Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vsetínská akciovka byla vyloučena ze svazu

14 2001
Praha - Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje na svém dnešním zasedání podpořil návrh arbitrážní komise a vyloučil klub HC Slovnaft Vsetín a.s., zaregistrovaný 7. srpna letošního roku pod číslem 81005, ze svých řad. Hokejový tým v současnosti hraje extraligu pod vedením občanského sdružení a po odchodu řady opor se drží na osmém místě tabulky. Podle právního zástupce svazu Prokopa Beneše je vyloučení v souladu se stanovami.

Akciovka chystá podat žalobu
"Rozhodnutí je v intencích stanov. Akciová společnost nerespektovala výrok arbitrážní komise a navíc naplnila i další bod, podle něhož zaniká nárok na členství, tím, že neprovozuje činnost," vysvětlil Prokop, který se osobně dnešního jednání výkonného výboru nezúčastnil. Arbitrážní komise navrhla svazu 2. listopadu kvůli nerespektování stanov vyloučit akciovou společnost.

Druhá strana ve sporu o vládu ve vsetínském hokeji je podle právníka Jaromíra Henyše mladšího připravena okamžitě podniknout další kroky včetně soudní žaloby. "Obrátíme se na soud, aby uvedl stanovy do souladu se zákonem. Domníváme se totiž, že se ze strany svazu jedná o zjevnou diskriminaci jednoho ze svých členů, protože v tomto případě by jimi nemohly být ani ostatní kluby," pravil Henyš.

Arbitrážní komise ČSLH rozhodla 23. srpna o tom, že licence pro letošní ročník extraligy náleží vsetínskému občanskému sdružení, zastupovanému Oldřichem Šteflem. Protože v hokejovém hnutí není proti stanovisku komise odvolání, obrátili se zástupci akciové společnosti HC Slovnaft Vsetín na obvodní soud pro Prahu 7 se žalobou proti tomuto rozhodnutí a současně předložili i návrh na zřízení předběžného opatření, na jehož základě měla být občanskému sdružení Vsetín zakázána účast v nejvyšší hokejové soutěži.

Splňují podmínky všechny kluby?
Podle kuloárních informací existuje podezření, že podmínky členství ve svazu nesplňují ani některé další kluby a po právní stránce údajně vyhovují požadavkům pro start v extralize pouze Havířov a právě HC Vsetín a.s. "Akciová společnost v podstatě jen provozovala extraligu pro občanské sdružení," tvrdí Beneš.

Při eventualitě, že v minulosti při přeměnách mužstev z obchodních společností na akciovky nebo společnosti s ručením omezeným nebyly nové subjekty na svazu řádně zaregistrovány a neměly tudíž oprávněnost startovat, by byla zpochybněna sama regulérnost extraligy. Podle některých spekulací může být tváří v  tvář paragrafům nejistá dokonce oprávněnost existence
předsednictva svazu i arbitrážní komise.

"Pokud by totiž bylo její rozhodnutí správné a prokázalo by se, že ani další kluby nebyly členy svazu, pak by se ad absurdum musely zrušit všechny dosavadní ročníky. A třeba týmy, které z extraligy sestoupily, by se vcelku pochopitelně mohly proti tomu ohradit. Arbitráž svým rozhodnutím vlastně sama způsobila neregulérnost soutěže," vysvětlil už před časem svůj pohled Henyš.

Zástupce občanského sdružení Štefl byl v uplynulých sezonách sportovním ředitelem klubu šestinásobného mistra, ale na konci června jej ředitelka akciovky Michaela Bočková, která zastupuje policií zadrženého majitele klubu Romana Zubíka, z funkce odvolala. Před sezónou Zubík údajně zvažoval nabídky o odkupu licence z Rosic a Poruby, dnes však již exekutoři sepisují majetek jeho společnosti.

Klub pod Šteflovým vedením ve městě zůstal. Zmítá se ale ve finančních potížích, stále marně hledá generálního sponzora a hráčům a trenérům dluží na výplatách statisícové částky.

Autor:
Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

Najdete na iDNES.czmobilní verze