Střelec Hejduk přišel o slávu v prodloužení

29 1999
L o s A n g e l e s - Přes excelentní výkon Jaromíra Jágra, který vstřelil gól a na další dva nahrál, prohráli hokejisté Pittsburghu v Los Angeles 3:5. Domácí zlomili soupeře v polovině závěrečné třetiny, kdy během 154 vteřin otočili z 1:2 na 4:2. Blízko psychického zhroucení museli být hráči Colorada ve Philadelphii. Ještě v úvodu poslední části neškodně přihlíželi domácí exhibici, prohrávali 0:4, ale pak zahájili skvostný finiš. Za osm minut vyrovnali i díky dvěma trefám Milana Hejduka a zaskočenému protivníkovi chystali další úder. Osm vteřin před koncem prodloužení však rozjásal domácí arénu ruský útočník Zelepukin bekhendovou střelou mezi betony gólmana Denise.

Až po šťastném zásahu ruského útočníka Valerije Zelepukina v úplném závěru prodloužení duelu Philadelphie s Coloradem procitli domácí z ošklivého snu. Po 46 minutách totiž vedli 4:0, ale o vedení lehkovážně přišli. Zelepukin pronikl po pravém křídle k brance soupeře, téměř z nulového úhlu poslal puk bekhendem napříč brankovištěm a gólman Marc Denis, nováček týmu, si ho srazil pravým betonem do sítě. Domácí zvítězili 5:4.
"Hned jsem viděl, že je to gól," radoval se Zelepukin. "Někdy prostě stačí napálit puk k bráně a takhle to dopadne."
"Cítím s Markem, chytal celý zápas skvěle, a pak dostane takový smolný gól," litoval brankáře Bob Hartley, trenér Colorada. "Ale takový je hokej."
Philadelphii scházel kapitán Erik Lindros, jehož souží viróza, přesto v poklidu kontrolovala vývoj. Až do první trefy soupeře. "Do té chvíle tak pěkně všechno klapalo a najednou tohle," divil se domácí kouč Roger Neilson. "Se čtyřgólovou ztrátou už se přece měli potopit."
Colorado utrpělo první porážku v prodloužení po šestnácti zápasech. Naposledy nestačili na Edmonton v březnu loňského roku.
"Důležité je, že že jsme se vrátili do zápasu, dodá nám to sebevědomí," domnívá se Adam Deadmarsh, jenž odstartoval obrat třemi asistencemi. Pozitiva našel i trenér Hartley: "Kdybych nebyl spokojen s výkonem mužstva v poslední třetině, nebyl bych spokojen nikdy. Hráči si zaslouží pochvalu. O pauze po druhé třetině jsme se řekli co a jak a tým si to vzal k srdci."
Na 4:2 snížil nováček Alex Tanguay, další dvě trefy obstaral Milan Hejduk. Poprvé přesně zacílil v přesilovce bekhendem, podruhé za 73 vteřin našel volné místo v levém rohu Vanbiesbrouckovy branky. "Sakic vyhrál vhazování a poslal puk za sebe. První střelu mi obránci zblokovali, ale puk se znovu odrazil ke mně, tak jsem se trochu pohnul dopředu a napálil to. Docela mě překvapilo, jak pěkně to sedlo," popsal Hejduk první gól.

Smolný zápas sehráli také hokejisté Pittsburghu vedeni kapitánem Jaromírem Jágrem. V Los Angeles nastoupili sice bez zraněných Martina Straky, Jana Hrdiny a Jiřího Šlégra, přesto se už po 42 vteřinách ujali vedení. Jágr přetlačil u kruhů obránce Berga a příklepem překonal gólmana Fiseta, asistenci si připsal obránce Michal Rozsíval.
Jágr tak vstřelil už osmý gól v sezoně, trefil se v sedmém utkání za sebou a má na dohled osobní rekord z listopadu 1996, kdy se trefil devětkrát v řadě.
Přestože Jágr přidal ještě dvě asistence, na výhru Pittsburghu to nestačilo. Protivník udeřil v polovině třetí části. Sean O'Donnell, Luc Robitaille a Glen Murray si vystačili se třemi góly v rozpětí 154 vteřin, aby otočili na 4:2 pro Los Angeles. Robitaille tak desátým zásahem dotáhl nejlepšího střelce NHL Briana Savage z Montrealu.
Co rozhodlo o výhře Los Angeles? "Držíme spolu, hrajeme jako tým," tvrdí slovenský útočník Žigmund Pálffy.

Díky mimořádnému výkonu Valerije Bureho uspěli hráči Calgary v Ottawě, která až do včerejšího zápasu doma neprohrála, ačkoliv domácí tým dvakrát vedl. Bure připravil nahrávkami tři góly a osm minut před koncem si sám vynutil prodloužení. V něm vybídl ke gólu centra Jeffa Shantze. "Cítil jsem, že se mi puk otřel o brusli," popsal Shantz. "Mrknul jsem dolů a rychle ho odpálil. Měl jsem štěstí, že to tam spadlo."
"Hráli jsme pěkně i v minulých zápasech, jenom jsme to nedokázali prodat. Dneska se nám tvrdá práce vyplatila," prohlásil Bure.
Senátoři vedli ještě 3:2 díky gólu Radka Bonka, ale náskok neudrželi. "V téhle soutěži ze sebe musíte vydat v každém zápase všechno, protože všechny týmy jsou kvalitní. Dneska nám to nevyšlo, víme, že máme na víc," uznal Bonk.

Skvělý kousek předvedl pětatřicetiletý veterán Dave Andreychuk v Bostonu, kde domácí suverénně přejeli Tampu 7:3. Andreychuk skóroval čtyřikrát a hned několikrát pohnul rekordy a statistikami soutěže. Vyrovnal klubový rekord v počtu vstřelených gólů v jednom utkání, s 1152 body je třetím nejlepším levým křídlem historie NHL a s 541 góly dotáhl osmnáctého Stana Mikitu v historické tabulce střelců.
Kanonýr řádil hlavně v přesilovkách, využil tři. Protivníka umrtvil dvěma zásahy už v úvodu. "Měl jsem ještě několik vyložených šancí, skoro bych měl být nespokojený," zlehčoval Andreychuk.
Výborně si vedl i legendární obránce Ray Bourque, autor gólu a tří nahrávek.
"Dave je silný chlap, vždycky jsem věděl, že je to náš klíčový hráč," chválil Bourque spoluhráče.

Výsledky:
Boston - Tampa Bay 7:3 (4:1, 1:2, 2:0)
Góly a nahrávky: 5. Andreychuk (Van Impe, Bourque), 10. Bourque (Van Impe, Allison), 12. Andreychuk (Allison, Bourque), 12. Thornton (Van Impe), 35. Andreychuk (Allison, Carter), 47. Andreychuk (Carter, Bourque), 48. Heinze (Samsonov, Thornton) - 18. Johansson (Nylander, Petrovický), 26. Lecavalier (Svoboda), 34. Drulia (Gratton, Tucker).
Poměr střel: 37 - 25
Využití přesilovek: 4:0
Diváků: 14 760

Ottawa - Calgary 3:4 v prodloužení (2:0, 1:2, 0:1 - 0:1)
Góly a nahrávky: 14. Roy (Prospal, Kravčuk), 18. Arvedson, 36. Bonk (McEachern, Phillips) - 27. Housley (Morris, Bure), 27. Shantz (Housley, Bure), 52. Bure (Housley), 64. Shantz (Bure, Morris).
Poměr střel: 28 - 37
Využití přesilovek: 0:2
Diváků: 15 903

Philadelphia - Colorado 5:4 v prodloužení (1:0, 2:0, 1:4 - 1:0)
Góly a nahrávky: 2. Renberg (Recchi), 35. Recchi (McCarthy, Langkow), 40. Desjardins (Recchi, Langkow), 43. Greig, 65. Zelepukin (Langkow, Desjardins) - 46. Tanguay (Drury, Deadmarsh), 49. Tanguay (Ozolinš, Deadmarsh), 53. Hejduk (Deadmarsh, Lemieux), 54. Hejduk (Škoula, Sakic).
Poměr střel: 34 - 27
Využití přesilovek: 2:1
Diváků: 19 577

San Jose - Nashville 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Góly a nahrávky: 5. Sundström (Koroljuk, Marleau), 34. Sundström (Koroljuk, Marleau), 51. Nolan (Damphousse) - 49. Kjellberg (Ronning, Krivokrasov), 55. Krivokrasov (Ronning, Timonen).
Poměr střel: 21 - 24
Využití přesilovek: 1:1
Diváků: 16 332

Los Angeles - Pittsburgh 5:3 (0:1, 1:1, 4:1)
Góly a nahrávky: 32. Audette (Galley, Smolinski), 48. O´Donnell (Robitaille, Berg), 50. Robitaille (Pálffy, Stümpel), 50. Murray (Smolinski), 60. Smolinski - 1. Jágr (Rozsíval), 24. Slaney (Jágr, Brown), 60. Titov (Miller, Jágr).
Poměr střel: 31 - 27
Využití přesilovek: 0:1
Diváků: 14 779

Vancouver - Phoenix 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Góly a nahrávky: 60. Muckalt (Jovanovski, Messier) - 12. Roenick (Drake, Tkachuk), 40. Roenick (Lumme, Numminen), 47. Numminen (Tkachuk, Roenick), 49. Numminen (Roenick, Green).
Poměr střel: 24 - 25
Diváků: 14 411