Zlínský brankář Murín rekord nepřekonal

25 2004
Litvínov - Litvínovská „dvojčata“ Říha s Havlem včera připravila zlínského brankáře Igora Murína o rekordní zápis v české extralize. Z první vážnější akce slovenského gólmana překonala. Murín se ani nevztekal. Přitom přišel o šanci, jak zdolat rekordních 218 minut bez gólu třineckého Vojtka z prosince 2001. Zastavil se na 203 minutách a 19 vteřinách.

„O té statistice jsem nevěděl, ale postupem času mi to spoluhráči začali připomínat,“ řekl Murín, který udržel čisté konto třikrát v řadě proti Kladnu, Třinci a Spartě.

Až v úterý, v čase 9:51, kapituloval. Litvínovští útočníci skvěle zvládli přečíslení dvou na jednoho: Říha nabil k druhé tyči Havlovi a Murín se nestihl včas přemístit. „Každá série jednou končí. Mrzelo by mě, kdyby to bylo po mé chybě, ale oni to přečíslení sehráli velmi dobře,“ uznal Murín po zápase.

Přesto bourá tradici, podle níž brankáři ze Slovenska v české extralize vždy pohořeli. Nenapodobil třeba Šimonoviče, který zklamal v Plzni, ani Rybára, jenž ve Znojmě nenadchl.

Série brankářů bez gólu (v minutách)

218 Martin Vojtek (Třinec, 2000-01)
206 Roman Málek (Slavia, 2002-03)
205 Petr Bříza (Sparta, 1990-91)
204 Roman Málek (Slavia, 2002-03)
203 Igor Murín (Zlín, 2003-04)

Naopak. Třicetiletá zlínská opora ční nad všechny brankáře extraligy s nedostižnými devíti nulami a stále luxusním gólovým průměrem 1,75 gólu na zápas.

I když včera za Murínova záda napadaly i další puky, z prořídlých ochozů párkrát zaznělo sólové skandování fanouška: „Iiiiigor Muríííín.“ „Zápas byl trochu vypuštěný, aby se nikdo nezranil, víc se hrálo dopředu, než bránilo. Vzadu jsme hráli katastrofálně,“ poznamenal poražený brankář. „Třeba bude další série v play-off,“ pousmál se přece jen.

V NHL trvala rekordní série bez gólu 332 minut a jednu vteřinu, v lednu se o ni zasloužil Brian Boucher z Phoenixu.