Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Kanady McLellan: Jágr je katalyzátor Čechů. Ale my přijeli vyhrát

Zamyšlený trenér Kanady Todd McLellan. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

16 2015
Vypadá trochu jako oblíbený komik Michal Suchánek, v sobotu však bude generálem armády, která se na dvě a půl hodiny stane největším nepřítelem Česka. Kanadský kouč Todd McLellan se bude se svým hvězdným výběrem snažit zhatit zlaté naděje hokejové reprezentace.

„Na zápas se moc těším. Myslím, že to bude skvělá podívaná. Stejně jako celý šampionát. Celé dva týdny, nebo jak jsme tu dlouho, tu je úžasné prostředí. Překonalo to mé očekávání,“ neskrýval nadšení McLellan, jenž na jaře skončil po dlouhých letech na střídačce San Jose.

Co si v Praze užíváte nejvíc?
Všechno. Hotel, kde bydlí týmy, vypadá jako na olympiádě. Mužstva jsou tam pohromadě, všude fanoušci, energie v hledišti, fandí samozřejmě domácímu týmu, ale je tu spousta příznivců z dalších zemí. Ten sociální aspekt akce, kde můžete vidět Švédy, Finy i Kanaďany, jak si všichni vyměňují odznáčky, dávají si (česky) „píva“, nebo „pívou“? Je to úžasná akce, včera bylo hodně energie v budově a o víkendu to bude pokračovat.

Kanada prošla do semifinále ve velkém stylu, většinu soupeřů smetla rozdílem dvou tříd. Musíte dávat pozor, aby vaši hráči zůstali nohama na zemi?
Ve skupině hrajete zápasy a máte životy. Jste jako kočka, máte několik životů, když jich ztrácíte moc, je po vás. Pak se dostanete do play off a je to vyhraj, nebo zemři. Ale když chcete zlato, musíte to zvládnout třikrát. Je to odlišný systém. My jsme přijeli vyhrát a za tím se snažíme jít.

V kádru máte osm hráčů, kteří triumfovali na loňské olympiádě v Soči. Stavíte na jejich zkušenosti?
Nejdu přímo za nimi, aby dělali to a to. Ale jsou to přirození lídři. V kabině máme hodně hráčů, kteří vyhráli různé akce, byli kapitány, hráli o Stanley Cup. Jsou připraveni, vědí, co je před nimi, jaké jsou důsledky. Teď je třeba jít a dokázat to na ledě.

Ve skupině jste Čechy porazili 6:3. Myslíte, že semifinále bude jiné?
My doufáme ve stejný výsledek. Češi mají určitý styl hry, budou tak pokračovat. Jsou velcí, silní, dokáží držet puk. Jágr je jejich katalyzátor samozřejmě, musíme si dát pozor. Bude to dobrá bitva. I my musíme hrát naší hru a uvidíme, co se stane.

Bude faktorem v zápase ohromná podpora domácích a atmosféra v hale?
Je to faktor, ale už jsme ho jednou přežili. Můžeme z toho těžit. Je důležité, abychom hráli dost dobře na to, abychom lidi utišili. Ale to se lehčeji řekne, než dělá. Pomáhá nám však skutečnost, že už jsme hráli s Čechy v téhle budově předtím, víme, jak to bude vypadat.

Co jste říkal na čtvrtfinálový výkon Jágra?
Jak jsem řekl, je katalyzátorem Čechů. Hrál velmi dobře. Dovedl je k vítězství a když váš lídr, hrdina vaší země, hraje takhle, přinese to týmu hodně dobrých věcí. My musíme najít cestu, jak ho zpomalit.

Bělorusy jste porazili 9:0 v lehčím tempu. Nemůže to být komplikace, když je najednou třeba přepnout na vyšší stupeň?
Ne. Na tomhle turnaji není nic snadného. Dostali jsme se trochu do vedení a takhle to dohráli, ale to je historie. Víme, že když padne buly, je před námi 60 minut a co se stalo v minulosti, není relevantní k tomu, co přijde zítra.

Kanada vypadá na turnaji jako neporazitelné mužstvo. Nevytváří to tlak?
Když jste z Kanady a oblečete na sebe národní dres, je tu tlak vždycky. Ale jak jsem zmínil, je tu hodně hráčů, kdo hráli na podobných akcích jako je olympiáda, finále Stanley Cupu. Není to  nic, co by nikdo nezažil.

V Praze trénujete i největší hvězdu Sidneyho Crosbyho. Co jste se o něm dozvěděl nového?
Už byl docela rozebraný médii i trenéry, takže není moc, co by vás překvapilo. Ale mimo led vidíte víc jeho osobnost, jak je laskavý k dětem a fanouškům, najde si čas, stráví ho s nimi. Je ochotný, když někdo něco potřebuje. Na ledě ho sleduju roky, tam už moc nepřekvapí.

V San Jose jste dva roky vedl Tomáše Hertla, kterého český trenér Vladimír Růžička do čtvrtfinále nenasadil. Nepřekvapilo vás, že byl až 13. útočníkem?
Neviděl jsem ho hrát, nebyl jsem si jistý, jestli je zraněný nebo jaké jsou okolnosti. Každý kouč dělá to, co si myslí, že dovede tým k vítězství. Ale Tomáš je hrdý kluk a výborný hráč. A takový bude dál.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze