Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odešla tichá legenda. Danda se udržoval v kondici i po osmdesátce

Bývalý hokejový reprezentant a později trenér Bronislav Danda. | foto: ČTK

6 2016
Hokejová Kometa se zahalila do smutku. Ve věku 85 let zemřel poslední prosincový den po delší nemoci jeden z nejlepších hráčů brněnské historie, Bronislav Danda.

Zprávu v úterý přinesla ČTK, kterou informoval jeho někdejší spoluhráč Jaromír Meixner. „Byl to vynikající hokejista. Udělal dva tři kroky a byl pryč. Přitom to byl strašný kliďas, dobrý a spolehlivý kluk,“ zavzpomínal na dlouholetého spoluhráče i brněnský brankář Vladimír Nadrchal.

Bývalý československý reprezentant byl jedním ze šesti hokejistů, kteří s Brnem získali všech jedenáct mistrovských titulů. Ačkoli legendární Danda patřil mezi nejlepší útočníky brněnské historie, publicitu nikdy nevyhledával.

„I v kabině se málo zapojoval do diskusí, spíš vyčkával. Přitom to byl velice společenský chlap. Měl takový notýsek, ve kterém měl nepřeberné množství vtipů, a když se do toho dal, strašně dlouho nás bavil,“ popsal Nadrchal.

Danda, jenž se narodil v Hradci Králové, patřil do generace mimořádně nadaných sportovců. Kromě nejvyšší hokejové soutěže hrál i fotbalovou ligu za Zbrojovku Brno. Podle jeho kolegů moc nescházelo a mohl přestoupit i do fotbalové Sparty Praha.

1954. Takhle vypadal tým Rudé hvězdy krátce po svém vzniku (nahoře třetí zleva Vlastimil Bubník, po jeho levici Slavomír Bartoň a Bronislav Danda).

1954. Takhle vypadal tým Rudé hvězdy krátce po svém vzniku (nahoře třetí zleva Vlastimil Bubník, po jeho levici Slavomír Bartoň a Bronislav Danda).

Danda, jenž reprezentoval Československo v hokeji na šesti světových šampionátech a třech olympiádách, se udržoval v kondici i po osmdesátce. „Do posledních chvil údajně hrával nohejbal. Mně nebo některým mým kolegům se o tom může jenom zdát,“ podotkl 77letý Nadrchal.

Na pravidelná setkání s kamarády, se kterými pro hokejové Brno vybojoval v padesátých a šedesátých letech slavné triumfy, Danda příliš často nechodil. Skromný a tichý hrdina měl rád svůj klid. „Vždycky se objevil nenápadně,“ vzpomínal Nadrchal.

Jednu z posledních příležitostí, kdy Dandu mohli jeho bývalí kolegové vidět, byl loňský pohřeb legendárního Vlastimila Bubníka. Právě s ním Bronislav Danda vytvořil jednu z nejsehranějších dvojic v historii tuzemského hokeje. Nyní se slavné brněnské duo potká v hokejovém nebi. Kometa uctí Dandovu památku při nejbližším utkání v DRFG Areně - v úterý proti Chomutovu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze