Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Švýcarsko od roku 1953 čeká na medaili

30 2001
Norimberk - Třetím soupeřem, s nímž se hokejisté České republiky utkají ve své základní skupině mistrovství světa v Německu, bude Švýcarsko. Úřadujícím šampiónům se tak 1. května v Norimberku postaví do cesty za očekávaným prvenstvím v úvodní fázi turnaje často velice nepříjemný protivník. O tom, že by nebylo moudré švýcarský výběr podcenit, se čeští hráči přesvědčili na vlastní kůži ve dvou přípravných zápasech. V Mladé Boleslavi utrpěli ještě v neoptimálním složení porážku 2:4. Také v odvetě jim bojovní a dotěrní hosté ztrpčili život a Češi o svém vítězství 5:3 rozhodli až v závěrečné třetině.

V českém týmu bylo ale pouze šest hráčů z konečné nominace na mistrovství. V mladoboleslavské hale Švýcarsko zároveň zaznamenalo od roku 1993 vůbec první výhru nad českou reprezentací. V součtu s tímto utkáním se obě země střetly zatím osmkrát a kromě jedné remízy se ostatních šest soubojů odehrálo v české režii. Ve prospěch Čechů proto hovoří i celkové skóre 29:14.

Pod skutečnost, že švýcarští hokejisté marně čekají na cenný kov téměř půl století, se podepsal český hokej už v roce 1992. Na šampionátu v Praze a Bratislavě měli Švýcaři poprvé od roku 1953, kdy skončili bronzoví, šanci získat další medaili, jenže v utkání o třetí místo podlehli tehdejšímu Československu 2:5.

Obdobími, ve kterém švýcarský hokej budil značný respekt, byla především třicátá léta a počátek padesátých. Z těchto etap pochází jeho sbírka devíti medailí. Největšího úspěchu Švýcaři dosáhli na šampionátu v roce 1935 v Davosu, kde využili domácího prostředí k zisku stříbrných medailí. Do finále, v němž je porazila až silná Kanada, přitom proklouzli po výhře nad Československem (4:0). Osm zbylých kovů má bronzovou hodnotu.

V posledním desetiletí uplynulého milénia se Švýcarsko pohybovalo střídavě mezi elitou a B skupinou. Na výborné čtvrté místo z roku 1998 navázalo i solidním vystoupením na následujícím šampionátu v Norsku, kde skončilo ve skupině mužstev na 5. - 8. místě, na loňském turnaji v Petrohradu vypadli Švýcaři ve čtvrtfinále s Kanadou a v konečné tabulce zaujali šestou pozici.

V Německu se poprvé představili v sobotu v zahajovacím utkání s domácím mužstvem a překvapivě prohráli 1:3. Zatímco mnohé celky neustále doplňují soupisky o zámořské posily, Švýcaři ztratili těsně před startem šampionátu výraznou oporu, brankářskou jedničku Reta Pavoniho. Chytat nemůže ani další gólman a zřejmě současná největší hvězda švýcarského hokeje David Aebischer, který v bojích o Stanley Cup kryje záda Patricku Royovi v Coloradu Avalanche.

Posledních deset šampionátů
1991
: 7. místo
1992: 4. místo
1993: 12. místo (sestup)
1994: 1. místo ve skupině B (postup)
1995: 12. místo (sestup)
1996: 2. místo ve skupině B
1997: 3. místo ve skupině B (postup)
1998: 4. místo
1999: 5. až 8. místo
2000: 5. až 8. místo

Autor:


DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze