Tanner Kero z Chicaga překonává brankáře Marca-Andreho Fleuryho z Pittsburghu.

Tanner Kero z Chicaga překonává brankáře Marca-Andreho Fleuryho z Pittsburghu. | foto: AP

V souboji posledních vítězů Stanley Cupu Chicago porazilo Pittsburgh

• 12
Ve čtyřech středečních zápasech hokejové NHL se v akci představili jen dva Češi. Útočníci Michael Frolík z Calgary a Radim Vrbata z Arizony nebodovali a nezabránili tak domácím prohrám svých barev. Zajímavou konfrontaci nabídl souboj posledních dvou vítězů Stanley Cupu, z níž vyšli vítězně nad Pittsburghem rovněž hosté z Chicaga.

Pittsburgh, v závěru základní části sužovaný širokou marodkou zahrnující i hvězdy formátu Jevgenije Malkina či Krise Letanga, je se 103 body třetím celkem tabulky silné Metropolitní divize a dle bodového součtu i třetím nejlepším týmem celé Východní konference.

Češi v NHL:

1. David Pastrňák (BOS) 69z. - 65b. (32+33)

2. Jakub Voráček (PHI) 76z. - 57b. (19+38)

3. Radim Vrbata (ARI) 77z. - 53b. (18+35)

4. David Krejčí (BOS) 76z. - 51b. (22+29)

5. Ondřej Palát (TBL) 68z.- 44b. (16+28)

6. Michael Frolík (CGY) 77z. - 43b. (16+27)

7. Jaromír Jágr (FLA) 76z. - 42b. (15+27)

8. Martin Hanzal (MIN) 65z. - 35b. (18+17)

9. Radek Faksa (DAL) 74z. - 31b. (11+20)

10. Tomáš Plekanec (MTL) 73z. - 25b.(8+17)

Ve středu Penguins s kapitánem Sidneym Crosbym přivítali na svém ledě lídra Západu Chicago, které využilo oslabení soupeře a z Pittsburghu si odvezlo dva body po řádné hrací době poprvé za posledních 20 let. Výsledek 5:1 pro Blackhawks byl již 24. venkovní výhrou sezony, čímž si navíc vyrovnali klubový rekord.

O všem podstatném rozhodla už zahajovací třetina, kterou hosté ovládli čtyřmi góly. Brankáře Marc-Andre Fleuryho postupně překonali Artěmij Panarin, Richard Pánik, Marcus Kruger a Marián Hossa. Další změna skóre se konala až na startu třetího dějství, kdy zvýšil na hrozivý rozdíl pěti branek Tanner Kero. Penguins vstřelili alespoň čestnou branku v 45. minutě, kdy o čisté konto připravil Corey Crawforda útočník Bryan Rust.

Čeští obránci vítězů, Michal Rozsíval a Michal Kempný, zůstali opět jen mezi náhradníky. Patrick Kane si připsal dvě asistence a zlepšil se na 84 bodů, díky čemuž odsunul domácího Crosbyho s 82 body na třetí příčku kanadského bodování. Lídrem zůstává edmontonský Connor McDavid s 89 zápisy.

Hokejisté Los Angeles si udrželi alespoň minimální naději na posun na poslední postupovou pozici Západní konference středeční venkovní výhrou 4:1 v Calgary. Kings tak aktuálně disponují 79 body a na držitele poslední divoké karty - Nashville - ztrácí šest startů před koncem základní části rovných deset bodů.

Otevírací třetina nabídla kromě branky na každé straně i dva pěstní souboje, které se nesly v duchu odvety za předchozí konfrontaci z 19. března. Domácí produktivní nováček Matthew Tkachuk v ní loktem do obličeje zasáhl kanadského obránce Kings Drew Doughtyho, za což byl ligou suspondován na dva zápasy.

Právě Tkachuk se tak porval s mstitelem Braydenem McNabbem a následně i Deryk Engelland s veteránem vracejícím se do známého prostředí Jaromem Iginlou. Zkušený forvard ve druhé třetině navíc svou 13. brankou sezony strhl vedení na stranu LA (zaznamenal svou 100. vítěznou trefu kariéry), což ve třetí dvacetiminutovce ještě potvrdili Anže Kopitar a Jeff Carter.

Jediný Čech na ledě, domácí útočník Michael Frolík (17:57, -1, 2 střely), se do statistik nezapsal.

Hokejisté Washingtonu si splnili povinnost, když z pozice ligového lídra dobyli led posledního týmu tabulky a udělali další krůček k zisku Prezidentovy trofeje. Nad Coloradem uspěli po výsledku 5:3. Den po vítězné přestřelce 5:4 z prodloužení nad Minnesotou, proti níž zazářil čtyřmi body (3+1), se kapitán Capitals Alex Ovečkin neprosadil a zůstal tak na 1 032 zápisech vyrovnaný v pořadí bodování Rusů v historii NHL s Alexanderem Mogilným. Lídr dané minitabulky je Sergej Fjodorov s 1 179 body. Proti Avalanche se Washington v ofenzivě mohl spolehnout především na útočníky Jevgenije Kuzněcova a Marcuse Johanssona (oba 1+1).

Také ve čtvrtém středečním duelu mezi Arizonou a St. Louis slavili dva body hosté. Blues uspěli 3:1 a zlepšili si součet na 90 bodů, díky čemuž na třetí příčce Centrální divize nahradili Nashville. Ten naopak s 89 body spadl na post s poslední divokou kartou v Západní konferenci. Góly vítězů, hrajících opět bez zraněného Dmitrije Jaškina, obstarali Patrik Berglund, Vladimir Tarasenko a David Perron. Za Arizonu ve třetí třetině alespoň zmírňoval stav Alex Goligoski. Český útočník Radim Vrbata (14:17, -2, 3 střely) se tentokrát neprosadil a obránce Zbyněk Michálek zůstal mezi náhradníky.

Výsledky NHL

Pittsburgh - Chicago 1:5 (0:4, 0:0, 1:1)
46. Rust - 4. Panarin, 15. Pánik, 20. Krüger, 20. Hossa, 44. Kero. Střely na branku: 32:36. Diváci: 18 567. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Kero, 3. P. Kane (všichni Chicago).

Calgary - Los Angeles 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
4. Hamilton - 13. Lewis, 40. Iginla, 47. Kopitar, 53. Carter. Střely na branku: 26:33. Diváci: 19 005. Hvězdy zápasu: 1. Iginla, 2. Kopitar, 3. Muzzin (všichni Los Angeles).

Colorado - Washington 3:5 (1:2, 1:2, 1:1)
12. Rantanen, 34. Nieto, 45. MacKinnon - 4. Carlson, 12. Beagle, 25. Johansson, 32. Kuzněcov, 59. Eller. Střely na branku: 35:35. Diváci: 13 820. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov (Washington), 2. MacKinnon (Colorado), 3. Johansson (Washington).

Arizona - St. Louis 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
55. Goligoski - 10. Berglund, 23. Tarasenko, 60. Perron. Střely na branku: 23:43. Diváci: 11.377. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Hutton (oba St. Louis), 3. Domingue (Arizona).