Stěžejní byla kontaktní branka, líčil vítkovický Svoboda demolici

Šlamastika před pardubickým brankářem Robertem Kristianem. Na příležitost číhá Tomáš Svoboda. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

5 2015
Na demolici Pardubic 8:2 v prvním zápase předkola play-off se vítkovický útočník Tomáš Svoboda podílel dvěma brankami. „Tyhle vyhrocené zápasy play-off mám strašně rád, kdy jde o všechno. Moc jsem se těšil, až to začne,“ přiznal Svoboda.

Ale úvod utkání vám nevyšel. Brzy jste prohrávali 0:2.
Nebyli jsme uvolnění, bylo to takové křečovité. Chtěli jsme rozvážet puky z našeho pásma, zbytečně jsme tam dělali chyby. Z toho pramenily jejich šance. Dostali se do tempa a po prvních patnácti minutách byly u nich v pásmu na ledě dvě čáry, kdežto u nás byl led rozježděný. Řekli jsme si, že to musíme změnit a hrát naprosto jednoduše, nebýt z ničeho vybláznění. Už můžeme jít jen nahoru, není kam padat. A končit by byla strašná škoda, proto jsme do druhé třetiny nastoupili tak, jak jsme nastoupili.

Pomohlo vám, že jste v první části ubránili za stavu 0:2 čtyřminutové oslabení?
To je vždycky v takových zápasech. Oni ten gól nedali, naopak my jsme do konce třetiny dali kontaktní gól. To byla obrovská vzpruha. Byl to stěžejní moment utkání. Do kabin jsme šli za stavu 1:2, pár věcí jsme si vyříkali. Spadlo to z nás, šli jsme do toho s čistou hlavou. A podařilo se nám vstřelit ve druhé třetině pět gólů.

Vy jste dal dva. Proti Pardubicím se vám obvykle daří. Čím to?
V ničem to nehledám, jsem rád, že to tam padá, jak mně, tak klukům. Dali jsme osm gólů. Ale musíme si na rovinu říct, že je jedno, jestli to bylo 8:2, nebo 1:0. I do druhého zápasu musíme jít s čistou hlavou.

Co od čtvrtečního druhého střetnutí očekáváte?
Pardubice tu chtějí uhrát jeden zápas, takže to bude o hodně těžší než ten první. Utkání jdou rychle po sobě, týmy už vědí, co na sebe hrát, o to je těžší soupeře něčím překvapit. Čekám urputný zápas, který bude pro nás mnohem náročnější.

1. Liberec 27 16 2 4 5 73:45 56
2. Třinec 27 13 5 6 3 93:54 55
3. Litvínov 28 12 8 0 8 70:66 52
4. Kometa 27 14 2 5 6 102:71 51
5. Hr. Králové 29 11 4 6 8 81:72 47
6. Sparta 26 13 1 5 7 82:66 46
7. Chomutov 27 8 8 2 9 85:85 42
8. Vítkovice 27 9 5 1 12 57:62 38