Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těším se, až mě vystřídáte, řekl Havel po naganském úspěchu Haškovi

HAŠEK NA HRAD. Při olympiádě v Naganu v roce 1998 fanoušci posílali brankáře Dominika Haška do prezidentské funkce. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

18 2011
Největší úspěch českého hokeje sledoval v roce 1998 bývalý prezident Václav Havel z nemocničního lůžka. V době finále olympiády v japonském Naganu byl operován ve střešovické nemocnici, ale hned po návratu uvítal zlaté hokejisty u sebe doma. V neděli dopoledne Havel v 75 letech zemřel.

Prvnímu českému prezidentovi se ve světě dostalo velkého uznání. Díky Havlovi znali Česko lidé na celé planetě. A právě v roce 1998 se jeho věhlasu přiblížili čeští hokejisté, kteří vybojovali na Turnaji století první zlatou medaili v historii.

Salutování Jaromíra Jágra po vstřeleném gólu nebo úžasný výkon brankáře Dominika Haška, a samozřejmě soudržnost českého týmu uhranuly fanoušky v celé republice. Národ se tehdy díky hokeji sjednotil.

A "vítězný únor" prožíval před třinácti lety také tehdejší prezident Václav Havel. "Raduji se z toho spolu se všemi spoluobčany. Před chvílí jsem telefonem mluvil s Dominikem Haškem. Říkal jsem mu, že zde všichni volají Hašek na Hrad, tak že se těším, že mě tam vystřídá," říkal Havel.

Hašek nakonec na Pražský hrad pochopitelně nenastoupil, ale po návratu z Japonska vládním speciálem, který vyslal pro zlaté hokejisty právě Havel, se společně s dalšími hráči doma dočkal velkých ovací.

Hned po přistání na Ruzyni jeli hokejisté v autobuse Evropskou třídou, jež lemovaly davy nadšených lidí, do dejvické vily Václava Havla. Prezident se svou chotí Dagmar uvítal Haška, Jágra a spol. těmito slovy.

"Vítám vás co nejsrdečněji u sebe doma. A hlavně vám děkuji za fantastickou reprezentaci našeho státu. Díky vám dnes miliardy lidí ví, co to je Česká republika. Zasloužili jste se o její dobré jméno víc než mnoho politiků. Ale ještě jednu jinou zásluhu máte - zasloužili jste se o to, že v této zemi je dobrá nálada. Lidé se chovají hezky k sobě navzájem, a dokonce i ke mně, jako představiteli jejich státu."

Podívejte na původní záběry ČT s komentářem Pavla Zuny - část 1. ...


... a část 2.


Pak Havel vyzval k rychlému přípitku, protože na naganské šampiony čekaly tisícovky fandů na Staroměstském náměstí. "My se tam už těšíme!" vykřikl rozjařený Hašek. Hráči pak ve spontánní atmosféře upíjeli slivovici a víno.

Každý člen zlaté sestavy z roku 1998 si s Havlem potřásl rukou a dostal od něj pamětní stříbrné medaile. Když  k prezidentovi přišel Jágr, Havel uznale pokynul: "Slavný Jaromír Jágr." Trenéra Ivana Hlinku si prý pamatoval ještě jako hráče.

Takové jsou vzpomínky zlatých hokejistů na velkou osobnost českých dějin, na exprezidenta a dramatika Václava Havla.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze