Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Havířově pěnila krev a Dopita se pral s hlídačem

5 1999
H a v í ř o v - Těsné krytí na hranici únosnosti nevydržel vsetínský kapitán Jiří Dopita, hokejový reprezentant, v nedělním extraligovém souboji v Havířově. Od přiděleného osobního hlídače Marcela Hanzala schytal dost ran, až se neudržel a do protivníka se pustil. "Pokud někdo chce hrát tímhle způsobem, ať se na to radši vykašle," vzkázal Dopita, s jehož hrou oslabený Vsetín nyní stojí a padá.

Zasloužil se málem o polovinu branek týmu. V Havířově nicméně posbíral všechny vyšší tresty: pětiminutový, desetiminutový i do konce zápasu. "Mám hokej rád a nenechám se jen tak vytočit, ale tohle už přejít nešlo."

Slovenský útočník Hanzal ve službách Havířova se od obávaného soupeře nehnul na krok. Bruslil s ním, neváhal jej ostře narazit na mantinel. "Snažil jsem se mu znepříjemnit život, avšak nic hrubého či špinavého jsem neprovedl," tvrdil. "Připadá mi naopak jako hanba, že mě pak Dopita napadl zezadu. Rukavicí mě chytil za obličej. Já bych se mu býval postavil jako chlap... Nikomu nic nevyčítám, jen rozhodčí to neměl dopustit."

"Udělal na mě snad třicet faulů," hněval se Dopita. "Hákoval, píchal, sekal, vzal mě hokejkou přes lýtka. Ubohost. Měl za úkol mě vyvést z míry."

"Pískám devatenáct let, ovšem takhle nepříjemné střežení jsem ještě neviděl," potvrdil hlavní sudí Oldřich Brada. V zámoří by nejspíš na ochranu provokované a otloukané hvězdy vystoupil rváč - specialista. Poněvadž se v extralize role bitkaře neuchytila, musel si Dopita své záležitosti vyřídit sám. Havířov na konfliktu vlastně vydělal. Ztratil "pěšáka", obhájce titulu za stavu 1:1 ve třetí třetině přišel o klíčovou osobnost. Přesto vítězství 3:1 vydřel Vsetín. Rozhodl neznámý mládenec Vozdecký.

Při vypjatém střetnutí nováčka s mistrem vůbec pěnila krev. Rojily se sprosté nadávky. Rozlícený Dopita se při odchodu do kabiny slovně pustil do havířovského trenéra Richarda Fardy, co to své hráče učí.

Mistr světa z roku 1972, muž s dobrou pověstí, se pak na tiskové konferenci ohradil. "Hanzalovi jsem dal za úkol, aby Dopitu těsně bránil. V životě bych mu ale neřekl: sekni ho, uřízni mu hlavu!"

Ani vedoucí havířovského mužstva Karel Kelner nepřipustil, že kdosi Hanzala naváděl k neférovému jednání. "Vyplynulo to prostě ze hry. Přece by si na nejsilnějšího chlapa v lize netroufl kluk o patnáct centimetrů menší a o dvacet kilo lehčí," tvrdil.

Podobně jako Hanzala kritizoval Dopita také rozhodčího. "Všechno to byla jeho vina, já bych mu dal distanc na dvacet zápasů. Doufám, že si komise v Praze prohlídne záznam!"

Oldřich Brada situaci viděl jinak. "Dvě třetiny hrál Hanzal ještě relativně čistou osobku. Některé ostřejší zákroky Dopita oplácel, bylo to vzájemné, pouštěl jsem to. Je to sice slavný reprezentant, ale to neznamená, že se mu může tolerovat všechno. Když jsem předtím vyloučil Bělohlava, vysvětlil jsem Dopitovi coby kapitánovi, proč. Jenže on mě ani pak nenechal být, nebylo kam ujet, přede mnou stál už jen mantinel. Desetiminutový osobní trest dostat musel."

Autor:
Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze