Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlín navrhoval: Smažme to. Sparta odmítla, ale žalobu u soudu nechystá

Trenér Sparty David Volek a manažer Petr Bříza jsou zajedno: zápas ve Zlíně musí řešit disciplinární komise | foto: Michal Šula, MF DNES

1 2010
V neděli večer předvedli hokejovou frašku plnou rvaček a zákroků daleko za hranicí pravidel. V pondělí ráno volal trenér Venera ze Zlína do Prahy a navrhoval: "Nechme to být." Sparta na to ovšem nepřistoupila a tak oba kluby prohlédly záznam zápasu a daly podnět k disciplinárnímu řízení.

"Odmítli jsme nabídku Zlína na to, aby ani jedna strana nepodnikala žádné kroky. Takže jsme jak my, tak soupeř poslali svoje podněty k disciplinárce. Každý to samozřejmě vidíme jinak," prohlásil Petr Bříza, generální manažer Sparty.

"Nebylo by dobré, aby jedna strana dala podnět a druhá ne, protože to bylo oboustranné. My bychom se cítili blbě, kdybychom něco podali a oni ne," vysvětloval zlínský trenér Zdeněk Venera.

Výborný:

Když člověk jednou leží, bitka skončila

Bez emocí okomentoval sparťanský kapitán David Výborný dohru nedělního souboje se zlínským Jiřím Kučným, při níž dostal nečekaně pěstí a poroučel se k ledu. "Myslím si, že tohle se nedělá a měly by se z toho vyvodit důsledky, protože pak liga půjde někam jinam, než kde by měla být," říkal.

Kučný v neděli tvrdil, že jste údajně slovně vyhrožoval odvetami.
To je úplný nesmysl. Vždyť já ani nemohl mluvit. To přece všichni viděli.

Jak jste situaci vnímal?
Já už ležel podruhé na zemi, myslel jsem, že je konec rvačky. Když už člověk leží, tak prohrál a je konec. Tak jsem se postavil... A najednou ležím potřetí.

Zažil jste něco podobného v NHL?
Nezažil, já nejsem hráč na bitky. Do hokeje patří, ale já se nikdy nepral. I ve Spartě od toho máme o dost silnější hráče.

"Na Spartě se ale poradili a řekli, že podnět podávají, takže jsme to udělali taky. Pokud by ho nedávali, my bychom to rovněž nedělali," řekl Venera. Místo aby vedl pondělní trénink týmu, chystal zprávu o utkání a vyráběl sestřih pro disciplinární komisi.

Podle Břízy odstartoval sérii násilností faul Romana Vlacha na Karla Hromase v první třetině, podle Venery reakce na něj. Zlínský forvard trefil soupeře zezadu v nebezpečné vzdálenosti půl metru od mantinelu.

"Těchto zákroků se bojíme jako čert kříže, protože může dojít k poranění pohybového ústrojí. Následně tam z naší strany proběhlo nějaké vyřizování účtů, což je po v takovém případě přirozené," mínil Bříza.

Odveta Hrdela a spol. však byla velmi tvrdá. "Romanův faul byl na vyloučení, ale ne na to, aby se na něj sesypali tři sparťani a vykloubili mu rameno. Do té doby to byl krásný agresivní hokej v rámci pravidel, potom se to zvrhlo," uvedl Venera.

"V první třetině vybočily ještě další dva zákroky. Faul Švrčka na Hanzlíka a útok na jeho hlavu, což je absolutně nepochopitelná věc, která nemá v hokeji co dělat," uvedl Bříza.

Sparta si představuje tresty v řádu pěti až deseti zápasů. "Jeden dva zápasy nic neřeší. Závažnost těchto faulů byla mnohem větší," tvrdil šéf holešovického týmu, který je připraven přijmout i postihy pro vlastní hráče.

"Když se oprostím od klubového pohledu, tak disciplinární komise musí tvrdě zasáhnout, protože liga se má bránit proti takovýmto excesům. Pokud nebudou vyneseny tvrdé tresty, bude to signál, že se to může tolerovat a ta hranice se může posouvat dál. Ve chvíli, kdy pak zůstane někdo ležet na ledě těžce zraněný, bude pozdě," uzavřel debatu Bříza.

Kučný jako Stehlík?
Sparta žalobu nezvažuje

Ilustrační fotoKdyž v letní přípravě trefil Richard Stehlík pěstí Jaroslava Balaštíka poté, co se šarvátka zdála být ukončená, zvažoval Zlín na vítkovického obránce žalobu a Stehlík nakonec zaplatil zlínskému kapitánovi nespecifikovanou částku v rámci mimosoudního vyrovnání. V neděli udeřil podobně Jiří Kučný sparťanského kapitána Davida Výborného ve chvíli, kdy už byla bitka ukončená vítězstvím zlínského beka. "Asi kážou vodu a pijí víno," okomentoval to obránce Pražanů Jiří Vykoukal.

"Se Stehlíkem je to srovnatelné v tom, že to do hokeje nepatří, oboje bylo po skončení bitky. Ale Výborný je v pořádku, kdežto Jarda byl vážně zraněný," připomněl trenér Zdeněk Venera, že jeho klíčový útočník chyběl několik týdnů kvůli zlomeninám nadočnicového oblouku.

"Kučný se přes média omluvil. Udělal dobře, nás to taky mrzí. Ten poslední úder tam neměl být," uznal kouč Zlína. "Máme klubové předpisy, ještě to budeme řešit."

Sparta na rozdíl od Zlína v "kauze Stehlík" hokejový spor do občanskoprávní roviny posouvat nehodlá. "Já osobně nikoho žalovat nebudu. Na to nemám náladu ani žaludek," prohlásil David Výborný. "Bereme to jako exces na hřišti, nebylo tam zranění. Řešení necháme na disciplinární komisi," informoval šéf pražského klubu Petr Bříza.

Autoři: ,


Témata: Sparta, Zlín, bitka

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 28 14 5 6 3 94:54 58
2. Liberec 28 16 2 4 6 76:50 56
3. Litvínov 29 13 8 0 8 72:67 55
4. Kometa 28 15 2 5 6 106:74 54
5. Sparta 27 14 1 5 7 87:67 49
6. Hr. Králové 30 11 4 6 9 84:76 47
7. Chomutov 28 8 8 3 9 88:89 43
8. Vítkovice 28 9 6 1 12 61:65 40
9. Ml. Boleslav 28 11 2 3 12 71:82 40
10. Olomouc 27 9 2 4 12 66:72 35
11. Plzeň 29 9 2 2 16 70:88 33
12. Zlín 28 8 2 2 16 62:93 30
13. Pardubice 28 6 3 2 17 68:90 26
14. K. Vary 28 6 1 5 16 58:96 25

Bodování

31

Martin Erat

Kometa

30

Lukáš Pech

Sparta

29

Marek Kvapil

Kometa

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

15

Martin Zaťovič

Kometa

14

Petr Vrána

Sparta

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze