Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Winnipeg bouřlivě slaví návrat NHL. Nadšený je i kanadský premiér

MÁME NHL. Fanoušci Winnipegu oslavují návrat slavné hokejové soutěže do města. | foto: AP

1 2011
Troubící auta, pouliční hokejbal, euforičtí fandové v dresech, a dokonce i nadšený komentář kanadského premiéra. Winnipeg bouřlivě oslavil návrat velkého hokeje do města. NHL se tu bude znovu hrát po 15 letech.

Vedení nejslavnější ligy světa oznámilo rozhodnutí o přesunu klubu Atlanta Thrashers do Winnipegu v dopoledních hodinách. Většina lidí byla v práci, tisíce fandů přesto sledovaly přenos z tiskové konference na plátnech v centru města.

Nový klub v číslech

170 000 000 dolarů stál prodej klubu
60 000 000 dolarů stál poplatek NHL za přesun do jiného města
762 600 obyvatel má Winnipeg (půjde o nejmenší trh ze 30 klubů NHL)
15 000 míst má hala MTS Centre, v níž bude nový tým hrát
13 000 je odhadovaný počet permanentkářů na celou sezonu
39 - 129 dolarů budou stát lístky na jeden zápas

Oslavy pak s účastí dalších a dalších fandů pokračovaly až do nočních hodin. Hokejoví příznivci si navlékli kromě dresů brankářské masky, paruky nebo rukavice, mnozí si přinesli hokejky a "střihli" si pouliční hokejbal.

"Vzpomínky na legendární Jets s hráči jako Bobby Hull, Dale Hawerchuck a Teemu Selänne jsou v duších Kanaďanů stále čerstvé," prohlásil premiér Stephen Harper.

Sám je velkým hokejovým fanouškem a je šťastný, že v zemi přivítá sedmý klub NHL. "Vím, že nový tým ve Winnipegu bude inspirovat mnoho dětí, aby nazuly brusle a navázaly na naši skvělou hokejovou tradici."

Lidé v sedmisettisícovém městě uprostřed nekonečné prérie nyní vedle oslav přemýšlejí o tom, jak se bude jejich klub jmenovat. Většina by byla pro původní název Jets, ale tým dost možná dostane nový název podle provincie Manitoba.

Podívejte se, jak lidé ve Winnipegu oslavili zprávu o návratu NHL:


NHL se do Winnipegu vrací po 15 letech. V roce 1996 se Jets přestěhovali do Arizony jako Phoenix Coyotes. Jenže od té doby se mnohé změnilo, pokles americké ekonomiky a pád dolaru vůči kanadskému nastartoval spolu s nevalným zájmem o hokej v subtropických oblastech myšlenky na návrat na sever. Vedle Winnipegu se mluví i o Hamiltonu a Québeku.

Otazníky

  • Jak se bude nový klub jmenovat?
  • Jak se současný tým Thrashers zabydlí v Kanadě?
  • Jak a kdy se přeskupí jednotlivé divize?

"Nynější faktory jako platový strop, dorovnávací fond a televizní práva umožňují Winnipegu nejen hrát NHL, ale být v ní dobrým týmem," upozornila hokejová legenda Wayne Gretzky.

Vedení NHL si nyní bude lámat hlavu, jak přeskupit jednotlivé týmy v divizích. Atlanta totiž hrála ve Východní konferenci, kdežto Winnipeg patří geograficky do té západní.

Podle kanadských médií zůstane Winnipeg zatím v Jihovýchodní divizi s Floridou, Tampou, Carolinou a Washingtonem. A k přeskupení dojde až za rok.

O přesun na východ už se přihlásil Detroit, jejž láká možnost atraktivních soubojů s historickým rivalem z Toronta nebo s týmy jako Montreal a New York Rangers. Potřeba udržet pátý celek v divizi místo Atlanty by však nahrávala spíš posunutí nashvillských Predators.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze