Tým si na soupeře v posledních letech věří

8 2001
H a n n o v e r - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Od pravého mantinelu nenápadně vypálil kapitán Reichel. Puk propadl gólmanovi Theodorovi od betonu do branky, národní tým vybuchl radostí. Reichel právě trefil vítězný gól proti Kanadě při semifinále minulého světového šampionátu v Petrohradu. To bylo zatím poslední měření sil s tradičním rivalem na vrcholném turnaji, při nichž se českému mužstvu hodně daří. Naposledy na mistrovství světa s Kanadou prohrálo před šesti lety ve Švédsku v utkání o bronz. A v roce 1999, tehdy však v duelu o moc nešlo, bylo to pouze první semifinále hrané na dva zápasy.Zde si přečtěte: další zajímavosti o večerním zápase a profil Kanady

Vůbec poprvé se českoslovenští hokejisté utkali s protivníkem v roce 1920 v Antverpách a odjeli s debaklem 0:15.

Zde je stručný přehled slavných soubojů s kanadským rivalem z posledních let:

Praha 1985: V dresu soupeře se představily hvězdy Lemieux, Dineen nebo Yzerman, přesto zazářil nenápadný útočník Šejba - blýskl se hattrickem a dotáhl mužstvo k šestému titulu mistrů světa. Uchvátil především slalomem v oslabení, který zakončil parádním blafákem.

Albertville 1992: Tým vedený Hlinkou po šesti zápasech bez porážky narazil na Kanadu, dvě porážky 1:5 a 2:4 znamenaly bronz

Lillehammer 1994: Hrálo se čtvrtfinále, o výhře Kanady rozhodl mladíček Kariya v 6. minutě prodloužení. Reprezentace skončila po porážce pátá.

Vídeň 1996: Do konce napínavého finále zbývá devatenáct vteřin. Stav je nerozhodný, všichni se připravují na prodloužení. Z pravé strany vystřelí Procházka a brankář Joseph loví puk ze sítě. Výsledek ještě zásahem do prázdné pojistil Kučera - je dobojováno, Češi jsou světovými šampiony.

Helsinky 1997: Památná bitka ve čtvrtfinálové skupině. Kanaďané těžce nesli porážku 3:5 a surově se začali prát. Snad nejvíce na jejich běsnění doplatil útočník Vůjtek, čelil trojnásobné přesile. Direktoriát turnaje ale potrestal oba týmy stejně, velmi oslabená reprezentace nestačila v semifinále, Kanada naopak získala titul. Snad nikdy v historii čeští fandové někomu nepřáli primát jako před třemi lety.

Nagano 1998: Opravdu pořádná odplata. Podceňované mužstvo Ivana Hlinky se dopracovalo do semifinále a díky ohromné touze a vůli Kanadu porazilo. Nejdříve se bombou od modré trefil bek Šlégr, chvíli před koncem vyrovnal Linden. Rozhodující nájezd proměnil Reichel, famózně se předvedl gólman Hašek – vychytal všechny hvězdy, včetně Lindrose.

Norsko 1999: Na rozhodující penaltu se rozjíždí obránce Špaček. Gólman Tugnutt hodně zacouval, bek se rozhodl pro střelu. Trefil se po zemi a poslal český tým do finále. Špaček radostí padá na led a pádluje hokejkou.

Rusko 2000: Probíhala 52. minuta, Kanada válela a tlačila se do útoku. Na chvilku uzmul puk kapitán Robert Reichel a od mantinelu nenápadně vystřelil. Puk propadl gólmanovi Theodorovi od betonů do branky a Reichel vybuchl radostí. Byl to jeho první gól na šampionátu a přišel opravdu v pravou chvíli - zajistil obhájcům titulu znovu finále.

Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.