Švédové na úvod osmifinále rozdrtili Dány

Švédsko - Dánsko: Kenny Jonsson najíždí na dánského brankáře Petera Hirsche | foto: Reuters

8 2008
Hokejisté Švédska porazili na mistrovství světa v prvním utkání osmifinálové skupiny E Dány 8:1. Čtyřmi kanadskými body za dva góly a stejný počet asistencí se blýskl Tony Martensson.

Po té, co se Švédům do skupiny započítala prohra se Švýcary a těsná výhra nad Bělorusy, si tak reprezentanti Tre kronor upevnili pozici mezi první čtveřicí týmů postupujících do čtvrtfinále play off. Favorizovaní Švédové, jejichž branku hájil poprvé gólm

an Lundqvist, nastoupili s touhou odčinit poslední selhání proti Švýcarsku, které je stálo postup z první příčky základní skupiny A a především cenné body do tabulky v další fázi turnaje. Začali sice náporem, ale Dánové obětavě bojovali a postupně se dostávali do hry.

Snahu outsidera však na konci deváté minuty otupil útočný výlet zadáka Jönssona, po jehož zakončení forhendovým blafákem vedlo Švédsko 1:0. Vzápětí přišlo přečíslení dvou na jednoho, ale Warg zvýšit náskok nedokázal.

Chvilku na to minul puk před prázdnou klecí Fabricius, jeho zaváhání však dokázal minutu na to napravit Nilson nekompromisní bombou pod horní tyčku a definitivně vnesl klid do řad favorita. Ve 29. minutě měl slibnou příležitost ke snížení Boedker, zcela sám z mezikruží však pálil těsně vedle.

Na druhé straně si vedl při doklepnutí po křížné přihrávce Weinhandla mnohem lépe Martensson a jen 69 vteřin po něm se do střelecké listiny zapsal i Stralman. Náskok Švédů mohl být dokonce ještě výraznější, ovšem smolař Johansson orazítkoval ve 37. a po té ještě ve 39. minutě pouze tyčku za Hirschovými zády.

Švédský výběr však nemusel dlouho litovat, neboť během první poloviny třetí třetiny dokázal svůj náskok po druhém dějství dokonce zdvojnásobit. Pouze 41 sekund od druhé přestávky potřeboval na gól Fabricius, za minutu a sedm vteřin pálil od modré přesně Weinhandl a na konci 44. minuty zvýšil na hrozivých 7:0 Wallin, čímž vyhnal z branky bezmocného Hirsche, jehož nahradil Galbraith.

Hokejisté s třemi korunkami na hrudi byli i nadále při chuti, zatímco jejich soupeř už se spíše zaměřil na to, aby neinkasoval dvouciferný počet gólů. K této metě přiblížil Švédy svou druhou brankou v utkání Martensson, do konce utkání se však gólově prosadil již jen soupeř, když Degn po parádní kombinaci překazil Lundqvistovi jeho myšlenky na ozdobení premiéry na šampionátu čistým kontem.

. Švédsko - Dánsko 8:1

Branky a nahrávky: 9. Jönsson (Weinhandl, Martensson), 16. M. Nilson (Jönsson), 36. Martensson (Weinhandl, Ledin), 37. Stralman, 41. Fabricius (Bäckström), 42. Weinhandl (Martensson, Ledin), 44. R. Wallin (Nilson, Ekman), 51. Martensson (Weinhandl, Fernholm) - 55. Degn (Lassen, Hansen). Rozhodčí: Ország (Sloven.), Pellerin - De Haan (oba Kan.), Schröter (Něm.). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:0. Diváci: 7327. Třetiny: 2:0, 2:0, 4:1

Švédsko: Lundqvist - Stralman, Jönsson, Edler, Murray, Mag. Johansson, Frögren, Fernholm - Hörnqvist, Bäckström, Fabricius - Nilson, R. Wallin, Ekman - Weinhandl, Martensson, Ledin - Warg, Andersson, Nilsson - Widing. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Dánsko: Hirsch (44. Galbraith) - D. Nielsen, Andreasen, Damgaard, Lassen, Boedker, Dahlmann - Madsen, Green, K. Staal - Degn, Regin, Hansen - Hardt, Eller, Kjaergaard - Lykkeskov, Christensen, Nordby-Andersen - Dresler. Trenér: Mike Sirant.