Turek pochytal 31 střel, ale překonal ho Hejduk

8 2003
Denver - Hokejový brankář Roman Turek, hrající v barvách Calgary Flames, zastavil v utkání s Coloradem 31 střel a pomohl svému týmu k vítězství 4:2. V pěti zápasech, ve kterých mužstvo vede nový trenér Darryl Sutter, hráči Flames čtyřikrát zvítězili a jednou remizovali. Znovu jen útočník Aleš Kotalík se dokázal prosadit v barvách Buffala. Kotalík ve druhém zápase po sobě vstřelil jediné dvě branky Sabres, tým však podlehl Philadelphii 2:3. V brance Flyers nahradil Romana Čechmánka jeho kolega Robert Esche. Gólman stále se lepšícího Nashvillu Tomáš Vokoun pochytal 30 střel v zápase se St.Louis. Predators zvítězili 2:1 v prodloužení.

V Calgary se blýská na lepší časy. Poté, co se vedení týmu ujal Darryl Sutter, Flames pětkrát neprohráli, konečně pravidelně dávají více než jednu branku za zápas a forma se vrací i loňskému držiteli Art Ross Trophy Jarome Iginlovi.

Iginla v posledních sedmi zápasech vstřelil šest branek, nahrál na čtyři další a prožívá nejplodnější období této sezony. Do sítě Avalanche se trefil jednou, zároveň si připsal jednu nahrávku.

"Čím více vyhrávate, tím je to jednodušší," odkryl své poznatky nejlepší střelec minulého ročníku. "Zápasy se zdají být jednodušší, cítíte se být lehčí."

Roman Turek, který by se s kolegou Jamie MacLennanem hravě umístil na prvním místě v hlasování o nejplatnějšího hráče týmu v této sezoně, pochytal 31 střel a počínal si skvěle především ve třetí části, kdy nepustil žádný gól.

Třiadvacet vteřin před druhou sirénou jej ale překonal svým devatenáctým gólem v sezoně Milan Hejduk. Hejduk v minulém utkání přerušil třináctizápasovou bodovou šňůru, když se neprosadil proti San José.

Jeho gól do Turkovy sítě snížil stav na 2:3. Bývalý hráč "Laviny" Stephanne Yelle ale pojistil výhru gólem ve třetí třetině, když domácí Martin Škoula lacino odevzdal puk.

Porážka se novému trenérovi Calgary časem nevyhne. To může potvrdit nový kouč Colorada Tony Granato, který po podobně úspěšném vstupu do lavičku, neuspěl nyní potřetí v posledních deseti zápasech.

Aleš Kotalík vstřelil jediné dvě branky Sabres do sítě Philadelphie a podruhé za sebou se stal osamělým střelcem týmu. Poté, co v sobotu v prodloužení rozhodl o výhře 2:1 nad Ottawou, stál dnes v noci jen na straně poražených. Sabres prohráli 2:3. V posledních třech zápasech ale nasbíral jindřichohradecký rodák šest bodů.

Robert Esche, který v kleci Flyers stále častěji nahrazuje Romana Čechmánka, pochytal 21 střel.

Tomáš Vokoun z Nashvillu lapil 30 střel St.Louis. Jeho tým zvítězil 2:1 v prodloužení, když oba góly vstřelil obránce Andy Delmore. Delmore vsítil svůj už dvanáctý a třináctý gól v letošní sezoně a upevnil si výsadní postavení mezi shootery od modré.

Delmore nejprve necelé čtyři minuty před koncem třetí třetiny vyrovnal na 1:1, když doklepával do branky střelu Clarkea Wilma, která se odrazila od tyče. Jeho vítězná trefa přišla šestnáct vteřin před koncem nastavené třetiny, kdy využil přesilovou hru při vyloučení Petra Čajánka.

"Je hezké, když v jednom zápase vstřelíte dvě branky, ale myslím, že stále všichni v našem týmu se mají co učit," řekl Delmore, který vedle skvělého citu pro zakončení není považovaný za příliš zdatného v obraně. " Já sám mám ještě co dohánět."

Už dlouhou dobu se od modré naopak netrefil Jaroslav Modrý. Jeho Los Angeles, hrající stále s početnou marodkou, v noci podlehlo Dallasu 4:7. Útočník Stars Jere Lehtinen zaznamenal hattrick.

Dallas neprohrál už sedm zápasů a v Pacifické divizi si vypracoval šestnáctibodový náskok právě na druhé Los Angeles.

Obránce Roman Hamrlík si připsal dvě asistence při výhře New Yorku Islanders nad Pittsburghem 6:3. Kapitán Penguins Mario Lemiux stihl  ve 23. minutě při přesilové hře vyrovnat na 1:1, pak si ale natáhl třísla a zápas nedokončil.

Islanders se chopili iniciativy a do konce druhé části vstřelili čtyři branky v řadě. Útočník Dave Scatchard zaznamnal hattrick, obránce Radek Martínek jednou nahrával. Na straně Penguins si dvě asistence připsal Martin Straka.

Tampa Bay porazila Detroit jediným gólem. Lightning zvítězili 1:0, když se ve 43. minutě z přihrávky Václava Prospala trefil Brad Richards. Gólman Nikolaj Chabibulin pochytal 30 střel.

Robert Reichel a Tomáš Kaberle z Toronta jednou asistencí pomohli k výhře 5:2 nad Bostonem v přímém souboji o umístění ve Východí konferenci. Maple Leafs se vítězstvím na Boston dotáhli, oba týmy mají nyní 47 bodů.

Bruins v posledních třinácti zápasech desetkrát prohráli. Brankář Maple Leafs Ed Belfour předvedl další brilantní výkon a pochytal 40 střel.

Vypjaté střetnutí se odehrálo v Continental Airlines Areně v New Jersey. Domácí Devils porazili i díky jedné trefě Patrika Eliáše Montreal 3:2, ale kouč Canadiens Michel Therien byl velmi rozezlen z výkonu rozhodčího Kerryho Frasera.

Fraser neuznal Montrealu jeden gól v první třetině pro kontakt hráče s brankářem (který videozáznam nepotvrdil), ale nechal započítat vítěznou trefu domácího Joe Nieuwendyka ve třetí části, i když brankář Canadiens Jeff Hackett byl za vlastní brankou sražen hráčem New Jersey.

Therien zlostně na Frasera pokřikoval, když uznávaný rozhodčí, který se mimo jiné proslavil vždy pečlivě uhalzeným účesem, odjížděl z ledu. Generálnímu manažerovi "The Habs" André Savardovi bylo ochrankou znemožňěno vejít do šaten.

Fraser po utkání vysvětloval své rozhodnutí : "Není pravda, že brankáři jsou nedoktnutelní všude na ploše. Když opustí brankoviště, mohou se dostat do kontaktu, aniž by soupeř za to mohl být potrestán."

Další podrobné zpravodajství se připravuje.

Úterní výsledky :

New York Islanders - Pittsburgh 6:3 (1:0, 4:2, 1:1)
Branky: 26., 35. a 42. Scatchard (na první a druhou Hamrlík, na třetí Martínek), 16. Bates, 23. Kvaša, 28. Parrish - 23. M. Lemieux (Straka), 40. McKenna (Straka), 55. Nieminen. Střely na branku: 41:31. Diváci: 14.857.

Philadelphia - Buffalo 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)
Branky: 33. K. Primeau, 40. Roenick, 50. Williams - 20. a 32. Kotalík. Střely na branku: 24:23. Diváci: 19.208.

Tampa Bay - Detroit 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 43. Richards (Prospal). Střely na branku: 32:30. Diváci: 19.941.

Toronto - Boston 5:2 (0:0, 2:1, 3:1)
Branky: 35. Domi (Reichel), 40. McCauley, 54. Mogilnyj, 56. Höglund (T. Kaberle), 57. Green - 33. Rolston, 44. G. Murray. Střely na branku: 35:42. Diváci: 19.220.

New Jersey - Montreal 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)
Branky: 47. a 50. Nieuwendyk, 9. Eliáš - 29. Quintal, 37. Marcel Hossa. Střely na branku: 36:22. Diváci: 11.780.

Atlanta - Carolina 3:3 po prodl. (2:0, 0:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 4. a 49. Heatley, 17. Kovalčuk (Štefan) - 22. Brind'Amour, 34. O'Neill, 51. S. Kapanen. Střely na branku: 31:39. Diváci: 9061.

Nashville - St. Louis 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)
Branky: 56. a 65. Delmore - 5. Low. Střely na branku: 23:31. Diváci: 11.551.

Dallas - Los Angeles 7:4 (2:1, 4:1, 1:2)
Branky: 17., 36. a 40. Lehtinen, 14. a 53. Sydor, 25. Morrow, 33. Arnott - 6. Chartrand, 29. Cammalleri, 42. C. Johnson, 51. Norton. Střely na branku: 23:23. Diváci: 18.532.

Colorado - Calgary 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)
Branky: 12. McAmmond, 40. Hejduk - 1. R. Niedermayer, 10. Conroy, 27. Iginla, 51. Yelle. Střely na branku: 33:17. Diváci: 18.007.

Roman Turek v brance Calgary zachraňuje před Joe Sakicem z Colorada

Křídelní útočník Dallasu Brenden Morrow si doslova "zasedl" na gólmana Jamieho Storra z Los Angles

Diskusi nepřipouští Wade Belak z Toronta a Krzyszlof Oliwa z Bostonu, a tak promluvily pěsti