Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


1:6 před dvěma lety? Zapomenuto, věří hráči

5 2001
H a n n o v e r - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Ten zápas mohl pohřbít národní mužstvo. Před dvěma lety na šampionátu v Norsku nastoupil český tým proti Rusku. Po základní skupině byl v pohodě, měl za sebou skalp Rakouska, Japonska a USA. Ale pak přišel výprask 1:6. Jeden nevydařený, odfliknutý zápas a tým byl na pokraji vyřazení. Až famózní výkon Slovenska právě proti Rusku Hlinkův výběr zachránil a odepsaná reprezentace potom dokráčela až k titulu. "Na takový zápas se nedá zapomenout. V paměti ho samozřejmě mám," přiznává útočník Viktor Ujčík.
Utkání můžete dnes od 16 hodin sledovat v on-line reportáži

Právě on je jeden z dvanácti hráčů, kteří si debakl pamatují. "Tenkrát nám snad dal Jašin čtyři góly, ne?" vzpomíná úderného centra, jenž se proti obhájcům titulu postaví i dnes večer. Čtyři trefy to sice nebyly, dal dva góly a jednou přihrál, s českou obranou si tehdy ale dokonale pohrával. "Jestli nás to utkání bude strašit? Vůbec ne. Dneska prostě musíme vyhrát," burcuje Ujčík.

A přitom to tehdy začalo výborně, už ve druhé minutě vyšvihl ruce radostí Tomáš Vlasák. Překonal ruského gólmana a Česko vedlo 1:0. Jenže pak začal úřadovat Jašin..."Tehdy jsme se položili v zápase, kdy jde o všechno. To se prostě nesmí stávat," říká Vlasák. "Teď je také nutné zvítězit, nesmíme si dovolit výpadek." Při neúspěchu se může stát, že se národní tým bude rvát o postup do čtvrtfinále s Itálií. Snad nejhorší by bylo vrhnout poslední naděje do souboje se silnou a ambiciózní Kanadou, podporovanou legendárním Waynem Gretzkym.

V obraně tehdy rovněž nastupoval Jaroslav Špaček. Statný obránce si prožil muka, šestigólový příděl na mistrovství se těžko vstřebává. "Ale před dvěma lety hrálo proti nám úplně jiné mužstvo a především v současné době máme lepší výchozí pozici," uklidňuje zámořský bek. A špitne další cíl, jenž hráči potajmu drží: Chceme stále vyhrávat, abychom se nemuseli stěhovat. První dva týmy z osmifinálové skupiny totiž pokračují v Hannoveru a zbytek míří do Kolína. "A cestování už jsme si prožili dost...," ušklíbne se Špaček.

"Jaký zápas?" vyhrkne trenér Josef Augusta. "Jo tamten? Tak to jste mně připomněl teď vy, úplně jsem zapomněl." Augusta tehdy spolu s Vladimírem Martincem dělal asistenta Ivanu Hlinkovi, přesto si krušné okamžiky nevybavuje. "Soustředíme se na odpolední zápas, nic víc," ujišťuje šéf střídačky. A kdo tehdy ze současných borců nastoupil: Hnilička, Kaberle, Špaček, Kubina, Ručinský, Patera, M. Procházka, Ujčík, Výborný, Vlasák, Dvořák a Moravec.

Někteří hokejisté si dnes dopoledne o trochu posunuli budíček a vynechali dobrovolné rozbruslení. Místo toho se šli projít po městě, asi tak na půl hodiny. Zbytek vstal hodně brzy, už v půl osmé hráči vyjížděli do haly a lehce se rozbruslili. Na ledě byli i matadoři Dopita nebo Reichel. Pak oběd, relaxace a ve dvě hodiny zpátky na stadion.

Zápas začíná v 16 hodin. Můžete ho sledovat v on-line reportáži na stránkách iDNES.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze