Gary Bettman, šéf NHL

Gary Bettman, šéf NHL | foto: Reuters

V NHL se blíží boj o miliardy. Zámořskému hokeji hrozí nová výluka

  • 39
Útočník Crosby dal tři góly za Petrohrad a předstihl v tabulce střelců KHL Ovečkina z Dynama. Brankář Vokoun vychytal už třetí nulu za Davos. Tak mohou za dva roky vypadat zpravodajské titulky z hokejového světa. No vážně. 15. září 2012 skončí platnost kolektivní smlouvy mezi NHL a hráčskými odbory NHLPA.

Je to pro řadu fanoušků, hráčů i majitelů klubů v zámoří zlověstné datum. Snadno se může stát, že se jednání o nových pořádcích v lize (CBA – Collective Bargaining Agreement) výrazně protáhnou a NHL začne v sezoně 2012/13 se zpožděním, případně nezačne vůbec.

Stejně jako před 6 lety, kdy hrál Jágr za Kladno, Chára za Färjestad a Lecavalier za Kazaň.

"Neočekávám tento vývoj a doufám, že soutěž normálně začne," prohlásil o víkendu Donald Fehr, nově zvolený boss NHLPA. To on, sportovní odborářská kapacita, má hráče vést v boji s vlastníky. Skutečně to bude boj, protože na stole leží příjmy NHL, jež se ročně blíží třem miliardám dolarů (zhruba 57 miliard korun).

Soumrak nad NHL

Výluka na obzoru?
Komisař NHL Gary Bettman (na snímku) povede soutěž do dalšího boje o novou kolektivní smlouvu (CBA). Jak to bylo dříve?
Sezona 1994/95 začala po dlouhých sporech až v lednu.
Ročník 2004/05 byl dokonce zrušen celý, včetně finále Stanley Cupu.
Současná CBA, kterou řada majitelů klubů NHL považuje za nevýhodnou, vyprší 15. září 2012, proto je sezona 2012/13 v ohrožení.
Hráči si o víkendu najali slavného sportovního právníka Donalda Fehra, aby je vedl v tuhém jednání s NHL. Ten svou strategii popsal následovně: "Doufáte v nejlepší možný výsledek. Děláte, co můžete. Berete zastavení NHL jako krajní variantu. A připravíte se na nejhorší." To nejhorší = výluka. Nebo stávka.

Právě Fehr a ligový komisař Gary Bettman povedou vyjednávací týmy, které rozhodnou o desítkách zásadních záležitostí včetně účasti hvězd NHL na olympiádě v Soči. "Fehr má obrovské zkušenosti, lepšího člověka jsme si nemohli vybrat," řekl Patrik Eliáš, útočník New Jersey Devils.

Fehr, dvaašedesátiletý právník z Kansasu, proslul jako nekompromisní "jestřáb", jenž skoro 26 let pracoval ve vedení baseballových odborů. Soutěž Major League Baseball byla za jeho vlády třikrát přerušena, v roce 1994 se dokonce nehrála ani Světová série (finále ligy).

Z toho by se dalo usuzovat, že se NHL dost možná bude muset smířit s další výlukou (vyhlášenou majiteli) nebo stávkou (vyhlášenou hokejisty). Leccos tomu nasvědčuje. Řada klubů uzavírá kontrakty s většinou hráčů pouze do léta 2012. Počítají s tím, že se pak stejně změní pořádky a že není třeba dělat zbytečnou práci. Mnozí hokejisté si už nyní ukládají peníze stranou, aby je případné zastavení NHL nezaskočilo.

"Nejhorší chybu udělá ten, kdo nebude připravený," řekl bek Robyn Regehr z Calgary v rozhovoru pro magazín The Hockey News. "A nejde jen o finance. Musíme být připraveni i psychicky a sbírat informace. Jinak by toho druhá strana využila ve svůj prospěch."

Při minulé bitvě o kolektivní smlouvu, jež se táhla od léta 2004, se hlavním tématem staly platové stropy (omezení částky, kterou každý tým může za rok vydat hráčům na mzdách). NHL je prosazovala, aby omezila bezuzdné utrácení nejbohatších klubů – NY Rangers, Philadelphia či Toronto – a zajistila tak co největší vyrovnanost soutěže.

Hráči se původně stavěli kategoricky proti stropům a prohlašovali je za komunistický nástroj. Po dlouhém vyjednávání, jež zabralo celou sezonu, na ně přistoupili. Přitom si však vydobyli vítězství v jiných oblastech.

A následující ročníky ukázaly, že v přetlačované s majiteli vlastně vyhráli. Jejich gáže sice dočasně klesly, ale po výluce zase rychle šplhaly vzhůru. Když pak podle jednoho ustanovení v dohodě mohli nedávno CBA vypovědět, nechali ji plynout, protože jim vyhovovala.

Určitě jim pomohly i hospodářské výsledky NHL, jejíž zisky navzdory světové ekonomické krizi stoupají. Platový strop za šest let vystoupal ze 39 milionů dolarů na aktuálních 59,4 milionu. Současně s horní hranicí zavedla NHL i dolní mez – platové dno, tedy částku, kterou musí ročně vysázet mužstvu i ty nejchudší kluby. Nyní je to 43,4 milionu dolarů, což je pro Nashville a další skromnější členy NHL až příliš.

CBA si nepředstavujte jako obyčejnou smlouvu s několika listy papíru. Je to pořádně obsáhlá kniha, v níž se do podrobností upravuje chod NHL. Novými "hity" pro jednací ročník 2012/13 budou zřejmě garantované smlouvy, jež se používají ve fotbalové NFL. A rádi by je zavedli i šéfové NHL.

"Podepíšete s hráčem pětiletý kontrakt a po prvním roce mu klidně řeknete, že ho nechcete, a hráč odchází bez jakékoliv náhrady. A když se pak kluk s negarantovanou smlouvou zraní, nedostává žádné peníze," popsal deníku Sport útočník Milan Hejduk z Colorada. "Na to za žádnou cenu nesmíme přistoupit!" prohlašuje Eliáš.

A to je jen jeden bod sváru mezi NHL a NHLPA. A co olympiáda v Soči? Televizní práva? Dělení zisku? Nad NHL se pomalu smráká.
A evropské ligy se znovu mohou těšit na příval hvězd.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.