Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Kouč Růžička objasňuje úspěšná oslabení reprezentace na MS

Vladimír Růžička maluje na tabuli svou taktiku na oslabení | foto: iDNES.cz

11 2010
Snad kromě penalt a bezchybné defenzivy ve finále s Ruskem neexistovala na mistrovství světa herní činnost, která by českým hokejistům šla lépe než oslabení. V početní nevýhodě dostali jen dva góly za celý turnaj, zato dali čtyři, o pouhé tři méně než vstřelili v přesilovkách! Kouč Vladimír Růžička ukazuje, jakým systémem reprezentanti oslabení hráli.
Exkluzivně Vstoupit do diskuse

Oslabení 4 na 5

Při turnaji tak vyspělých týmů, jako jsou reprezentace na světovém šampionátu, je pro úspěch v oslabení důležité přečíst hru soupeře v přesilovce. Trenér Vladimír Růžička to předvádí na příkladu zápasu s Finy. "Viděli jsme, jak Nummelin zakládá jejich akce. Umí prostrčit puk do jízdy tak, že se pak útočník těžko chytá," maloval Růžička, který tak musel upravit bránění středního pásma ve čtyřech.

Pak nastínil svou filozofii při oslabení v obranném pásmu. "Tři hráči by měli být v předbrankovém prostoru, ale ne pasivně. Musí vyrážet na soupeře podle toho, kde je puk. A tam zabrzdit, ne vyjíždět oblouky, jak jsme to dělávali," uvedl kouč.

Podívejte se sami na Růžičkův výklad:

Oslabení 3 na 5

"Když jsem viděl těch jejich šest nebo pět na tři, byl jsem rád, že jsem byl zraněný," prohlásil v žertu Jaromír Jágr po finále s hvězdami nabitým Ruskem. Češi se v posledních minutách dlouho srdnatě bránili soupeřově palebné síle ve dvojnásobné nevýhodě, chvílemi dokonce ve třech proti šesti!

Kouč národního týmu Vladimír Růžička ukazuje, proč dává do podobných situací na rozdíl od většiny trenérů na led dva útočníky a jen jediného obránce.

"Útočníci v sobě spíš mají to, že vyrážejí trochu dopředu. A navíc když někde vypadne puk, jsou útočníci schopní jít do rychlého protiútoku. Protože pět na tři většinou každý trochu podceňuje," upozornil Růžička.

I v závěru finálového dramatu nasadil český kouč proti Malkinovi, Kovalčukovi, Dacjukovi a Ovečkinovi s Gončarovem jen dva útočníky: Klepiše s Novotným. A vyplatilo se. Dacjuk sice v sérii vražedných dvojnásobných přesilovek jednou skóroval, ale na vyrovnání už bylo pozdě...

Seriál: Rozbor taktiky zlatých hokejistů s Vladimírem Růžičkou

1. díl: Přesilovky a hra bez brankáře
2. díl: Pronikání do pásma a buly
3. díl: Oslabení

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze