Slavia porazila Litvínov, do čela extraligy tak jde opět Třinec

14:50aktualizováno  21:36
Sedm zápasů 21. kola měla v neděli na programu hokejová extraliga. První buly padlo v Plzni, kde domácí podlehli brněnské Kometě 3:5. Karlovy Vary vedly doma nad Třincem, druhý tým tabulky však dvěma slepenými góly zápas otočil a zvítězil nakonec 4:2. Došlo také ke střídání v čele tabulky, Litvínov podlehl Slavii 0:1 a přepustil první místo právě Třinci.
Leticí puk v utkání Pardubic s Libercem, všichni ho fixují očima, s odvahou si...

Leticí puk v utkání Pardubic s Libercem, všichni ho fixují očima, s odvahou si ho měří Tomáš Marcinko. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Hokejisté Olomouce porazili Vítkovice 4:1. Olomoučtí tak bodovali poosmé z posledních devíti duelů, přičemž sedm z nich dokázali vyhrát. Ostravané naopak prohráli čtvrté z posledních svých pěti vystoupení a zůstávají předposlední.

21. kolo extraligy ON-LINE.

Liberec vyhrál na ledě Pardubic 5:2 a radoval se tak počtvrté z posledních pěti zápasů. Bílí Tygři se ujali vedení v 10. minutě a od té chvíle celý duel vedli, přestože se domácí snažili dotahovat. Liberec nerozhodil ani šťastný gól pardubického Petra Čáslavy, jehož vyhození přes celé hřiště se odrazilo od brankáře Schwarze do branky. Dvě góly v dresu vítězů dal útočník Jakub Valský, jenž si připsal i asistenci. Tři body za gól a dvě nahrávky posbíral i Tomáš Filippi.

Mladé Boleslavi se dočkala, Hradec Králové porazila 4:1. Středočeši uspěli na svém ledě poprvé od 26. září a teprve podruhé v sezoně. Nováček soutěže tak zároveň přerušil pětizápasovou šňůru porážek, během níž si připsal na konto jediný bod.

Plzeň - Kometa 3:5

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Díky gólům Pletky a Mozíka vedla Plzeň po první třetině 2:0, Kometa si ale po přestávce začala budovat tlak a v 27. minutě Káňou snížila. A vyrovnávací gól Buriana, to byla lahůdka. Brněnský útočník ukradl puk v obranném pásmu, zasekl si ho na pravém kruhu a krásnou střelou švihem vymetl levý horní roh plzeňské branky. Západočeši pak měli několik nadějných šancí, ale skvělými zákroky se prezentoval Marek Čiliak. Skóre se měnilo až v 49. minutě, kdy nechytatelnou ránu vyslal kanonýr Komety Petr Ton. Vondráček pak zvýšil na 4:2 a vše se zdálo jasné, závěr ale nabídl velké drama. Plzni nejprve minutu před sirénou vykřesal naději Simon, po 30 vteřinách však hosty uklidnil opět Vondráček střelou do prázdné branky.

Ladislav Čihák (Plzeň): „Začali jsme dnes dobře a dostali jsme se v první třetině do vedení 2:0. Podržel nás tam v několika momentech brankář Machovský. Podle mě byl dnes zlomovým momentem náš neuznaný gól na 3:0 ze začátku druhé třetiny. Musíme se na něj ještě podívat na videu, ale trošku nás tahle situace srazila. Řekli jsme si na střídačce, že musíme jít dál, ale soupeř dvěma góly do druhé přestávky vyrovnal. Třetí třetina byla bojovná, s vysokými hráči Komety je to vždycky hodně fyzické. My jsme naše obrovské šance neproměnili a naopak soupeř ano. Bohužel se nám dnes přes velkou snahu bodovat nepodařilo.“

Karel Beran (Kometa): „Nevstoupili jsme do zápasu špatně, do čtvrté minuty jsme měli dvě obrovské šance. Zbytek třetiny byla Plzeň lepší, což potvrdila dvěma góly. Rozhodující dnes bylo, že soupeř v úvodu druhé části neproměnil dvě velké šance. My jsme od poloviny utkání stáhli sestavu na tři pětky, náš výkon se tím oživil a vyrovnali jsme na 2:2. Třetí třetina byla o tom, kdo dá třetí gól a získá psychickou výhodu. Podařilo se to nám a přestože to nebylo nic jednoduchého, tak jsme vyhráli. Moc si toho ceníme, protože Plzeň byla prvních 27 minut lepší.

Branky a nahrávky: 17. Mozík (Kašpařík), 20. Pletka (Kratěna, Johnson), 59. Simon (Pulpán) - 27. J. Káňa II (Dujsík, Honejsek), 34. Burian, 49. P. Ton (J. Hruška, V. Němec), 58. Vondráček (Burian), 60. Vondráček (Kempný). Rozhodčí: Hradil, R. Svoboda - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 6232. Třetiny: 2:0, 0:2, 1:3.

Plzeň: Machovský - Kadlec, J. Jeřábek, Mozík, Pulpán, Kubka, Moravčík - Johnson, Kratěna, Pletka - J. Sýkora, Kašpařík, Lev - M. Beran, Simon, Schleiss - Balej, Přikryl, Hollweg. Trenéři: Michal Straka, J. Špaček a Čihák.

Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Dlapa, L. Hájek - P. Ton, V. Němec, J. Hruška - Honejsek, L. Čermák, J. Káňa II - Vondráček, Koreis, Burian - P. Mrázek, Ostřížek, Dočekal. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

Karlovy Vary - Třinec 2:4

Šest gólů už během první třetiny, to je sen všech hokejových diváků. Spokojenější mohli být v nedělním utkání ti třinečtí, jejich tým vedl ve Varech 4:2. Jedním ze střelců byl opět kanonýr Erik Hrňa, jenž si připsal už 12. trefu v sezoně. Vadou na kráse první třetiny bylo nesprávné vyloučení karlovarského obránce Jana Tomečka na 5 minut + do konce utkání. Opakovaný záznam ukázal, že Orsava si krvavý šrám způsobil v podstatě sám. Druhá ani třetí třetina už nepřinesla gól žádný, a to hlavně zásluhou výtečných brankářů Závorky a Hrubeše. I přes sporné výroky rozhodčích a karlovarskou přesilovku 6:4 v samotném závěru si plný bodový zisk odváží Třinec.

Jaromír Kverka (Karlovy Vary): „Chtěl bych dnes především poděkovat našemu mužstvu, byl to jeden z našich nejlepších výkonů. Bohužel to, co se stalo v první třetině, se stalo. A ovlivnilo to zápas. I za nepříznivého stavu jsme si přesto vytvořili spoustu příležitostí, které jsme bohužel neproměnili. Snažili jsme se až do konce se zápasem něco udělat, ale Třinec v poslední třetině více bránil a už jsme si tolik šancí nevytvořili. Přes kvalitní výkon tři body bohužel nemáme.“

Jiří Kalous (Třinec): „Byl to nesmírně těžký zápas. O výsledku rozhodla první třetina, kdy se nám podařilo využít přesilové hry a potom jsme již obrovskou bojovností utkání dotáhli do vítězného konce. Jsme velmi rádi za tři body.“

Branky a nahrávky: 8. R. Hruška (Redlihs, Balán), 13. Heizer - 4. Hrňa (Orsava, Roth), 15. Orsava (Kreps), 16. Adamský (Nosek, Polanský), 18. Nosek (Roth, Kreps). Rozhodčí: Hodek, Hejduk - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:6, navíc J. Tomeček (K. Vary) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:3. Diváci: 3609. Třetiny: 2:4, 0:0, 0:0.

Karlovy Vary: Závorka - Deyl, Sičák, Šmach, Bičánek, J. Tomeček, Redlihs, Šafář - Duda, J. Kverka ml., Vachovec - D. Hruška, Skuhravý, Heizer - V. Tomeček, Balán, Pšurný - Koblasa, R. Hruška, Štals. Trenéři: Mlejnek, J. Kverka st a Kněžický.

Třinec: Hrubec - Roth, Linhart, Nosek, Trončinský, Matyáš, M. Doudera, Foltýn, L. Doudera - Hrňa, Kreps, Orsava - Dravecký, Polanský, Adamský - Rákos, Růžička, Rufer - Jašek, Kindl, Matuš. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Olomouc - Vítkovice 4:1

Vítkovice měly ještě v živé paměti debakl 1:9, který jim na tomto stadionu byl před měsícem a půl uštědřen. Nicméně ani tentokrát se Ostravanům nedařilo zrovna nejlépe, v 11. minutě otevřel skóre olomoucký Majeský a i když hosté vyrovnali Svobodou, v rozmezí necelých dvou minut prostřední části nejprve Laš a po něm Dlouhý zvýšili na 3:1 pro Olomouc. Vítkovice pak vystřídaly gólmana, místo Šindeláře nastoupil Dolejš, i když za třetí branku mohli hlavně hostující obránci, kteří nepokryli prostor před brankou. Na konci třetí části pak došlo i na power play, do prázdné brány korunoval vítězství domácích Cibák.

Petr Fiala (Olomouce): „My jsme v první části vytěžili z minima maximum. Soupeř lépe bruslil, vyhrával souboje. Přesilová hra nám dobře vyšla, pak jel ještě Zuzin sám na branku, výsledek první třetiny byl pro nás skvělý. Druhou třetinu - i když jsme dostali gól po chybě - tak jsme byli aktivnější, chodili před branku a dali jsme dva góly, což rozhodlo. Ve třetí třetině jsme chtěli hrát aktivně, ale Vítkovice hrály na tři pětky a byly aktivnější. Tomáš Vošvrda byl dnes velmi jistý, na soupeře to působilo, proto jsme dnes vyhráli. Říkal jsem hráčům před utkáním, že Vítkovice jsou po pauze jiné mužstvo, mají vyrovnané čtyři pětky, velmi dobře bruslí. Jsme velmi rádi za tři body.“

Ladislav Svozil (Vítkovice): „Jeli jsme do Olomouce s odhodláním odčinit zde porážku 1:9 (z prvního vzájemného utkání) a jeli jsme sem s pokorou, protože Olomouc hraje doma výborně. Není náhoda, že jsou tam, kde jsou. Hráli jsme dobře, ale zbytečně jsme šli do tří a domácí toho využili. Jestli chceme být úspěšní, nemůžeme chodit do takových oslabení, jako bylo hlavně to Svačinovo. Vyhrávají chytří, my jsme zase udělali hloupé fauly. Dostali jsme se pak do hry, vyrovnali, ale ustoupili jsme od dobré obrany a inkasovali. Ve třetí části jsme to stáhli na tři lajny, kluci bojovali, ale Olomouc už to nepustila. Na jeden gól se nedá venku vyhrát. Brankáře jsme střídali, protože jsme dostali dva góly během dvou minut, Šindelář neměl štěstí, něco jsme zkusili. Nebylo to o brankáři.“

Branky a nahrávky: 11. Majeský (Vyrůbalík, Rác), 31. Laš (Zuzin, Vyrůbalík), 32. R. Dlouhý (Kucharczyk, J. Knotek), 60. Cibák (Herman) - 26. T. Svoboda (Svačina). Rozhodčí: Šír, Pavlovič - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. Diváci: 5320. Třetiny: 1:0, 2:1, 1:0.

Olomouc: Vošvrda - Majeský, Vyrůbalík, Houdek, Skrbek, Rašner, Ondrušek, Škůrek - Rác, Marosz, Cibák - Matai, Patera, Buc - Laš, Herman, Zuzin - Kucharczyk, J. Knotek, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala a Dopita.

Vítkovice: Šindelář (32. Dolejš) - Čerešňák, Klok, Zíb, Malec, Stehlík, Kovář, Štencel, Pastor - T. Svoboda, Burger, E. Němec - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Húževka, Szturc - J. Káňa I, Kolouch, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.

Sparta - Zlín 3:4 v prodl.

Hodně vyhrocený byl už od začátku duel mezi třetím týmem tabulky Spartou a posledním Zlínem. Kubiš narazil na mantilen Klimka a zatímco na led spěchali lékaři, strhla se bitka mezi autorem zákroku a mstitelem Mikušem. Hned v další minutě Cingel „osprchoval“ zlínského brankáře ledovou tříští a strhla se opět mela, o několik vteřin později bylo nařízeno trestné střílení. To Roman Vlach proměnil a Zlín vedl. A faulovalo se dál - Sparta využila dvě přesilovky, Zlín jednu a po druhé siréně svítil stav 2:2. V rozmezí 30 vteřin na konci třetí části padla jedna branka na každé straně a týmy musely sehrát prodloužení. To trvalo však jen 41 sekund, další důležité vítězství pro obhájce titulu vystřelil Petr Čajánek.

Zdeněk Moták (Sparta): „Bohužel ztrácíme utkání po našich vlastních chybách. Buď pramení ze hry nebo jsou to vyloučení. Ukázalo se to dnes i v předešlých utkáních. Nedáváme góly, kdybychom dali nějaké zkraje hry, určitě by se gólmanovi a obráncům hrálo lépe a mohli bychom na to navázat. To se bohužel neděje a dostáváme se pak do situací, kdy to řešíme špatně. Lukáš Klimek jel do nemocnice na vyšetření, snad by to měl být jen lehký otřes mozku, ale nejsem nyní schopen říct diagnózu.“

Juraj Jurík (Zlín): „Sparta si v první třetině vytvářela velký tlak, kterému jsme někdy se štěstím odolávali. Byla tam spousta oslabení. Naštěstí jsme dali z trestného střílení první gól a tím jsme to trošku otupili. Pak jsme ale dostali při dvou přesilovkách soupeře dva góly. Nám se povedl vstup do druhé třetiny, kdy jsme srovnali na 2:2. Hra se vyrovnala, Sparta vypadala optické lépe, ale hrozila jen z přesilovek. My jsme hráli dobře do obrany a podpořil nás brankář Hromada. V poslední třetině bylo jasné, že kdo dá gól, tak už může vyhrát. Když jsme ho dostali, tak už to s námi vypadalo špatně, ale pak se k nám přiklonilo štěstí, srovnali jsme na 3:3 a v prodloužení padají šťastné góly. My jsme ho dali a jsme rádi, že vezeme ze Sparty dva body.“

Branky a nahrávky: 15. Réway (Buchtele, J. Mikuš), 19. Buchtele (J. Hlinka, Réway), 56. Cingel (Sabolič) - 4. Roman Vlach z trestného střílení, 24. Marušák (Leška), 56. Kotvan (O. Veselý), 61. Čajánek (Žižka). Rozhodčí: Homola, Pešina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 8:10. Využití: 3:1. Diváci: 5623. Třetiny: 2:1, 0:1, 1:1 - 0:1.

Sparta Praha: F. Novotný - Polášek, K. Pilař, Ďaloga, J. Mikuš, Barinka, Švrček - Réway, J. Hlinka, Klimek (22. Černoch) - Sabolič, Cingel, Buchtele - Kumstát, Pech, Rolinek - Dvořáček, Bahenský, A. Chlapík. Trenéři: Jandač a Moták.

Zlín: Hromada - Marušák, Řezníček, Kotvan, O. Horák, Valenta, Žižka - Okál, Leška, Köhler - Holík, Roman Vlach, Říčka - J. Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Kubiš, Ondráček, Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Mladá Boleslav - Hradec Králové 4:1

Boleslav se před utkáním „pyšnila“ velmi černou sérií - 9 z 10 utkání prohrála. Trenéři Středočechů proto zpřeházeli formace a skutečně - domácí si hned vytvořili tlak a Hradec k ničemu nepouštěli. Střeleckou převahu - Boleslav vyhrála na střely první třetinu 21:8 - přetavila ve vedení v 23. minutě díky Pacovskému. Došlo však i ke střídání brankařů, hostující Roman Málek z nespecifikovaných důvodů musel přepustit místo Rittichovi. Po střele Mikulíka vedla Boleslav už 2:0 a Hradec zariskoval - ke hře bez brankáře sáhl už 5 minut před třetí sirénou. Bylo z toho snížení na 1:2, ale v poslední minutě Lenc a po něm Trška pečetili výhru Středočechů 4:1.

Marian Jelínek (Mladá Boleslav): „Už jsme cítili tlak, nemyslím na trenéry, ale na celé mužstvo. Myslím, že jsme podali opravdu heroický výkon, ale nebyl o nic horší než v pátek proti Třinci. Tentokrát jsme však dali góly. Už z toho doma začínal být komplex, ale naštěstí jsme to zvládli. Máme tým, který bez výkonu na sto procent nemůže uspět. Jsme šťastní za výhru.“

Peter Dreisaitl (Hradec Králové): „Mladá Boleslav nás přehrála, od začátku jsme nestíhali. V průběhu druhé třetiny jsme se trochu polepšili a ve třetí třetině to bylo jakž takž, ale na jeden gól se vyhrávat nedá. Při našich venkovních zápasech je to stále stejné; už musíme najít cestu, jak to změnit.“

Branka a nahrávka: 23. Pacovský (Robar), 50. Mikulík (Klimenta), 60. Lenc (D. Výborný), 60. Trška - 57. Kukumberg (Šimánek). Rozhodčí: Fraňo, Wehrli (Švýc.) - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:5, navíc M. Látal - Valcourt oba 10 min. Bez využití. Diváci: 3780. Třetiny: 0:0, 1:0, 3:1.

Mladá Boleslav: Málek (40. Rittich) - Stříteský, Vidmar, M. Hruška, Kučný, Trška, Robar, R. Čermák - Klimenta, Musil, Mikulík - Lenc, D. Výborný, Hyka - Pacovský, Vrbata, M. Látal - L. Pabiška, Rys, Kubica. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Hradec Králové: Kantor - Vydarený, Pláněk, Jank, Slovák, P. Mikuš, Frühauf, Piegl - Šimánek, Mertl, Kudrna - Červený, Tvrdík, Dej - Valcourt, Kukumberg, P. Beránek - Nedvídek, Kopta, Kovářů. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Litvínov - Slavia 0:1

Fotbalovým výsledkem skončilo utkání dosud vedoucího týmu extraligy Litvínova proti Slavii. Pražané rozhodli prakticky z první vážnější akce, když se prosadil Marek Tomica. Hrálo se v tempu, ale i bez vážnějších šancí. Litvínov jako by si ze stavu utkání nic nedělal a když si přece jen v závěru vytvořil šance, vše hasil velmi jistý slávistický brankář Svoboda. Skóre se už nezměnilo, lídr tabulky však ano. Litvínov přepustil místo Třinci.

Radim Rulík (Litvínov): „Takový zápas jsme už odehráli; vyhráli jsme tady 1:0 s Plzní a také jsme vyhráli 1:0 na Spartě, dneska se nám to bohužel nepovedlo. Neodehráli jsme špatné utkání. Chtěli jsme srovnat náskok soupeře, měli jsme hodně přesilových her, bohužel jsme neproměnili ani jednu. V tom byla šance dostat se zpět do zápasu, ale šance jsme neproměnili. Byl to urputný boj. Když nedáme branku, nemůžeme pomýšlet na bodový zisk.“

Josef Beránek (Slavia): „Věděli jsme, že je Litvínov doma silný, takže jsme přijeli bránit a to se nám povedlo.“

Branka a nahrávky: 11. Tomica (Vlasák, Bednář). Rozhodčí: Turčan, Souček - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 4:10. Bez využití. Diváci: 5965. Třetiny: 0:1, 0:0, 0:0.

Litvínov: L. Horák - Frolo, Kubát, Pavlík, Šlégr, Baránek, Zeman, Pavelka - Jánský, Hübl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Piroš, Jurčík - Písařík, Šrámek, Smolka. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Slavia: A. Svoboda - Kolařík, Krejčí, Štich, Knot, Novák, Valach, Beňovič - Bednář, Vlasák, Tomica - Školiak, Vas, J. Doležal - Stránský, Divíšek, Sklenář - J. Veselý, T. Doležal. Trenéři: Lubina a J. Beránek.

Pardubice - Liberec 2:5

Poslední vzájemné utkání mělo dohru u kulatého stolu, protože vyrovnání na 2:2 zajistil Liberci neregulérní trefou Bakoš. Tentokrát už podle pravidel se Liberec ujal vedení 2:0 po trefách Filippiho a Valského, hru Severočechů navíc podporoval výtečný gólman Lašák. Byl to však on, kdo vlepil „facku“ dotírajícímu Cetkovskému, diváci tak viděli málo obvyklý trest ve hře a do branky musel náhradník Schwarz. V následné přesilovce se pak trefil Petr Sýkora. Liberec ale zavelel k tlaku, po dvou tyčkách z toho byl gól Valského. Ve 44. minutě vyrobil obrovskou minelu brankář Liberce Schwarz, když si nahození z obranného pásma soupeře sám srazil do brány. Symbolicky se pak nad kluzištěm na chvíli setmělo, v hale totiž vypadla světla. Po vyřešení tohoto problému se už prosadili jen dvakrát Liberečtí, a tak Pardubice utrpěly další porážku. Tentokrát 2:5.

Zdeněk Venera (Pardubice): „Zápas rozhodl úvod. Začali jsme aktivně a vytvořili si několik šancí, navíc Tybor jel trestné střílení, ale nedokázali jsme vstřelit branku. Liberec naopak své možnosti proměnil a to bylo nejhorší, co se mohlo stát. Pak se totiž zatáhl do středního pásma a dobře vyplňoval prostory před brankou. Strašně těžko se přes to prosazovalo a my jsme nenašli síly na obrat.“

Milan Černý (Liberec): „Věděli jsme, že Pardubice budou chtít doma projevit ofenzivní sílu, takže jsme se zaměřili na obranu. Hodně nám pomohlo, že jsme v první třetině vstřelili dvě branky. Na pardubické snížení jsme pak pokaždé dokázali reagovat dalším gólem. To bylo klíčové pro závěr zápasu.“

Branky a nahrávky: 31. P. Sýkora (Píša, T. Zohorna), 44. Čáslava - 10. Filippi (Valský), 11. Valský (Filippi, Radivojevič), 37. Valský (Radivojevič, Výtisk), 48. Kolmann (Bartek, P. Jelínek), 58. Bartek (Filippi). Rozhodčí: Šindler, Horák - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:5, navíc Marcinko 10 min. - Lašák do konce utkání (trest ve hře). Využití: 1:2. Diváci: 8852. Třetiny: 0:2, 1:1, 1:2.

Pardubice: Kristan - Píša, Čáslava, Havlík, Benák, Gregorc, Korím, Ščotka - P. Sýkora, T. Zohorna, Cetkovský - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, Marcinko, Starý - Voženílek, Kaut, Semorád - od 39. navíc Půhoný. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Liberec: Lašák (27. Schwarz) - Výtisk, Šimek, Voráček, Ulrych, Derner, Kolmann - Bakoš, Vampola, Radivojevič - Valský, Filippi, Bulík - Bartek, P. Jelínek, J. Vlach - Kica, T. Urban, Krenželok. Trenéři: Čada a M. Černý.