstává na jedenácté příčce - při třech odehraných zápasech navíc ztrácí na desátou Slavii pět bodů.

duel jsme sledovali on-line

Sparta ve svém posledním extraligovém vystoupení v tomto roce musela po prohřešku kapitána Výborného již po 19 vteřinách hrát ve čtyřech, ale oslabení bez větších potíží přežila a sama převzala iniciativu. Dlouho stál Pražanům v cestě za vedoucím gólem Hovi, ovšem v polovině 11. minuty prostřelil brněnského brankáře překvapivou ranou z kruhu pro vhazování
Treille a domácí vedli.

Kometa si příliš šancí v první třetině nevytvořila, ale o to při nich byla nebezpečnější. V 15. minutě prokázal výtečný postřeh gólman Pöpperle, jenž dokázal zareagovat na několikrát tečovaný kotouč, který jako poslední usměrnil do sítě Hruška. Vzápětí měl slibnou možnost k vyrovnání Jaroslav Svoboda, ale ani nadvakrát nedokázal Pöpperleho překonat.

V úvodních minutách druhého dějství hrála v početní výhodě Sparta, a přestože se jí přesilovka vůbec nedařila, dokázala ji čtyři vteřiny před koncem Humlova trestu využít. Macholda nahodil puk od modré čáry, Smoleňák ho ze vzduchu parádně zasáhl a zvýšil na 2:0. Na začátku 35. minuty měl Hovi velké štěstí po závaru před svým brankovištěm a dorážce Kafky, který v tísni minul odkrytou branku.

Chvilku poté se prodral do šance Erat, ale v sevření dvou domácích beků zakončil pouze do Pöpperleho. Ve 38. minutě opouštěl led s krvavým zraněním Malec, jenž si při velké šanci Sparty obětavě lehl do střely a kotouč ho trefil do obličeje. Místo třetího gólu Pražanů naopak přišlo na druhé straně snížení, když Kvapilovu akci úspěšně zakončil Veselý.

Ve 44. minutě měli Jihomoravané jedinečnou příležitost vyrovnat, když hráli 41 vteřin přesilovku čtyři na tři a následně ještě necelou minutu v pěti proti třem. Přestože byl Pöpperle v jednom ohni, puk za svá záda nepustil. V 53. minutě se naopak proti pravidlům provinili hosté a Broš je za to potrestal úspěšnou dorážkou již po pěti vteřinách.

Zdálo se, že Sparta dovede zápas bez problémů k tříbodovému zisku, jenže v polovině 57. minuty skóroval pohotovou dorážkou z bezprostřední blízkosti Erat a opět snížil na jednobrankový rozdíl. Více než půl minuty před koncem zkusili hosté štěstí se šesti hráči v poli, ale bez úspěchu.

Radim Rulík (Sparta): "Hráči vypadli ze zápasového rytmu a v prvním utkání po pauze bývá těžké se do toho dostat. Byla tam spousta nepřesností. My jsme dobře začali, dostali se do vedení 2:0, ale v tu chvíli jsme se trošku odklonili od hry, kterou jsme chtěli hrát. Tím jsme dovolili soupeři korigovat a dostat ho do zápasu tím, že dal kontaktní gól. Pro nás je velice cenné, že jsme ubránili oslabení ve třech a pak jsme sami gólem proměnili přesilovku na 3:1. V závěru jsme sice ještě inkasovali, ale konec už jsme si pohlídali a nedovolili soupeři znovu skórovat."

Ladislav Lubina (Brno): "Myslím, že jsme viděli typické utkání po reprezentační pauze, kdy hráči vypadnou ze zápasového zatížení. Hra byla taková rozháraná, myslím, že z obou stran. My se v poslední době potýkáme s velkou marodkou a tudíž jsme i sestavu na dnešní utkání dávali dohromady na poslední chvíli. Myslím, že o utkání rozhodla naše přesilová hra pět na tři, kdy jsme neskórovali, protože jsme byli málo důrazní před brankou soupeře. Sparta nám ukázala, jak se dají jednoduše dávat góly."

Sparta - Kometa Brno 3:2

Branky a nahrávky: 11. Y. Treille (Luňák), 24. Smoleňák (Macholda), 53. Broš (O'Brien, Ton) - 39. Veselý (Kvapil, R. Hruška), 57. Erat (Brabenec, Dlouhý). Třetiny: (1:0, 1:1, 1:1) Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:0. Diváci: 5456.
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Macholda, O'Brien - Kůrka, D. Výborný, Kafka - Ton, Koreis, Hromas - Y. Treille,Broš, Luňák - Bartánus, Karpov, Smoleňák. Trenéři: M. Hořava st. a Rulík.
Kometa Brno: Hovi - Houdek, Stehlík, Mojžíš, Malec, Bičánek, Protivný, od 21. navíc Kempný - Erat, Brabenec, Dlouhý - Veselý, R. Hruška, Kvapil -Jakub Svoboda, Huml, Jaroslav Svoboda - Švaňhal, R. Procházka, Meidl. Trenéři: V. Jeřábek a Lubina.