Sýkora se vrátil, s Eliášem pokořil Carolinu

3 2001
E a s t R u t h e f o r d - Hokejový tým New Jersey začal v NHL opět střílet branky, sotva se do týmu vrátili uzdravení útočníci Petr Sýkora a Jason Arnott. Spolu s Patrikem Eliášem vytvořili staronový první útok a rozhodující měrou se podíleli na výhře 7:3 nad Carolinou. Oba čeští hráči si připsali dvě góly a dvě přihrávky. Úplně stejnou statistikou se mohou v Pittsburghu pochlubit další hvězdy Jaromír Jágr a Mario Lemieux. Tentokrát jejich střelecký koncert odnesli porážkou 5:7 newyorští Rangers, kterým nepomohly ani góly Radka Dvořáka a Petra Nedvěda. Úspěšný den českého hokeje ještě potvrdily střelecké úspěchy Roberta Langa a Ladislava Kohna.

Vysokou výhrou Devils zpříjemnili svému trenérovi Larrymu Robinsonovi jeho 400. zápas v NHL. Sýkora se do jejich sestavy vrátil po pětizápasové pauze způsobené zraněním ramena, po šesti utkáních vynechaných kvůli bolestem zad nastoupil znovu i Arnott. Útok, ve kterém oba rekonvalescenti hrají spolu s Eliášem, se postarali o pět ze sedmi branek svého celku, každý z jeho členů si navíc do kanadského bodování připsal dvě přihrávky.

"Mám z dnešního zápasu velikou radost. Jsem rád, že jsme si spolu mohli zase zahrát a že se nám tak dařilo. Od prvního střídání nám všechno vycházelo a hra nás ohromně bavila," zářil po utkání Sýkora. "Je skvělé, že jsou Arnie a Petr zase zpátky. Pro naše soupeře znamenají oba velké nebezpečí. Když se do toho naše lajna obuje, jsme schopni si vytvořit velké množství šancí. Ostatní týmy by z nás měly mít strach," varoval budoucí rivaly Eliáš.

Zranění klíčových opor však Devils trápit nepřestala. Hned v první třetině se Sergej Němčinov srazil se Scottem Pellerinem a zhmoždil si koleno. Po Scottu Gomezovi a Sergeji Brylinovi se tak stal už třetím centrem, bez kterého se New Jersey museli obejít.

Do utkání s Pittsburghem vstoupili Rangers dobře. Už podesáté v řadě se jim podařilo dát první gól zápasu. Ještě v první třetině ale stihl Stevens vyrovnat a v páté minutě druhé části vedli hosté už 4:1. "Tohle se nám stává pořád. Dovolíme soupeři dát několik rychlých branek a pak už je těžké s tím něco dělat," zlobil se trenér domácích Ron Low.

Do hry vrátila Rangers jejich "Czech Line". Po gólu Petra Nedvěda se trefil i Radek Dvořák a Penguins vedli už pouze o jednu branku. O osudu zápasu rozhodla šestá minuta závěrečné třetiny. Poté, co Darius Kasparaitis ukázkově přibil na hrazení Dvořáka, rozhodli se jeho spoluhráči z útoku svého krajana pomstít. Roli mstitele vzal na sebe jako první Hlaváč. Přestože mu jeho pokus sundat Kasparaitise nevyšel, vysloužit si od rozhodčích dvouminutový trest. Petr Nedvěd byl během výhody, kterou sudí Rangers po Hlaváčově zákroku poskytli, úspěšnější. Pro  Kasparaitise si dojel až do obranného pásma domácích a bez skrupulí ho srazil na led. Na trestnou lavici tak spolu s Hlaváčem putoval i on.

To byla voda na mlýn Penguins. Lemieux a Jágr dostali možnost hrát dvě minuty v dvojnásobné početní převaze, kterou po Kovaljovově přihrávce Jágr dokázal využít. "Pittsburgh je v přesilovkách hrozně nebezpečný. Když ale hraje v pěti proti třem, nedá se s tím téměř nic dělat," krčil rameny Nedvěd.

"Když jsem trefil Dvořáka, prostě se na mě vrhli. Nestalo se mi to poprvé, patří to k mému stylu hry," nedělal si s incidentem hlavu Kasparaitis. "Byl to čistý zákrok. Sledoval jsem jen puk a vůbec se nedíval kolem sebe. Byla to moje chyba," přiznal Dvořák.

Na Kasparaitisovi se posléze 'vyfauloval' i Sandy McCarthy, který si vykoledoval dvě minuty za snahu vyprovokovat rvačku a osobní desetiminutový trest za pokus dojít si pro Kasparaitise na střídačku Penguins. "Měl šanci sundat rukavice a rozdat si to se mnou. Nebyl ale dost chlap, aby to udělal. Určitě ví, co se stane, až proti sobě budeme hrát příště," vyhrožoval McCarthy. "Pár stehů v obličeji navíc by mi nevadilo. Hezčí už stejně nebudu," smál se Kasparaitis.

Rozhození Jezdci dovolili hostům upravit na 3:7. Jejich závěrečný tlak a góly Jeffa Ulmera a Marka Messiera už přišly pozdě.

Florida - Atlanta 3:4 (0:2, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky
: 22. Bure (Sillinger, Kozlov), 43. Payer (Jokinen, Švehla), 60. Barrie (Hedican, Bure) - 5. Ferraro (Staios, Audette), 15. Kohn (Karlsson, Tamer), 51. Audette (Ferraro, Brunette), 53. Kallio (Svartvadet, Clark). Střely na branku: 39:23. Diváci: 15 171.

New Jersey - Carolina 7:3 (2:1, 4:1, 1:1)
: 4. Eliáš (Sýkora, Dagenais), 7. Mogilnyj (Němčinov, Niedermayer), 26. Dagenais (Mogilnyj), 29. Sýkora (Eliáš, Arnott), 34. Eliáš (Mogilnyj, Sutton), 37. Sýkora (Eliáš, Arnott), 50. Arnott (Sýkora, Brodeur) - 12. O´Neill (Pellerin, Francis), 36. Gelinas (Hatcher, Brind´Amour), 59. Ozolinš (Pellerin, Brind´Amour). Střely na branku: 33:29. Diváci: 15 159.

Edmonton - Minnesota 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
: 26. Murray (Poti, Grier), 49. Smyth (Carter, Comrie), 57. Cleary (Horcoff) - 31. Laaksonen (Stewart, O´Donnel). Střely na branku: 29:23. Diváci: 16 280.

Phoenix - Detroit 2:2 (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0)
: 53. Tkachuk (Roenick, Bouchard), 59. Juneau (Doan, Roenick) - 43. McCarty (Lidstrom, Maltby), 53. Verbeek. Střely na branku: 29:28. Diváci: 16 210.

NY Rangers - Pittsburgh 5:7 (1:1, 1:3, 3:3)
: 7. Messier (Nedvěd, Leetch), 30. Nedvěd (Leetch, Dvořák), 42. Dvořák (Klouček, Nedvěd), 58. Ulmer (Klouček, Forbes), 59. Messier (Kamenskij, Leetch) - 13. Stevens (Lemieux, Straka), 24. Lemieux,  25. Ference (Jágr), 25. Lang (Kovaljov, Ference), 48. Jágr (Kovaljov, Straka), 51. Jágr (Lemieux, Norton), 56. Lemieux (Jágr, Straka). Střely na branku: 34:28. Diváci: 18 200.

Vancouver - St. Louis 3:2 p.p. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
: 20. Schaefer (Cassels), 39. Cassels (Naslund, Jovanovski), 64. Ohlund (Morrison, Jovanovski) - 34. Turgeon (Young, Hecht), 48. Mellanby (Reasoner, Chavanov). Střely na branku: 24:26. Diváci: 18 422.

Anaheim - Dallas 2:5 (0:2, 0:0, 2:3)
: 45. Tverdovskij (Cullen, McInnis), 56. Cullen (Crowley, Kariya) - 4. Marshall (Morrow, Zubov), 16. Lehtinen (Sydor, Modano), 42. Hull (Lehtinen, Modano), 45. Modano (Hull, Lehtinen), 47. Donato (Van Allen, Langenbrunner). Střely na branku: 29:25. Diváci: 14 660.

STATISTIKY ČESKÝCH HRÁČŮ
Za jménem klubu je uveden počet bodů v kanadském hodnocení, góly + přihrávky, střely na branku a plus/minus body za účast na ledě při vstřelených a obdržených brankách.