Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vary zaplatí za kritiku sudích padesát tisíc

7 2004
Velká Bíteš - Kritizovat rozhodčí v hokejové extralize se nevyplácí. Za ostré výroky na adresu výkonu sudího Vengláře zaplatí Karlovy Vary pokutu 50.000 korun. Klubu byla udělena na mimořádné valné hromadě Asociace profesionálních klubů za 'poškození dobrého jména a zájmů extraligy.' Karlovy Vary trest přijaly.

Západočeský klub zaplatí za slova generálního manažera Miroslava Vaňka, který se po nedělním utkání s Pardubicemi vyjádřil ve smyslu, že sudí nadržují bohatým a silným klubům.

"Výtky některých funkcionářů a hráčů, kteří v médiích zpochybnili regulérnost a důvěryhodnost soutěže, jsou naprosto neopodstatněné," uvádí se v oficiálním komuniké, které předal ČTK šéf soutěže Stanislav Šulc.

Zástupci klubů vzali zároveň na vědomí Vaňkovo vyjádření, že nechtěl jméno soutěže poškodit. "Výsledek jednání respektujeme, protože se na něm usnesla většina klubů. Máme demokracii, takže nám nic jiného nezbývá. Některé naše výroky mohly přinést extralize negativní důsledky, což jsme nechtěli," řekl karlovarský generální manažer novinářům po jednání ve Velké Bíteši.

Na čem se mimořádná valná hromada APK usnesla:

 • APK shlédla videozáznam z utkání Karlovy Vary – Pardubice a konstatovala, že se rozhodčí Venglář žádné chyby nedopustil
   
 • APK odmítla vyjádření Karlových Varů, že rozhodčí nadržují bohatým a silným klubům
   
 • APK potrestala karlovarský klub pokutou 50.000 za poškození dobrého jména a zájmů extraligy
   
 • APK přijala vyjádření Karlových Varů, že nechtěli poškodit jméno soutěže
 • Přiznal ale, že své dřívější stanovisko 'změkčil'. "Konkrétní výkon rozhodčího a případný jeho postih či nepostih se ale bude projednávat na příští valné hromadě, protože jinak bychom tady byli do večera," uvedl Vaněk.
   
  Ve zprávě ze zasedání se ale uvádí, že videozáznam z nedělního zápasu, který Energie prohrála 1:3. neprokázal, že chyby rozhodčího Vengláře byly zásadní a ovlivnily výsledek utkání. Vrcholný orgán soutěže nepřesvědčil o karlovarské pravdě ani sestřih, který klub připravil a ostatním promítl.  

  "My si ale myslíme, že chyby byly závažné, a chceme, aby pan Venglář byl potrestán," trval na svém karlovarský generální manažer, jenž prý v momentě, kdy kritizoval sudí, zastupoval názor celého klubu.

  Podle svých slov navíc i přes dnešní pokutu hrozí, že se obdobně vyjádří i v budoucnosti, pokud bude mít pocit, že sudí Karlovým Varům škodí. "Jsem impulzivní člověk a nemám rád nespravedlnost. Považoval jsem za nutné ukázat na některé věci, které nám zvedají adrenalin v krvi. Dnes jsme si je vyříkali a myslím si, že to bylo ku prospěchu věci," řekl Vaněk.

  S obdobným úmyslem se před rokem pustil do ostré kritiky hlavního sudího Milana Mináře tehdejší trenér libereckých hokejistů Josef Jandač. Podle ředitele extraligy Šulce se ovšem nynější kormidelník prvoligových Českých Budějovic svými výroky dopustil poškození dobrého jména soutěže a vyměřil libereckému klubu rovněž pokutu ve výši padesát tisíc korun.

  S výsledkem dnešního jednání byl spokojen i pardubický generální manažer Zbyněk Kusý. Toho se dotklo, že karlovarská kritika rozhodčích byla spojována se jménem pardubického klubu. "Na základě komuniké se Karlovy Vary omluvily nám i extralize. S tím problém nemáme," řekl Kusý.

  Pardubický manažer dnes vyjádřil politování i nad svým výrokem, který ve středu otiskla MF Dnes. "Vyhráli jsme zaslouženě. Od pana Vaňka je to sprosté plivnutí. Mám sto chutí mu dát pár facek. Záležitost jsme předali právníkům, možná budeme žádat náhradu za poškození jména klubu," hrozil východočeský funkcionář.

  Dnes připustil, že jeho reakce byla poněkud neadekvátní. "Bylo to z mé strany trochu unáhlené. Na druhou stranu situace, která nastala, byla pro celý lední hokej nebezpečná," řekl Kusý na vysvětlenou.

  Autoři: ,
  Tabulka ligy

  Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
  1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
  2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
  3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
  4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
  5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
  6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
  7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
  8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
  9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
  10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
  11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
  12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
  13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
  14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze