Švédové vyhráli doma, Finové celkově

11 2001
S t o c k h o l m - Vítězství v tradičním severském derby nad Finskem postavilo tým Švédska do čela konečné tabulky Švédských hokejových her. Čeští reprezentanti skončili po vítězství Kanaďanů nad Ruskem čtvrté právě za Kanadou a před ruským výběrem. ŠVéídové vyhráli 2:1 ale o konečném pořadí Euro Hockey Tour bylo rozhodnuto už před utkáním. Z prémie 75 000 dolarů pro vítěze se radují stejně jako loni Finové.

Švédsko - Finsko 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Základ ke švédskému vítězství položil již ve čtvrté minutě Mathias Johansson, který využil hrubou chybu Koivista v rozehrávce a překonal Myllyse. Finský bek poté svou chybu napravil v přesilové hře, kdy od modré čáry vyrovnal, ale na vítězství to jeho týmu nestačilo. Andreas Johansson totiž v druhé třetině přidal ještě jeden gól Švédové už vítězství udrželi i při závěrečné power play soupeře.
Branky a nahrávky: 4. Mathias Johansson, 25. A. Johansson (Olausson, Renberg) - 12. Koivisto (Kapanen). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Lindgren, Norrman (oba Švéd.). Vyloučení: 5:4, navíc Lius a Koivisto (oba Fin.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 13.850.
Švédsko: M. Tellqvist - Olausson, Rohlin, Nord, Andersson, Olsson, D. Tjärnqvist, Artursson, Tallinder - A. Johansson, Jönsson, Renberg - Ahlström, Mathias Johansson, Huselius - Mikael Johansson, Ottoson, Molin - M. Tjärnqvist, Salomonsson, Wernblom.
Finsko: Myllys - Nikko, Tuulola, Koivisto, Järventie, Mäntylä, Grönvall, Petriläinen, Marko Kiprussof - Varis, Helminen, Viitakoski - Hassinen, Ojanen, Vertala - Virta, Lius, Hagman - Hentunen, Kapanen.

Rusko - Kanada 4:6 (2:1, 0:3, 2:2)
Ruští hráči začali lépe, rychle se ujali vedení a v 15. minutě přidal druhou branku Golc. Kanaďané ale ještě v první třetině snížili a ve druhé třemi góly zápas otočili. Trenér Michajlov poté změnil složení útoků, vystřídal chybujícího brankáře Čistova Tarasovem a jeho svěřencům se podařilo skóre srovnat. Ruská gólmanská jednička však také neměla svůj den a soupeř toho využil. Hvězdou zápasu byl kapitán Kanady Greg Parks, autor hattricku.
"Asi nám uškodilo rychlé vedení. Obrana dnes hrála opravdu hrozně a nepodrželi nás ani oba brankáři," smutně konstatoval ruský kouč Boris Michajlov. Jeho protějšek Mike Pelino byl spokojen. "Byl to zápas plný zvratů. Pro nás o to těžší, že jsme od úterý hráli čtvrté těžké utkání s výbornými soupeři, na což tito hráči nejsou zvyklí. Přál bych si, abychom nyní mohli hrát ještě jednou s Finskem a Švédskem, určitě bychom to zvládli lépe."
Branky a nahrávky: 3. Ždan (Bykov), 15. Golc (Gusmanov, Razim), 41. Sušinskij (Karpov), 47. Ždan (Jestafjev, Sušinskij) - 18. Purdie (Savoia), 30. Parks (Marois, Anderson), 32. Parks (Marois), 39. Bouchard (Severyn), 50. Parks (Banham), 57. Marois (Walser). Rozhodčí: Lahti - Ljungqvist, Ulriksson (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:11. Využití: 2:1. Diváci: 4021.
Rusko: Čistov (41. Tarasov) - Jestafjev, Orechovskij, Petročinin, Varlamov, Krasotkin, Kuchtinov, Bykov, Ždan, - Guljavcev, Prokopjev, Karpov - Gusmanov, Razin, Golc - Sušinskij, Kozněv, Zatonskij - Bojčenko, Dacjuk, Zolotov.
Kanada: Muzzati - Bouchard, Severyn, Giroux, Anderson, Walser, Plavsic - Hlushko, Tomlinson, Fata - Roy, Parks, Banham - Marois, Faust, Falloon - Savoia, Purdie, Bohonos.