Fair play: olomoucký hokejista Vyrůbalík odmítl dvojnásobnou přesilovku

Martin Vyrůbalík (vlevo) v utkání s Hradcem Králové. | foto: MF DNES

27 2016
Olomoučtí hokejisté hráli ve 24. minutě přesilovou hru, když po souboji trojice hráčů padá jeden z nich na led a ruka hlavního sudího zamíří ke stropu haly. Na trestnou lavici měl zamířit liberecký Jan Stránský, tribuny už se těšily na dvojnásobnou početní výhodu, v přerušené hře ale Martin Vyrůbalík přijel za rozhodčími a řekl jim, že o faul nešlo.

„To jsou gesta, která hýbou českým hokejem. Klobouk dolů, že v tak vypjatém zápase se ukázalo mužstvo Olomouce tak férovým způsobem,“ ocenil trenér Liberce Filip Pešán.

Vyrůbalík svého přiznání nelitoval ani po porážce 0:2, která navíc jeho týmu uškodila v boji o místo v první šestce. „Nebylo by to fér,“ vysvětlil 35letý obránce.

Jak jste celou situaci viděl?
Normální věc. Hned jsem věděl, že to faul nebyl a byla to moje hokejka, o kterou náš hráč přepadl. Nepřemýšlel jsem ani chvilku, počkal jsem na přerušení a sudímu jsem to řekl.

Nelitujete zpětně přiznání?
Ne. Sice jsme mohli mít přesilovku pět na tři, ale to se musíte rozhodnout hned, a ne nad tím spekulovat. Už v první třetině tam byl sporný faul Liberce a myslím, že by to nebylo moc fér.

Zareagoval na vaše gesto někdo ze soupeřů?
Kluci říkali klobouk dolů nebo něco v tom smyslu.

A trenér Venera?
Ptal se mě na to, ale já jsem říkal, že to byla moje hokejka a on mi řekl, že to je v pohodě. Nikdo mi nenadával. Nebylo by to fér.

Zápas jste ztratili po dvou gólech při vlastní přesilovce. Ukázal Liberec svou třídu?
V první části nás přehrávali, tam jsme nestíhali. Ve druhé třetině se to vyrovnalo, měli jsme velké šance, jeli jsme tam i sami na gólmana. Mohlo to tam padnout i ve třetí části. Ale bez gólu nevyhrajeme.

Citelná ztráta v boji o šestku?
Mrzí to, zvlášť když jsem se dozvěděl výsledky našich soupeřů. Bude to boj až do konce.

Cítíte se pod tlakem, jak na vás Zlín s Chomutovem dotírají?
Nestresuje nás to. Chceme to uhrát, měli jsme teď vidinu i první čtyřky, ale nesmíme mít velké oči, šestka nám stačí. Věděli jsme, co nás čeká za soupeře a proč je Liberec tam, kde je. Při troše štěstí plichta mohla být.

1. Liberec 27 16 2 4 5 73:45 56
2. Třinec 27 13 5 6 3 93:54 55
3. Litvínov 28 12 8 0 8 70:66 52
4. Kometa 27 14 2 5 6 102:71 51
5. Hr. Králové 29 11 4 6 8 81:72 47
6. Sparta 26 13 1 5 7 82:66 46
7. Chomutov 27 8 8 2 9 85:85 42
8. Vítkovice 27 9 5 1 12 57:62 38